Fico hlása, že s Pellegrinim môže mať až 40 percent. Odborník to až tak ružovo nevidí

Robert Fico a Peter Pellegrini
Robert Fico a Peter Pellegrini Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Predseda Smeru si myslí, že za určitých okolností by s Hlasom mohli vládnuť úplne sami.

Preferencie na úrovni až 40 percent. S týmto číslom operuje Robert Fico pri navrhovanom spojení s Petrom Pellegrinim. Šéf prieskumnej agentúry až taký optimista nie je.

„Je našou spoločnou povinnosťou okamžite začať rokovania o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce, ktorá zabezpečí, že prirodzený blok Smeru a Hlasu, či už ako jedna strana alebo dvojkoalícia, bude mať schopnosť dosiahnuť výsledok na úrovni 35 až 40 percent,“ vyhlásil Fico.

Predseda Smeru si dokonca myslí, že by po prípadných voľbách mohli s Hlasom vládnuť úplne sami.

„Ak to niekto myslí vážne so stabilnou vládou, vládou, ktorá vráti naspäť charakter právneho a sociálneho štátu, tak to môže byť len blok Smeru a Hlasu,“ doplnil.

Ficov nápad však zatiaľ nenašiel pochopenie u Petra Pellegriniho, ktorý ho razantne odmieta.

„Teraz sa umelo vtláčať do spolupráce je absolútne zbytočné. Je to len taktika z tej strany, z ktorej ponuka prichádza. Nič úprimné na tom nehľadajte, je to obyčajný politický chladnokrvný kalkul,“ reagoval líder Hlasu na Ficove slová.

Pellegrini by voličom spojenie so Smerom už nevysvetlil

Otázkou je, či by aj prípadné spojenie Smeru a Hlasu mohlo priniesť želané preferencie. Podľa šéfa prieskum agentúry sa to dnes nedá jednoznačne povedať.

„Ľudia si z nejakého dôvodu vybrali jednu alebo druhú politickú stranu a pri spojení hrozí, že averzia voči tomu druhého subjektu by efekt spájania znížila. Na druhej strane by mohol prísť efekt snehovej gule, kedy by časť ľudí tento blok volila len preto, že by chcela byť súčasťou víťazného tímu,“ vysvetlil šéf AKO Václav Hřích.

Prečítajte si tiež:

Hřích zároveň pripomína, že Smer vo voľbách v roku 2012 volilo až 44 percent voličov, čo môže vytvárať dojem, že aj terajšie spojenie by mohlo osloviť podobné množstvo ľudí. Lenže medzičasom zo Smeru odišiel Peter Pellegrini pre to, aby sa odstrihol od „toxického“ Fica. No spojením by tento étos padol a voliči by to nemuseli pochopiť.

„Bolo by čudné, keby sa Hlas dal dokopy so Smerom ešte pred voľbami. Voliči by sa mohli oprávnene pýtať, načo Pellegrini odišiel zo Smeru, keď sa s ním dáva dokopy ešte pred voľbami,“ uviedol politológ Radoslav Štefančík.

„Pellegrini totiž vie, že spolupráca s Ficom bude na Hlas pôsobiť ako železná guľa priviazaná o nohu trestanca, preto sa do spolupráce so Smerom nebude hrnúť,“ dodal.

Boj o preferenčného lídra

Na pozadí tohto (ne)spájania prebieha taktiež boj o opozičného, ale aj preferenčného lídra. Hlas, ktorý po svojom vzniku rýchlo vyskočil nad 20 percent, už niekoľko mesiacov postupne klesá. Naopak, Smer, ktorý prežil svoju klinickú smrť, už po lete podľa viacerých prieskumov patrí pozícia druhej najsilnejšej strany.

„Keď Hlas vznikol, tak bol v opozičnej ponuke osamotený. Buď si ľudia mohli vybrať neparlamentné Progresívne Slovensko, kotlebovcov alebo Smer, ktorý bol v tom čase komunikačne veľmi pasívny. Ale vo chvíli, ako sa Smer prebudil, tak sa pre Hlas vytvorilo konkurenčné prostredie. A Hlas akoby zaspal v aktivite,“ vysvetlil aktuálne trendy v preferenciách Hřích.

Hřích nateraz nevylučuje, že Smer dokáže preskočiť aj Hlas.

Prvé tri strany (Hlas, Smer, SaS, pozn. red.) sú teraz navzájom v štatistických odchýlkach, teda každý z nich môže preskočiť tú druhú, ale kde má Smer strop, to by som sa teraz neodvážil povedať,“ doplnil.

Podľa posledného prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza má Hlas so Smerom v súčte približne 33 percent, čo by pri súčasnom rozložení politický síl znamenalo 58 poslancov.


BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti