Portugalsko zaočkovalo takmer celú populáciu. Romana a Mourad nám porozprávali, ako sa tam žije

Portugalsko.
Zdroj: TASR

Limity na podujatiach sú minulosťou. Ľudia sa už na mnohých miestach nemusia ani preukazovať COVID pasmi.

Portugalsko kraľuje európskemu očkovaciemu rebríčku. Zaočkovalo sa tam už takmer 88 percent populácie. Krajina tak oficiálne vyhlásila, že dosiahla takmer plnú zaočkovanosť proti COVID-u. Vďaka tomu od prvého októbra zrušili väčšinu opatrení. V niektorých prevádzkach sa už dokonca ani nemusia preukazovať COVID pasmi, pretože zaočkovaný je takmer každý dospelý človek.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Portugalsko sa tak pridalo ku krajinám ako Veľká Británia či Dánsko, ktoré mohli zrušiť väčšinu opatrení. Rúška nosia už len v interiéri a v mestskej hromadnej doprave. Povinné prekrytie dýchacích ciest platí aj pre zamestnancov v gastro službách.

Kapacity na podujatiach už nie sú obmedzené

Slovenka Romana, ktorá do Portugalska často cestuje hovorí, že zažila obmedzenie počtu zákazníkov v reštauráciách za jedným stolom. Nemohla si rezervovať stôl pre 15 ľudí, ale maximálne pre ôsmich. Toto opatrenie vláda zrušila k prvému októbru.

Romana hovorí, že za posledné týždne navštívila reštaurácie, bary aj kino a COVID passy pred vstupom nepýtali. Ukázať ho museli len pred vstupom do klubu.

Zrušili už aj kapacity na svadbách, obradoch, kultúrnych akciách a iných hromadných podujatiach. Pre porovnanie: pre zlú pandemickú situáciu máme na Slovensku okresy, kde na hromadných podujatiach môže byť maximálne 25 percent z celkovej kapacity, ak sa preukážu testom alebo očkovaním. V režime „základ“ môže byť v niektorých okresoch na hromadných podujatiach len šesť ľudí. Tieto limity sú v Portugalsku už minulosťou.

Od októbra nie je povinné preukazovať sa COVID preukazom vo väčšine prevádzok. Ostáva to povinné v nočných baroch, nemocniciach, na veľkých športových či kultúrnych podujatiach a pri cestovaní lietadlom či loďou.

Opatrenia sa podľa Romany poctivo dodržiavajú a ľudia nemajú problém ich rešpektovať.

Testy sú stále vyžadované pri cestovaní lietadlom. Pri vstupe do krajiny sa musíte preukázať negatívnym testom a môžu ho od vás pýtať aj pred vstupom na letisko.

Zdroj: TASR

Každý sa chce zachrániť

Romanine slová potvrdzuje aj Portugalčan Mourad. Dodáva, že ľudia nemajú problém nosiť rúška, pretože, aj keď sú zaočkovaní, chcú sa chrániť pred vírusom. Vďaka vysokej zaočkovanosti postupne v krajine klesá aj počet infikovaných.

V Portugalsku sa tretia „delta“ vlna začala skôr ako u nás, už v polovici leta. Koncom júla mali v priemere za týždeň 3 327 nových prípadov. Dnes toto číslo kleslo na 600. Hospitalizovaných je v priemere za týždeň 372 pacientov a z nich je na jednotkách intenzívnej starostlivosti 70. Slovensko, ktoré je populáciou dvakrát menšie ako Portugalsko, má aktuálne v nemocniciach 788 pacientov a z nich leží na JIS vo vážnom stave 91 pacientov.

Portugalčan Mourad hovorí, že ľudia sa dali očkovať dobrovoľne a cítia sa vďaka vakcíne lepšie. Neboja sa stretávania s cudzími ľuďmi a najmä tí, ktorí denno-denne pracujú v kolektíve, sa nemusia báť nákazy ani vážneho priebehu ochorenia.

Romana dodáva, že vysoká zaočkovanosť je výsledok dobrého vedenia krajiny. Všetci lídri sa zhodli, že očkovanie je cesta a nikdy ho nespochybňovali. Od začiatku pandémie sa v krajine zriadila odborná skupina, ktorú väčšina spoločnosti rešpektuje a ktorej spolčonosť dôveruje. Antivaxerov preto nie je počuť tak nahlas ako napríklad na Slovensku.

Aj Mourad potvrdzuje, že vo všeobecnosti všetci podporujú očkovanie a nevedú sa tam ostré diskusie pre a proti. „Uprostred katastrofy chce každý prežiť, preto sme sa dali zaočkovať,“ dodáva Mourad.


BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti