Možné scenáre v Česku: Čo sa stane, ak prezident Zeman nikoho nepoverí zostavením vlády?

Miloš Zeman
Miloš Zeman Zdroj: TASR/AP

Prezident Miloš Zeman nemusí nikoho poveriť zostavením vlády.

Krátko po voľbách v Českej republike ešte nie je nikto poverený zostavením vlády. Prezident Miloš Zeman sa totiž nachádza v nemocnici. Podľa aktuálnych správ je v stabilizovanom stave, uviedla v pondelok (11.10.) hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) Jitka Zinke.

Aký vážny je stav prezidenta sa nemocnica odmietla vyjadriť. Hlava štátu má pri tom po voľbách dôležitú úlohu pri zostavovaní novej vlády. Povolebné jednania o budúcom kabinete ale môžu prebiehať aj bez prezidenta.

Aké sú teda možné scenáre v Česku?

Český politológ Jan Kubáček vysvetlil, že rola prezidenta je po voľbách síce dôležitá, ale nie nevyhnutná. „Situácia je taká, že v podstate sa môže Snemovňa ustanovovať sama od seba. Má na to lehotu 30 dní. Nepotrebuje k tomu hlavu štátu."

Ak by hlava štátu Miloš Zeman do 30 dní nezvolal novú poslaneckú Snemovňu, môžu sa noví poslanci zísť, respektíve musia z titulu Ústavy ČR, a zvolať schôdzu. „Majú právo si vybrať svoje vedenie v poslaneckej Snemovni. To znamená predsedu Poslaneckej snemovne aj predsedov jednotlivých výborov," uvádza Kubáček.

Zásadný je predseda poslaneckej Snemovne, pretože má právo poveriť niekoho rokovaním o vzniku budúcej vlády. „Tak sa ukáže, v akej situácii a mocenskom rozpoložení je koalícia vedená Petrom Fialom, teda či má vládna koalícia 108 hlasov, prípadne 104 hlasov, alebo dokáže vyjednávať s opozíciou," dodáva politológ.

Zdroj: Profimedia

Môže nastať aj situácia, že by Miloš Zeman niekoho poveril zostavením vlády aj z nemocnice. Stalo sa to už aj v minulosti, napríklad v prípade Václava Havla, keď pracoval z vojenskej nemocnice. Táto situácia sa môže opakovať a jednania môžu prebiehať priamo tam.

„Nie je vylúčené, že Miloš Zeman v 30 dňovej lehote môže ešte zvolať poslaneckú Snemovňu," uvádza Jan Kubáček.

Stav Miloša Zemana

Český prezident Miloš Zeman bol v ÚVN hospitalizovaný v nedeľu (10.10.), kam ho previezli zo zámku v Lánoch. Momentálne je jeho stav stabilizovaný. Ďalšie informácie k zdravotnému stavu prezidenta nie sú k dispozícii.

Riaditeľ ÚVN a Zemanov ošetrujúci lekár Miroslav Zavoral už v nedeľu informoval, že nemá prezidentov súhlas na zverejnenie diagnózy. Uviedol len, že Zeman je hospitalizovaný v súvislosti s chronickým ochorením, na ktoré sa lieči. Ako je známe, Zeman dlhodobo trpí neuropatiou dolných končatín, cukrovkou a nedoslýchavosťou.

Pražský hrad zdravotný stav prezidenta nekomentuje. Potvrdil len jeho hospitalizáciu, pričom tvrdí, že zdravotný stav prezidentovi nijako nebráni vo výkone mandátu. Hospitalizácia by ale mohla trvať aj niekoľko týždňov.

Zemana v nedeľu pred prevozom do nemocnice navštívil na zámku v Lánoch premiér Andrej Babiš (ANO). Ďalší politici, ktorí by so Zemanom chceli hovoriť o povolebnom usporiadaní v ČR, zatiaľ na stretnutie len čakajú. Babiša ale nepoveril zostavením vlády.

Rola prezidenta ako moderátora povolebných vyjednávaní nemusí byť vzhľadom na výsledok tohtoročných volieb zásadná: víťazná koalícia SPOLU sa totiž dohodla na rokovaniach so zástupcami strany Piráti a STAN. Obe koalície majú v Poslaneckej snemovni pohodlnú väčšinu 108 kresiel.

Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

BRATISLAVA/Jana Habarová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti