Kollár pomaly každý týždeň odchádza z vlády. Štipľavý odkaz politológa

Boris Kollár.
Zdroj: TASR

Kollárove vyhrážky menej emotívne vnímajú už aj jeho koaliční partneri.

Boris Kollár opäť spomenul odchod z koalície. Tentoraz túto „atómovú zbraň“ vytiahol v súvislosti s reformou nemocníc a súdnej mapy. Koaliční partneri už berú jeho vyjadrenia s rezervou, politológ si myslí, že z vlády neodíde len tak.

Predseda hnutia Sme rodina prakticky od počiatku tejto vlády hrozí vo vypätých situáciách, že odíde z koalície. Prvýkrát túto možnosť použil už pár mesiacov od volieb, keď sa prevalila kauza odpisovania diplomových prác.

Neskôr hnutie Sme rodina odchádzalo z vlády počas koaličnej krízy. Vtedy si Boris Kollár stanovil päť opatrení, ktoré mu musia koaliční partneri splniť, inak naplní svoje vyhrážky. Treba doplniť, že neudialo sa to ani napriek tomu, že hnutie vo všetkom nedosiahlo svoje.

Kollárove odchody sa stupňujú

Najnovšie sa jeho „odchody“ stupňujú. V posledných týždňoch to totiž použil ako pri paragrafe 363, tak aj pri reforme nemocníc a súdnej mapy.

„Keď nás chcú za to vyhodiť, pokojne, ja odídem,“ vyhlásil Kollár. Poukázal pritom na programové vyhlásenie vlády, ktoré hovorí o podpore vyľudňovaných regiónov. „Ja nevidím horší krok, ako vyľudniť tieto regióny cez rušenie súdov, cez rušenie nemocníc. Veď toto sú najväčší zamestnávatelia,“ pripomenul.

Prečítajte si tiež:

Otázkou je, či sa jeho vyhrážky pretavia aj do reality alebo len vytvára tlak na partnerov na presadzovanie svojich priorít, keďže bez neho by mala koalícia len 75 poslancov. Vládnuť by tak doslova viselo na dvoch nezaradených poslancoch - Miroslavovi Kollárovi (Spolu) a Tomášovi Valáškovi (PS).

„Kollára táto vládna koalícia potrebuje, lebo mať väčšinu v parlamente len o jeden-dva hlasy je pre túto zostavu príliš málo. A Kollár si to uvedomuje, preto sa tak dokáže biť do pŕs. Lenže jeho reči o vystúpení z koalície majú presne takú istú váhu ako jeho predvolebné sľuby,“ štipľavo poznamenal politológ Radoslav Štefančík.

Koaliční partneri berú Kollára s rezervou

Kollárove vyhrážky menej emotívne vnímajú už aj jeho koaliční partneri.

„Už to je tak, že jedným uchom dnu a druhým von,“ skonštatoval predseda SaS Richard Sulík na pondelkovej tlačovej konferencii k otázke, ako vníma vyhrážky Kollára o odchode z vlády ohľadom reformy nemocníc a súdnej mapy.

„Neviem, aké dôvody Borisa Kollára k tomu viedli. Nechcem o nich ani špekulovať, chcem dúfať, že to nie je lacný populizmus, narýchlo sa niekomu zapáčiť,“ doplnil s tým, že také vyjadrenia nezachytil na koaličnej rade.

Podobný postoj, že čím viac to Boris Kollár opakuje, tak to stráca na váhe, vyjadrila pred časom aj líderka Za ľudí Veronika Remišová. Napokon líder OĽaNO Igor Matovič na základe týchto „vyhrážok“ povedal, že koalícia môže vládnuť aj bez Sme rodina.

„Ja urobím všetko pre to, aby zostal a bol súčasťou protikorupčnej koalície. Ak by Sme rodina blokovala možnosť chrániť statočných vyšetrovateľov pri očiste nášho systému, tak potom mentálne sa Sme rodina z koalície vzďaľuje a musíme si klásť otázku, či vieme zložiť koalíciu aj bez nich,“ vyhlásil Matovič na TA3 v relácii V politike ešte 20. septembra.

Kollár síce odmieta Fica, no s Pellegrinim si rozumie

Okrem neustáleho lúčenia v televíznych debatách majú predstavitelia Sme rodina celkom blízko k opozičnému Hlasu. A v čase neustálej hrozby predčasných volieb to môže podľa odborníka niečo naznačovať.

„Správanie Sme rodiny má dve roviny - mocenskú a obsahovú. Prvá rovina hovorí o túžbe po moci. Kollárovi musí byť jasné, že táto vláda sa jedného dňa skončí, príde nová, v ktorej prvé husle budú hrať Smer alebo Hlas. A Kollár chce byť pri tom. Druhá rovina je obsahová. Strane Sme rodina chýba zmysel pre progresiu, reformy a nový pohľad na politiku, bojí sa akéhokoľvek posunu, ktorý by mohol voličov nahnevať. Majú svojich voličov, ktorí radi počúvajú na heslá zo slovníka sociálnej demagógie,“ vysvetlil Štefančík.

Prečítajte si tiež:

Navyše Sme rodina síce vylúčila Smer z povolebnej spolupráce, ale s Hlasom si to vie predstaviť. A ani Peter Pellegrini nevyškrtol zo svojho zoznamu možných koaličných partnerov.

„Kollár neodíde z vlády len tak. Jediný dôvod odchodu by mohol byť ten, že sa po prípadných predčasných voľbách dá dokopy s Hlasom. Lenže im stále nie je jasné, kto bude ten tretí,“ uzavrel politológ.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti