Kúpu vianočných darčekov neodkladajte. Tovaru nie je dosť, pocíti to aj Slovensko

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/2shrimpS

Problém môže byť najmä s elektronikou, hračkami a so športovým oblečením.

Pri bežných činnostiach ako tankovanie či nákup v potravinách sa Briti prednedávnom stretávali s vážnymi prekážkami. Mnohých zachvátila panika, keďže hrozil nedostatok pohonných hmôt. Navyše už v lete čelili tomu, že v regáloch chýbali základné potraviny a tento stav trval. Kým v Spojenom kráľovstve hrá hlavnú rolu brexit, pandémia zásobovanie skomplikovala po celom svete a podľa odborníkov sa situácia len tak ľahko nezlepší.

Chýbajú sily

Stav na Britských ostrovoch priblížila aj Slovenka Dagmar, ktorá tam žije už niekoľko rokov a pracuje v oblasti služieb. Prázdnejšie regály si všimla už v polovici augusta. „Napríklad v jednom z potravinových reťazcov chýbalo trvanlivé mlieko a minerálky. Trvalo to možno aj týždeň, pozrieť sme sa pritom boli aj v troch či štyroch prevádzkach,“ opisuje.

Ako pripomína, v Británii chýba približne 100-tisíc šoférov z východnej Európy, ktorí krajinu po odchode z Európskej únie opustili. Ľudí zo Slovenska, z Česka, Poľska, Maďarska či Lotyšska nahradili Albánci, Moldavci i Pakistanci.

Na nedostatok sily, ktorému tam čelia, upozorňuje aj ekonóm Vladimír Baláž. Briti podľa jeho slov zrazu zistili, že bez týchto ľudí je veľmi ťažké zabezpečiť niektoré činnosti, ktoré domáci už nechcú robiť.

„Sú to väčšinou namáhavé a nízko platené povolania. Najmä v poľnohospodárstve, ale aj v obchode a doprave. Nedostatok v obchodoch nie je primárne spôsobovaný tým, že by tovar nebol, ale tým, že produkty nemá kto rozviezť, fyzicky položiť do regálov v obchodoch a predať. Je to jeden z následkov brexitu, ktorého si museli byť vedomí, ale britská vláda o tom obyvateľstvu nerozprávala,“ približuje.

Situácia sa citeľne zhoršila približne pred dvoma týždňami. V Británii vypukla panika ohľadom pohonných hmôt. Médiá vo veľkom informovali, že je nedostatok šoférov cisterien a očakávajú sa problémy so zásobovaním čerpacích staníc.

Zdroj: TASR/AP Photo/Frank Augstein

Je teda možné, že niektoré obľúbené darčeky bude a už teraz je ťažšie zohnať. Z Číny sa do Európy a USA vyváža najmä elektronika, hračky a športové oblečenie. „To sú typické komodity, ktoré sa vo zvýšenej miere kupujú na Vianoce. Niektoré položky či konkrétne značky pravdepodobne nebudú dostupné v plnej miere,“ tvrdí Baláž.

Kedy sa dodávky obnovia v miere, aká bola pred krízou, je otázne. Keď sa minulú jeseň tieto problémy začali, experti predpokladali, že na jar 2021 to bude v poriadku. Je koniec roka a problémy sa nezlepšujú, práve naopak. „Je to niečo ako jazda v kolóne. Keď zastane jedno auto, zastane celá kolóna. Keď sa jedno auto pohne, neznamená to, že sa to celé rozbehne. Ide to pomaly. Predpokladá sa, že sa to zlepší niekedy v roku 2022, ale nik to nezaručí,“ dodáva odborník.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.