TERAZ A VLANI: Aj o 20 eur viac za jedno tankovanie. Analytik odhadol, kam až stúpne cena benzínu

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/Hrytsiv Oleksandr

Naposledy sme takto draho za benzín platili pred siedmimi rokmi.

Cena benzínu v posledných týždňoch rapídne rastie. Navyše, už čoskoro prelomí ďalšiu psychologickú hranicu a ani potom sa zdražovanie nezastaví. A to už teraz vodiči tankujú najdrahší benzín za posledných sedem rokov.

V posledných sledovaných siedmich dňoch vodiči za liter benzínu zaplatili v priemere 1,45 eura. Týždeň predtým to bolo o štyri centy menej. Ide teda o výrazný nárast. Takéto tempo zdražovania bude pritom naďalej pokračovať.

„Priemerná cena 1,5 eur za liter by mala padnúť v najbližších dvoch týždňoch, keďže sa postupný rast cien ropy nekončí,“ uviedol komoditný analytik investičnej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

V praxi to znamená, že padne ďalšia psychologická hranica. Ani toto však zdražovanie nezastaví, no nemalo by byť už také výrazné.

„Nemyslím si však, že bude pokorená hranica 1,6 eura na liter. Už teraz je veľký tlak na kartel OPEC, aby výraznejšie zvýšil produkciu ropy a tým stabilizoval jej cenu v rozmedzí 80 až 90 dolárov za barel,“ doplnil Tomčiak.

Treba však podčiarknuť, že ide o priemerné ceny. Tie sa líšia od regiónu k regiónu, ale i medzi jednotlivými sieťami čerpacích staníc. Už teraz vo vyspelejších regiónoch čerpacie stanice predávajú liter benzínu za viac ako 1,5 eura.

Aj o 20 eur viac za jedno tankovanie

V porovnaní s minulým rokom, kedy sa vodiči, naopak, tešili z nižších cien pohonných hmôt a padali aj historické rekordy, vzrástla cena benzínu takmer o 40 centov na liter. V prepočte to znamená, že v máji 2020 ste 50 litrov benzínu (priemerný objem nádrže) natankovali za necelých 54 eur, v súčasnosti zaplatíte viac ako 72. 

„Benzín (95-oktánový) sme tankovali za 1,45 eur/l a viac naposledy v roku 2014. Na začiatku leta 2014 sa cena tohto benzínu držala dokonca niekoľko týždňov na úrovni vyššej ako 1,50 eur/l,“ uviedla analytička spoločnosti WOOD & Company Eva Sadovská. Z toho vyplýva, že už teraz tankujeme najdrahší benzín za posledných sedem rokov.


Vývoj cien pohonných látok na Slovensku bude aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch závisieť hlavne od vývoja cien ropy na burzách. V hre sú však aj iné faktory.

„Drahšie sú aktuálne aj ceny energií a plynu, čo v konečnom dôsledku zvyšuje dopyt po rope. Naopak, faktorom, ktorý cenu ropy môže tlmiť alebo potiahnuť smerom nadol, je delta variant koronavírusu a s ním súvisiaci vývoj pandémie vo svete,“ pripomenula Sadovská.

Podľa analytikov by sa s blížiacimi zimnými mesiacmi mala cena pohonných hmôt zastabilizovať. 

Cenám pohonných látok sme sa venovali aj v Televíznych novinách, pozrite si reportáž.


BRATISLAVA/Marcel Marcišiak, TV Markíza

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti