PRED a PO zdražovaní: Tieto účty vám ukážu, o koľko zaplatíte viac. Nejde o žiadne drobné

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/František Iván

Ceny potravín, pohonných látok a energií sme porovnali s minulým rokom.

Masívne zdražovanie začína doliehať na peňaženky ľudí. Ceny totiž rastú takmer v každom segmente dennodennej spotreby. Zamerali sme sa preto na potraviny, energie a pohonné hmoty a vypočítali sme, o koľko zaplatia domácnosti mesačne viac v porovnaní s minulým rokom. Vo výsledku nejde o žiadne drobné.

Upozornenie: Pri výpočte sme použili priemerné ceny bez ohľadu na regionálne rozdiely a obchodné reťazce.

Pri potravinách sme vybrali také, aby nákupný košík umožnil uvariť mäsité aj bezmäsité jedlá a zároveň obsahoval pečivo, mliečne výrobky, ovocie a zeleninu. Pred rokom by ste za jeden takýto nákup zložený z 22 položiek zaplatili takmer 46 eur, teraz o necelé tri eurá viac. Ak urobíte takéto veľké nákupy štyrikrát do mesiaca, tak to z rozpočtu odkrojí už viac ako 11 eur.

K takémuto nákupu treba, samozrejme, pripočítať aj náklady na čistiace prostriedky či hygienické potreby, čím sa celková suma určite ešte navýši.

Mix zdražovania zatláča rodiny do kúta

Pri pohonných hmotách sme do výpočtu zaradili priemernú 50-litrovú nádrž s predpokladom, že domácnosť tankuje benzín. V takomto prípade oproti minulému októbru ľudia zaplatia viac o 14 eur. Rodina pri dvoch deťoch bez problémov za mesiac minie aj tri takéto nádrže, čo už v konečnom výsledku navýši rozpočet o takmer 43 eur. Pri nafte by to bolo ešte o niekoľko eur viac.

Aby toho nebolo málo, tak od nového roka vzrastú aj ceny energií. Podľa prepočtov si tak priemerná domácnosť priplatí za mesiac o tri až štyri eurá mesačne viac za elektrinu. Pri plyne zdražovanie závisí od toho, či na ňom ľudia iba varia alebo ním aj kúria.

Ak iba varia, v priemere by nemal byť mesačný účet vyšší o viac ako 50 centov. Ak ním aj kúria, bude to zhruba šesť eur za mesiac. Dohromady tak bežná rodina za elektrinu a plyn zaplatí mesačne približne o 10 eur viac.

Po spočítaní všetkých týchto výdavkov musia ľudia zo svojich vreciek vytiahnuť v priemere o 64 eur mesačne viac ako v minulom roku.


Popritom ešte zdraželo takmer o tretinu stravovanie v školských jedálňach a o dvanásť percent si ľudia priplatia taktiež v reštauráciách. Výraznejšie vzrástli aj cenníky služieb každodennej potreby a smerom nahor sa pohli aj cenovky na oblečení a obuvi. V konečnom dôsledku preto treba počítať s tým, že aj tieto položky ešte navýšia mesačný rodinný rozpočet o nemalú sumu.

Na druhej strane, analytici predpovedajú, že v priemere tento rok porastú aj nominálne mzdy o necelých 5 percent, ale len o dve percentá v reálnom vyjadrení - teda, čo si budete môcť za vašu výplatu aj reálne kúpiť.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.