Čaká to aj Slovensko? V Česku majú také úroky pri hypotékach, aké si Slováci už ani nepamätajú

Ilustračná snímka.

Hypotéky rastú aj v ostatných okolitých krajinách V4.

V Česku vlna zdražovania zasiahla aj hypotéky. Tie z mesiaca na mesiaca výrazne rastú a úroky by mali čoskoro prekonať trojpercentnú hranicu. Niektorí analytici predpovedajú, že do konca roka by sa úroková sadzba mohla vyšplhať až k štyrom percentám. A to sú čísla, ktoré si Slováci azda už ani nepamätajú.

Slovensko zažíva masívne zdražovanie. Cenovky rastú pri potravinách, pohonných hmotách, energiách, ale aj službách. Vytvára sa tak veľký tlak na rozpočty domácností, ktoré zrazu musia z peňaženiek vytiahnuť desiatky eur navyše. Tejto téme sme sa podrobne venovali TU, TU a TU.

Podobne je na tom aj Česko, no našim západným susedom navyše začali výrazne stúpať úroky pri hypotékach.

„Úrokové sadzby určené bankami už celkom bežne presahujú tri percentá a osobne si myslím, že zdražovaniu hypoték zatiaľ nie je koniec,“ uviedol pre český portál idnes.cz podpredseda predstavenstva Gepard Finance David Eim.

Hypotékový analytik Jiří Sýkora ide ešte ďalej a predpovedá černejší scenár. Podľa neho už niektoré banky ponúkajú hypotéky so štvorpercentnou úrokovou sadzbou.

„Je jasné, že aj priemerná sadzba hypoték bude čoskoro takúto hodnotu atakovať,“ dodal Sýkora.

Hypotéky dražejú aj v okolitých krajinách, výnimkou je Slovensko

Hypotéky rastú aj v ostatných okolitých krajinách V4 – Maďarsku a Poľsku.

„Centrálne banky v okolitých krajinách vnímajú vývoj a riziká inflácie odlišne. V Česku a Maďarsku bola inflácia už pred krízou, ale aj počas nej, vyššia ako na Slovensku a v eurozóne. V súčasnosti tam inflácia zrýchľuje z už pomerne vysokých hodnôt,“ píše vo svojom blogu hlavný ekonóm NBS Michal Horváth.

Slovensko je zatiaľ výnimkou a vyzerá to tak, že sa to v najbližšom období ani nezmení. Pomáha nám totiž, že spadáme vďaka euru pod Európsku centrálnu banku (ECB).

„Dôvodov, prečo zrejme ECB ponechá sadzby na nižších úrovniach ešte nejaký čas, je niekoľko. Okrem horšieho demografického vývoja v Európe ide aj o krízy. V takýchto časoch je dôležité podržanie alebo naštartovanie dopytu a spotreby. Vyššie úrokové sadzby tomu však nenapomáhajú. Vyššie sadzby motivujú skôr sporiť a nie míňať,“ vysvetlila pre TVNOVINY.sk analytička Eva Sadovská.

„Vývoj v nasledujúcich rokoch vidíme pre Slovensko priaznivo a jednou z podmienok je nerobiť na úrovni eurozóny unáhlené kroky. Sadzby teda v blízkej budúcnosti zrejme u nás hore nepôjdu,“ objasňuje Horváth.

Treba však dodať, že v Česku nikdy neboli úrokové sadzby na takej úrovni ako na Slovensku v súčasnosti. Približne rovnaké mali obe krajiny na prelome rokov 2016/2017, a to na úrovni 1,85 percenta. Odvtedy u nás išli úroky dole, až pod jedno percento, v Česku sa naopak zvýšili.

Súčasné „české“ trojpercentné úroky Slovensko zažilo v roku 2014, v auguste tohto roku sa zastavil na úrovni 0,9 percenta.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti