Paradox očkovacej lotérie: Títo šťastlivci na jeden žreb vyhrali až trikrát

Očkovacia lotéria
Očkovacia lotéria Zdroj: reprofoto RTVS

Stovky ľudí zas vyhrali dvakrát.

Viac ako stotisíc výhercov. Toto bol jeden z výsledkov očkovacej lotérie, ktorá sa koncom októbra skončila. Napriek tomu sa mnohí nedočkali ani základnej výhry, náhodní šťastlivci paradoxne vyhrali na jeden žreb až trikrát.

Státisíce Slovákov dvanásť týždňov sledovali, či sa na nich neusmialo šťastie. Mohli vyhrať od sto až po 501-tisíc eur. Ministerstvo financií takto rozdelilo 21 miliónov eur.

Keďže pri žrebovaní stoeurových výhier sa žreby nevyťahovali z osudia, tak sa pokojne mohlo stať, že súťažiaci mohol vyhrať na jeden los aj niekoľkokrát. A to sa v praxi presne stalo.

„Pri prezeraní zoznamu výhercov som si náhodou všimol, že niektorí výhercovia sú v zozname uvedení dvakrát a zaujímalo ma teda, aký je celkový počet takýchto ľudí,“ povedal na úvod pre TVNOVINY.sk programátor Peter Gergeľ a pokračoval:

„Po nahliadnutí do zdrojového kódu webovej stránky bolo vidieť, že zoznam je verejne dostupný na tejto adrese. Tak som teda dáta stiahol a úplne jednoducho spočítal, koľko je takých kódov, ktoré tam sú uvedené presne dvakrát - spolu to bolo 1 906 ľudí. Zároveň bolo evidentné, že na niektorých sa šťastie usmialo nielenže dvakrát, ale dokonca trikrát.“

Toto sa týka 21 ľudí, ich zoznam nájdete v priloženej grafike. Peter sa snažil vygenerovať aj výhercov so štyrmi a viac výhrami, ale takých už nenašiel.


Tento zoznam sme si preverili aj cez stránku rezortu financií, kde sa dá v zozname vyhľadávať podľa čísla žrebu. A všetko sa zhoduje s hore uvedenými údajmi. O informáciu ohľadom výhercov, ktorí sa najviackrát tešili z výhry, sme požiadali ešte pred posledným televíznym vysielaním aj samotné ministerstvo.

To nám odkázalo, že nebude púšťať do éteru žiadne finálne čísla, lebo ich plánuje komplexne zverejniť. Ani viac ako týždeň po skončení lotérie sa však nič také neudialo.

Zhrnutie očkovacej lotérie si môžete pozrieť aj v priloženej reportáži


Očkovacia lotéria krivku očkovanosti nezlomila

Očkovaciu lotériu, ktorá bežala dvanásť týždňov, sprevádzalo viacero kontroverzných momentov. Najznámejším prešľapom bol prípad Zuzany zo Solivaru. Súťažiaca totiž prišla o 400-tisíc eur pre to, že reláciu sledovala na internete, kde je výraznejšie oneskorenie signálu oproti klasickému vysielaniu. Tým pádom nestihla povedať heslo v časovom limite.

Vďaka návrhu zákona sa ešte ministerstvo financií snažilo krivku napraviť, ale napokon pre nezhody v koalícii táto legislatívna úprava nenašla oporu ani v parlamente. Zuzana tak zrejme už nadobro stratila šancu získať „svoju výhru“. Viac sme sa tejto téme venovali TU.

Horšie však je, že lákavé ceny nepomohli zlomiť ani negatívnu krivku zaočkovanosti. Relácia totiž vznikla za účelom, aby motivovala ľudí k vakcinácii. Viac sme sa tejto téme venovali TU.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.