Dosiahla dlhodobo rastúca cena benzínu už svoj strop? Jasná odpoveď analytika

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/Hrytsiv Oleksandr

Vodiči tankujú najdrahší benzín za posledných sedem rokov.

Slovenskí motoristi v posledných týždňoch nechávajú na benzínkach stále viac a viac peňazí. Ceny pohonných hmôt totiž trhajú rekordy. Dobrou správou je, že podľa odborníka benzín a nafta už narazili na strop. Zlacňovanie tak skoro však nepríde.

Ešte minulý rok v máji si vodiči užívali historické minimá pri tankovaní. Liter benzínu stál niečo pod 1,1 eura, nafta sa dokonca blížila k jednému euru. Po naštartovaní ekonomiky, ktorej útlm zapríčinila pandémia, ceny ropy vyskočili poriadne nahor. Vďaka tomu posledné mesiace tankujeme najdrahšie za posledných sedem rokov.

Cena benzínu je na vrchole

Priemerná cena benzínu sa momentálne zastavila na hranici 1,5 eura za liter. Na čerpacích staniciach, ktoré sú v bohatších regiónoch a na frekventovaných úsekoch, sú cenovky na tabuliach ešte o niečo vyššie.

„V posledných dvoch týždňoch ceny ropy na svetových trhoch mierne poklesli, takže sa i tempo zdražovania pohonných hmôt na Slovensku spomaľuje. V najbližších týždňoch je ešte možné mierne zvýšenie cien o jeden až dva centy, a to najmä pri nafte,“ uviedol komoditný analytik Boris Tomčiak.

V praxi to znamená, že pri pohonných hmotách sme nateraz narazili na cenový strop. Otázkou je, či sa krivka zlomí a začne zlacňovanie.

„Pokles cien sa nedá v novembri očakávať. A vzhľadom na pretrvávajúci previs dopytu nad ponukou ropy vo svete by ani december nemal byť pre vodičov priaznivejší,“ doplnil analytik.

Môže za to ekonomický rozmach vo svete, vďaka čomu je veľmi vysoký dopyt po energetických komoditách.

„V prvom štvrťroku 2022 by však mohla byť situácia pre vodičov priaznivejšia, keďže sa dá očakávať rast produkcie v USA,“ opatrne odhadol Tomčiak.


V porovnaní s minulým rokom vzrástla cena benzínu zhruba o 40 centov na liter. V prepočte to znamená, že v máji 2020 ste 50 litrov benzínu natankovali za necelých 54 eur, v súčasnosti zaplatíte viac ako 74. Rozdiel je tak 20 eur na jednu priemernú nádrž. Pri nafte je to 19 eur.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.