Lintner: Do futbalu išli veľké peniaze, teraz je čas na hokej

Šéf Pro-Hokeja Richard Lintner
Šéf Pro-Hokeja Richard Lintner Zdroj: TVNOVINY.sk

O Tipsport lige, mládeži či systémových zmenách. Richard Lintner nám v rozhovore porozprával, čo sa mu všetko za rok a pol podarilo zmeniť.

Po neúspešnej kandidatúre na post prezidenta SZĽH sa stal ligovým šéfom. Vo funkcii je už rok a pol a po víziách prichádza na rad konfrontácia s konkrétnymi výsledkami. Podľa jeho slov už prebehlo viacero zmien, ktoré robia Tipsport ligu atraktívnejšou. Zo svojej pozície chce pomáhať aj reprezentácii, a to najmä prácou s mládežou. Mladí hokejisti si to vraj zapamätajú a neskôr prídu reprezentovať s hrdosťou.

Ste šéfom slovenskej Tipsport ligy už druhú sezónu. Čo všetko sa za vášho pôsobenia zmenilo?

Do tejto práce som vstupoval s tým, že som mal jasné predstavy a plány ku klubom a na základe toho sme sa zhodli, že sa vyberieme spoločne cestou, ktorú som načrtol. V princípe ide o to, že sme sa rozhodli prebudovať imidž ligy, vytvoriť jej novú identitu a zatraktívniť produkt, ktorí ponúkame. Teda začať prezentovať ligu ako obchodnú spoločnosť a až v druhom rade ako športovú organizáciu.

Ktorá zmena bola pre vás osobne tou najdôležitejšou?

V prvom rade ide o vytvorenie jasného a zrozumiteľného formátu pre našich fanúšikov. Začína to upraveným hracím kalendárom, kde sa snažíme vytvoriť sociálne návyky, ktoré sú veľmi dôležité preto, aby ľudia s hokejom pravidelne žili, pravidelne na hokej chodievali a užívali si ho. Hracie dni sme výlučne upravili na piatky a nedele, a samozrejme sviatky. Toto bol dosť významný krok.

Vytvorili sme sieť sociálnych médií, kde sa snažíme aktívne zapájať a aktívne informovať našich fanúšikov. Jednotlivé kluby vytvorili svoje vlastné PR a marketingové oddelenie, ktoré v rámci klubov a v rámci Pro-Hokeja ako ligy medzi sebou komunikujú a snažia sa zosynchronizovať všetky kroky a aktivity pre efektívnejší výsledok.

Ďalšia vec sú veľké sprievodné akcie. Po dlhých rokoch prišiel minulý rok formát All Stars, kedy sme naozaj veľmi úspešne odprezentovali tento formát v Nitre. Tento rok nás čaká ďalší významnejší krok. Bude to All Stars víkend aj s Mirom Šatanom a Petrom Bondrom v Poprade. Každý rok sa snažíme tieto naše formáty vylepšovať, to znamená, že diváci sa každý rok môžu na niečo nové tešiť.

Priniesli sme mobilnú aplikáciu, ktorá je nevyhnutnosť na takejto vysokej úrovni. Investovali sme do nej nemálo času, energie a financií. Myslím si, že sa nám veľmi dobre osvedčila.

Veľmi významné je fungovanie v rámci finančnej disciplíny. Liga mala pred rokmi dosť zlý imidž v tom, že sa veľakrát stávalo, že kluby neboli až tak finančne disciplinované voči svojim hráčom a trénerom hlavne. To sa samozrejme odrážalo na imidži celej súťaže. Za rok a pol sa nám to podarilo veľmi výrazne vylepšiť. Až na malé výnimky je disciplína stopercentná.


Návštevnosť od minulej sezóny stúpa. Ide to však pomaly. Čo sa dá spraviť preto, aby sme na slovenskom hokeji mali všade plno?

Ako som spomínal, treba vytvoriť sociálne návyky, aby ľudia začali s ligou a s tým lokálnym klubom aktívnejšie žiť. To znamená, že kluby a liga sa musia aktívnejšie zapájať do spoločenských podujatí.

Samozrejme je veľmi dôležité, aby aj prostredie, ktoré na štadiónoch je, bolo čo najkultúrnejšie. Tu do celého diania však zasahujú mestá, keďže sú v deväťdesiatich percentách majiteľmi štadiónov. To znamená, že klub je prakticky len nájomníkom a významne nemôže investovať do budovy, ktorá mu nepatrí.

Preto je aj na nás, aby sme vytvorili dostatočne silný tlak a spoločenskú požiadavku na to, aby mestá do týchto štadiónov investovali a prerábali ich. Teraz vidíme, že za posledné roky veľké investície smerovali do futbalu. Myslím si, že je najvyšší čas, aby sa to isté stalo aj k smerom hokeju, pretože hokej si to zaslúži.

Tipsport liga pravdepodobne privíta zahraničný klub

Vrátim sa k lige. Hovorilo sa aj o možnosti rozšíriť ligu o zahraničné kluby. Bola to vaša iniciatíva?

Snažím sa vymýšľať spôsob ako rozšíriť náš marketingový potenciál. Príchodom zahraničného klubu by sa náš potenciál zväčšil.

Prišlo k reálnym ponukám zo strany zahraničných klubov. Tie sme vyhodnotili a väčšina klubov sa rozhodla, že ostaneme pri klasickom formáte a zatiaľ k tomuto kroku nepristúpime. Myslím si však, že to nebolo posledné slovo a na tejto úvahe sa bude ďalej pracovať. A je veľmi pravdepodobné, že v nasledujúcej alebo o dva roky privítame zahraničný klub v našej lige.

V minulosti mali záujem kluby z Maďarska a Poľska. Ktoré krajiny ešte prichádzajú do úvahy?

Reálne ponuky boli z Poľska a Maďarska. Reálne uvažujeme nad krajinami V4. Ak sa budeme pozerať smerom ďalej, tak to už logisticky nie je veľmi výhodné.

Prečo sa kluby k rozširovaniu postavili negatívne?

Vyhodnotili si všetky za a proti. Nerád by som teraz bližšie špecifikoval, aké boli dôvody, ale na konci dňa sa rozhodlo, že tie ponuky, ktoré boli, sa neprijali. Zrejme z dôvodu toho, že sa očakávalo, že budú ešte atraktívnejšie.


V súťaži zväčša dochádza zmena len v prípade, že sa klub zo súťaže odhlási alebo nespĺňa požiadavky ligy. Tímy, ale kvôli systému, podľa ktorého posledné dva tímy v tabuľke idú len do baráže a automaticky nevypadávajú nedávajú veľkú šancu tímom z nižšej súťaže. Nechcete tento formát zmeniť?

Formát sme zmenili len minulý rok a hneď postúpili Nové Zámky. Priamy postup a priamy zostup, tak o tom vôbec neuvažujeme, lebo si myslím, že to nie je dobrý formát. Jeden dôvod je, že je veľmi ekonomicky a športovo atraktívne hrať play-out. Takže sa nám to osvedčilo a nie je prečo túto či nasledujúcu sezónu to meniť. I keď by mohlo prísť k tomu, že sa bude reorganizovať celá štruktúra hokejových líg na Slovensku, tak by mohlo prísť aj k možnosti, že sa Tipsport liga uzavrie.

Na určité obdobie. Alebo úplne?

Proste uzavrie. Tie kluby, ktoré budú spĺňať podmienky pre účasť v lige, tak budú v lige hrať a tie kluby, ktoré nebudú spĺňať nadstavené spomienky, tak tam hrať nebudú.

Zlatá generácia drží stále spolu

V roku 2015 ste kandidovali na post šéfa SZĽH. Keď ste nevyhrali, tak prišla iniciatíva na čele s Michalom Handzušom o bojkote reprezentácie, kým sa nezmenia stanovy. Podarilo sa. Vy ste sa opätovne neuchádzali o tento post. Prečo ste ako skupina hráčov, ktorú ste viedli, nepostavili aspoň vlastného kandidáta? Prečo ste napokon podporili Martina Kohúta?

Proces aktivity, ktorá smerovala k prinesení zmeny a prinesení novej filozofie do slovenského hokeja začal v roku 2015. Dnes je rok 2016, pomaly 2017, a pozrime sa, kde sme.

Prakticky rok a pol sa pracuje na najvyššej hokejovej lige. Už pol roka máme na zväze zmenený celý systém a filozofiu fungovania hokeja. Dnes sa nadstavajú moderné procesy, ktoré významne pripomínajú fungovanie súkromnej firmy, ktorá sa snaží rozvíjať, budovať a zlepšovať prostredie pre svojich „zákazníkov". Takže celý proces, do ktorého sme sa pustili, už vieme, že má dnes zmysel.

My sme do toho nikdy nešli s tým, že to bolo osobné, že tam musím byť ja, Jožo alebo Fero. Išlo o princíp, ktorý sme chceli priniesť a je zrejmé, že sa nám podarilo získať príležitosť na to, aby sme to mohli uskutočniť.

Cestu, ktorú ponúkol Martin Kohút je pre zväz veľmi prospešná. Zväz potreboval - do toho prostredia takých hokejových fanatikov - priniesť niekoho, kto je z iného prostredia.

Martina Kohúta podporili všetci hokejisti, ktorí stáli za vami?

Áno.

Takže vaše vzťahy s týmito hráčmi sú v poriadku.

Vždy boli a predpokladám, že vždy budú. Pretože my si navzájom dôverujeme a zažili sme spolu veľmi veľa.

Keby som to mal odľahčiť, tak zlatá generácia drží stále spolu.

Tak to je samozrejmé. A dúfam, že stále viac a viac ľudí bude s nami držať a bude stále tlačiť viac a viac. Lebo viete ako sa hovorí, čo nejde silou, ide ešte väčšou silou.

Hranie proti dvadsiatke je gesto od klubov smerom k slovenskému hokeju

Cítiť z vašich odpovedí, že vzťahy medzi Pro-Hokejom a SZĽH sú pozitívne. Aké spoločné projekty plánujete?

Projekt číslo jedna je síce maličký, ale veľavravný. Dohodli sme sa odohrať 14.12. zápas Výber ligy proti reprezentácii Slovenska. Pre reprezentáciu je tento zápas súčasťou dlhodobejšej prípravy na majstrovstvá sveta, ale pre ligu je to veľmi významný moment. Sme presvedčení, že úroveň ligy rastie a teraz rastie dosť významne a toto bude pre nás naozajstný test, kde sa môžeme ukázať. Veď s kým sa máme porovnávať, keď nie s reprezentáciou Slovenska, čo je výkladná skriňa slovenského hokeja?

Projekt slovenskej dvadsiatky už desať rokov pôsobí v najvyššej súťaži. Väčšinu zápasov však prehráva. Vieme, že zámerom je vytvoriť dobrý základ pre reprezentáciu tejto vekovej kategórie. Ale nie sú tieto zápasy pre ligové kluby neatraktívne?

Ak si všimneme priebeh sezón a postoj jednotlivých klubov k týmto zápasom, tak sa výrazne zmenil. Treba pripomenúť, že hranie proti dvadsiatke je gesto od klubov k smerom slovenskému hokeju.

Dnes sa už nestane, že niekto zo skúsenejších hráčov dostane voľno v zápase proti dvadsiatke. To znamená, že tieto zápasy sa berú veľmi vážne a potom výsledky aj tomu zodpovedajú.

Keď sa bavíme len čisto o projekte dvadsať, tak ja som fanúšikom tohto projektu. Spočiatku som nebol, lebo som mal na to niekoľko dôvodov, že to nebude celkom dobre fungovať. Ale musím povedať, že sa tento projekt osvedčil a do významnej miery je vzorovým projektom pre veľmi moderné hokejové krajiny.

Základ pre každý šport je mládež. Čo vy z pozície šéfa Pro-Hokeja môžete urobiť pre rozvoj mládeže?

V prvom rade je to popularita hokeja, ktorá stojí a padá na popularite najvyššej hokejovej súťaže, keďže sa hrá počas celej sezóny. My si vieme prepočítať, že tam kde sa hrá dobrý tipsportligový hokej, tak tam je aj záujem mládeže o hokej väčší, než tam kde Tipsport liga nie je resp. sa daným tímom nedarí.

Ďalšie vec je, že my ako profesionálna súťaž sme sa rozhodli, že vytvoríme vlastný mládežnícky projekt - letný kemp Tipsport ligy, ktorý bude od 2. júla do 9. júla 2017, kde zoberieme sto detí zo sociálne slabších pomerov.

Títo hráči majú šancu v budúcoročnom drafte

V NHL opäť nedraftovali ani jedného Slováka. Myslíte si že v súčasnosti máme mladých hráčov, ktorí by sa v dohľadnej dobe dokázali presadiť v zámorí?

Minulý rok sme zvýraznili dve mená a vytvorili sme im celkom pekný projekt Studenič proti Bučekovi. Títo chlapci by mali byť aj súčasťou osemnástky na majstrovstvách sveta. Obidvaja majú veľkú šancu byť draftovaní - a tu už máme prvé výrazné ovocie našej práce, kde sa pozeráme po mladých chlapcoch, ktorým sa snažíme trocha pomôcť. Vytvorili sme tým aj vzťah. Chalani vedia, že sa slovenský hokej o nich zaujíma, snaží sa im pomôcť a možno raz, keď bude reprezentácia potrebovať pomoc, tak oni sa k tomu presne tak isto postavia.

Tento rok napríklad berieme do zápasu roka proti reprezentácii mladého Michala Ivana zo Zvolena, ktorý má iba 17 rokov. Plus berieme Patrika Koyša z Martina, ktorý je už zastabilizovaný a je jeden z významnejších hráčov celej ligy, a to má len 21 rokov.


Napĺňa vás práca funkcionára?

Áno, baví ma to neskutočne. Každý deň sa teším na to, čo počas toho dňa stihneme pripraviť, uskutočniť. Tým, že tie priebežné výsledky alebo tie očakávania, ktoré máme sa dosť výrazne darí plniť, tak nás to motivuje ešte viac.

Vy ste si získali ľudí aj ako spolukomentátor. Uvidíme vás ešte niekedy za mikrofónom?

Tým, že absolútne všetok čas, ktorý mám, venujem lige, nevidím veľmi pravdepodobne, že by som si vedel nájsť čas týždeň, povedzme štúdia. dva, počas majstrovstiev sveta. Ale možno výnimočne sem-tam sa podarí a pôjdem ešte do

Zaujali ste aj vašimi farebnými ponožkami. Ešte ich nosíte? (úsmev)

V rámci módy sa správam veľmi konzervatívne, nie som extravagantný typ. A možno tú svoju povahu dávam najavo prostredníctvom ponožiek (smiech).


Richard Lintner článok autorizoval.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.