Remišová: Kandidát na župana? V Banskej Bystrici by som si priala Michala Handzuša

Poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová
Poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová Zdroj: TVNOVINY.sk

Poslankyňa za OĽaNO sa profiluje ako konštruktívna politička, ktorá sa vyhraňuje voči vláde Roberta Fica, ale aj extrémistom. Nestavia sa do pozície lídra, ale keď bude potrebné, tak je pripravená prevziať zodpovednosť.

Veronika Remišová sa do povedomia verejnosti dostala vďaka blogom, pomocou ktorých upozornila na viaceré kauzy. V parlamentných voľbách kandidovala za OĽaNO, pričom líder hnutia Igor Matovič o nej hovorí ako o novej Ivete Radičovej.

Vrátila som sa, aby som využila svoje skúsenosti pre Slovensko

Pred vstupom do politiky ste pracovali v Európskej komisii. Čo ste tam robili?

Posledná pozícia, ktorú som v Európskej komisii zastávala a doteraz mi veľmi leží na srdci, bola v oblasti vzdelávania. Mala som na starosti rôzne projekty, napríklad ako by mali vysoké školy reagovať na demografickú krízu, aktívne starnutie obyvateľstva alebo adaptácia zručností na meniaci sa pracovný trh.

Roky ste žili v zahraničí. Prečo ste sa rozhodli vrátiť späť?

Práca bola jedna vec. Tá bola zaujímavá v tom, že sme si mohli k jednotlivým témam vyskladať tím zložený zo špičkových odborníkov z celého sveta. Druhá vec bol život, kde sa mi začalo zdať, že sme uzavretí v akejsi bubline, alebo zlatej klietke, keďže v Európskej komisii robil aj môj manžel. Tak som si povedala - stačilo, mohli by sme naše skúsenosti využiť pre Slovensko.

Ak by som to mal zhrnúť, tak záujem o veci verejné vás „donútil" vrátiť sa späť?

V istom zmysle áno.

Verejnosť vás začala vnímať vďaka vašim blogom. Kým sa na ne opýtam, tak ma zaujala vaša neúspešná kandidatúra v eurovoľbách. Aj napriek tomu, že ste vtedy ešte nebola príliš známa, dokázali ste prekrúžkovať napríklad aj Jozefa Viskupiča. Čomu to pripisujete?

Chodili sme veľa po regiónoch, stretávali sme sa s ľuďmi, robili sme karavanovú tour po Slovensku.

Tam ste chodievali aj s inými kandidátmi?

Áno, celý tím. Vtedy mi prirástli k srdcu aj ostatní ľudia v OĽaNO, napríklad Erika Jurinová, Janko Mičovský, Braňo Škripek. To bol môj prvý kontakt s hnutím Obyčajných ľudí.

Takže tie krúžky pripisujete priamemu kontaktu s ľuďmi?

Aj tomu, no musím povedať, že najprv som mala veľký strach, pretože kampaň v uliciach som nikdy nerobila. Kým som sa prihovorila prvému človeku, tak som stála asi polhodinu na ulici a rozmýšľala som, ako to urobiť a čo mu povedať. Doteraz si spomínam na prvého človeka, ktorého som oslovila, bolo to veľmi milé stretnutie. Dnes outdoorovú kampaň pokladám za jednu z najzaujímavejších. Priamy kontakt s ľuďmi je úžasný.

Pre politika je to minimálne inšpirujúce.

Veľmi. Nikde inde vám toľko a tak úprimne ľudia nepovedia, ako na ulici.

Vráťme sa k spomínaným blogom. Zo začiatku ste písali o cestovaní, problematike cestovného ruchu či kritike politikov. Potom ste však odštartovali sériu článkov, ktoré spustili poriadnu búrku. Napríklad kauza Kompa. Ako ste sa k týmto informáciám dostali?

Vždy to boli verejne dostupné informácie. Dostupných dát je mnoho, len ich treba vedieť nájsť, pospájať, logicky usporiadať, prípadne porovnať a prerátať. V Európskej komisii sme často robili veľké analýzy s dátami, to mi pri blogoch pomohlo.

Ako hovoríte, tých dát je na internete mnoho. Dostali ste nejaký tip?

Tipy som nedostávala, pretože ma nikto nepoznal. Blogy zväčša reagovali na aktuálne témy, alebo na nejaký problém, s ktorým som sa stretla a prekvapil ma, prípadne niečím zaujal.

Na Matovičovi sa mi páči, že chce očistu verejného života

Prečo ste vaše meno spojili s hnutím OĽaNO?

Pri eurovoľbách to bola náhoda, OĽaNO robilo výberové konania na kandidátku. Počas kampane som si s niektorými poslancami vytvorila blízky vzťah, ktorý pretrval.

Ako vnímate Igora Matoviča?

Páči sa mi, že do politiky vstúpil s jasným cieľom a snaží o očistu verejného života, čo mi bolo veľmi sympatické.

Takže za najväčší problém považujete korupciu a s tým ste si spojili aj meno Igora Matoviča, ktorý sa profiluje ako bojovník proti nej. Na druhej strane vy pôsobíte veľmi distingvovane, Igor Matovič je skôr prototyp živelného politika. Ide to dohromady?

Každý má svoj štýl politického prejavu. Pán Bugár má svoj štýl, pán Danko, Igor Matovič a ja tiež.

Tak sa opýtam inak. Igor Matovič je zapojený do viacerých konfliktov. Neprekáža vám také vystupovanie?

To, že povie, čo si myslí mi neprekáža. A či by to mal povedať nejakými vyberanými slovami? Neviem, máme tu veľa politikov, ktorí hovoria jemnejšími slovami a majú uhladené spôsoby, no namiesto záujmu ľudí presadzujú len svoje ambície, alebo záujmy oligarchov v pozadí. Skutky a osobnú integritu považujem za dôležitú súčasť politiky, politik by mal žiť to, čo hlása.

Veľkou témou v NR SR je aj odobratie jeho mandátu. Ako to vnímate?

V tejto veci ešte rozhoduje Ústavný súd, treba počkať na jeho rozhodnutie. Za to, že si nepozastavil živnosť mu parlamentný výbor už udelil pokutu.

To je ten prvý prípad tých 12-tisíc eur a teraz sa čaká na rozhodnutie ústavného súdu. A potom sa bude rozhodovať o tom druhom porušení zákona.

Áno, konanie je prerušené, keďže ústavný súd má rozhodnúť či sa za porušenie ústavného zákona o konflikte záujmov pokladá už aj vlastníctvo živnostenského oprávnenia, hoci poslanec aktívne nepodniká, alebo až samotné aktívne podnikanie. Pre odchylnosť právnych názorov Ústavný súd zatiaľ konanie prerušil. Z tohto dôvodu sú pozastavené aj konania iných poslancov, ktorí majú podobný problém ako Igor Matovič a čaká sa, kým sa vyrieši právna neistota. Igor Matovič však pokutu za svoju zábudlivosť dostal, na rozdiel od pána Kaliňáka, ktorý porušil ten istý ústavný zákon, no v závažnejšej veci. Vo svojom majetkovom priznaní neuviedol úver, ktorý si zobral na odkúpenie firmy od pána Bašternáka a neuviedol ani dlžobu, ktorú spolu s akciami kúpil od pána Bašternáka, ktorého v tom čase vyšetrovali pre podozrenie z daňových podvodov. Tajil to v majetkovom priznaní tri roky, hoci ústavný zákon vyslovene prikazuje uviesť pohľadávku aj úver práve preto, aby občania mohli politikov lepšie kontrolovať. Keďže vo výbore majú koaliční poslanci väčšinu, všetky konania proti Robertovi Kaliňákovi zastavili. Čiže ak ste koaličný poslanec alebo „náš človek", tak ani pokutu nedostanete.

Ako ste spomínali, tak za ten prvý prípad zaplatil pokutu, ale Igor Matovič už druhý raz zabudol odhlásiť svoju živnosť. A za to by mal už stratiť mandát. Teraz sa ale nepýtam na váš politický názor, ale skúste sa na to pozrieť očami občana, pre ktorého tiež platia zákony, či sú už dobré alebo zlé, ale musí ich dodržiavať.

Viaceré právne názory hovoria o tom, že opakované porušenie sa má vzťahovať na jedno volebné obdobie. Tento prípad sa však týka rôznych volebných období. Opakované porušenia majú navyše aj viacerí poslanci, napríklad zo Smeru, pri ktorých nepadlo ani slovo o strate mandátu. Čiže zas ide o dvojaký meter. Ale samozrejme rozhodnú poslanci.

Pôsobíte v parlamente a isto vnímate aj tú atmosféru. Ak by mali poslanci na stole tento prípad, ako by podľa vás zahlasovali? Zbavili by Igora Matoviča mandátu?

Robert Fico sa nedávno vyjadril, že by to nebolo správne a teda nepredpokladám, že koaliční poslanci za zbavenie mandátu zahlasujú.


Extrémisti v parlamente? Smer tu vládne už 10 rokov

Ostaňme ešte v parlamente. Ako vnímate to, že v jednej sále sedíte s extrémistami?

Skôr rozmýšľam, prečo im ľudia dali dôveru. Strana Smer tu s malou prestávkou vládne už 10 rokov. To, že ľudia volia extrémistické strany, je len dôsledok straty dôvery v riadne fungovanie štátu. Ľudia neveria, že sa domôžu spravodlivosti, neveria, že keď sa obrátia na políciu, na súdy, tak štát im pomôže alebo vyrieši ich problém. Ak by sme mali fungujúci štát, ľudia sa nepotrebujú utiekať k extrémistickým stranám. Je mi to ľúto, pretože tieto strany neponúkajú žiadne dlhodobé riešenia, len rozdelenie a nenávisť. Týka sa to problémov s Rómami, ktorý chcú vyriešiť s palicami, čo však prácu alebo vzdelanie Rómom neprinesie a problém sa bude len zhoršovať. Alebo vystúpenie z Európskej únie, čo je pre Slovensko vyslovene škodlivá snaha a viedla by k celkovému zhoršeniu životných podmienok ľudí na Slovensku.

Po voľbách sa ukázalo, že minimálne extrémistické názory sú prítomné aj v iných stranách. Ako sa pozeráte na tento problém?

Som z toho znepokojená. Asi aj viem, na ktoré strany a názory narážate. Nepáči sa mi to, pretože je to nezodpovedné zahrávanie sa s osudom Slovenska.

V rámci opozície spolupracujú OĽaNO a SaS. Kto vám ešte ostáva na vytvorenie alternatívy voči tejto vláde?

Boli by sme najradšej, keby sme voličov presvedčili, že sme dobrou alternatívou. To je výzva aj smerom k nám, aby sme lepšie komunikovali ďalšie piliere nášho programu, nielen antikorupčné aktivity. Na každú schôdzu predkladáme návrhy na zlepšenie života rodín, máme silné odborné zázemie v sociálnej oblasti, v zdravotníctve, náš program v oblasti vzdelávania bol hodnotený ako jeden z najlepších.

Možno by pomohla aj štandardizácia hnutia v rámci organizácie.

Intenzívne pracujeme na regionálnych štruktúrach formou komunitných skupín a snažíme sa spájať ľudí, ktorí sa angažujú v rôznych oblastiach vo svojom regióne.

Pri spolupráci som spomenul SaS - to je parlamentná strana. Neobzeráte sa aj po mimoparlamentných subjektoch či nových projektoch?

Určite aj v nových projektoch sú ľudia, s ktorými sa oplatí spolupracovať. Sú to ľudia, ktorým ide o vec, nemajú za sebou záujmové skupiny alebo oligarchov a vzájomná spolupráca by mohla byť prínosom. Asi treba počkať, ako ich snahy dopadnú, prípadne či sa pretransformujú na politickú stranu.

Projekt Slovensko 2.0 (pozn. red. Ide o iniciatívu, ktorú predstavil Miroslav Beblavý) sú vlastne ľudia, ktorí sa zväčša angažovali v #Sieti, takže to nie je nový projekt, ani noví ľudia. Pán Rybníček ako primátor spravuje Trenčín veľmi dobrým spôsobom, takže spoluprácu s ním si viem predstaviť.


Keď bude treba, tak prevezmem zodpovednosť

Igor Matovič sa o vás vyjadril, že ste nová Iveta Radičová. Ako to vnímate?

Ďakujem za dôveru. (úsmev) Je to milé.

Kam siahajú vaše politické ambície?

Tam, kde to bude potrebné. Ak by bolo potrebné prevziať zodpovednosť v nejakom rezorte alebo za nejakú oblasť, samozrejme, že ju prevezmem. Lebo človek by mal ísť do politiky s tým, že keď k tomu príde, nebude len kričať, ale vezme na seba aj zodpovednosť.

O rok tu máme voľby do VÚC. Nemáte záujem kandidovať za župana?

Nie. Som dosť vyťažená prácou v Národnej rade.

Ani za poslanca?

Ani za poslanca VÚC.

Môžete aspoň prezradiť, kto má ambíciu kandidovať z vášho hnutia?

Jozef Viskupič bude kandidovať za župana Trnavského samosprávneho kraja. Prehovárame ešte jednu osobu z nášho poslaneckého klubu, o ktorej si myslíme, že by bola dobrým županom v Žiline

Môžete prezradiť meno?

Nie (úsmev).

Je to muž?

Je to žena (smiech). Ostatné uvidíme. A ešte jeden kolega z poslaneckého klubu rozmýšľa nad kandidatúrou na východe, ale to je tiež ešte otvorená otázka.

Už rokujete aj o podporách?

Rokujeme aj o podporách. Reálne vyzerá spolupráca s KDH, hlavne na východe.

A SaS?

To beriem ako samozrejmosť.

V Banskej Bystrici by sa mi páčil Michal Handzuš

Voľby do VÚC vyzerajú zaujímavo minimálne v Banskej Bystrici. SaS tam chce postaviť Martina Klusa, koalícia hovorí o riaditeľovi Múzea SNP Stanislavovi Mičevovi. Nebudete v tomto prípade meniť názor a radšej podporíte možno silnejšieho kandidáta, ako riskovať to, že bude opäť zvolený Marian Kotleba?

Bola by som rada, keby sme spoločne spravili všetko pre to, aby bol županom niekto iný ako Marian Kotleba, niekto zodpovednejší, ktorý sa vie o kraj lepšie postarať. V banskobystrickom kraji štát musel prebrať do správy niektoré cesty, ktoré mala spravovať VÚC, pretože Kotleba nebol schopný zabezpečiť ich riadnu prevádzku a opravu.

Bola by som rada, aby sme našli zjednocujúcu osobnosť pre koalíciu aj pre opozíciu, ako je napríklad pán Handzuš. Bol by to pekný príklad spájania síl za dobrú vec.

Je to len váš tip alebo ste už počuli, že Michal Handzuš zvažuje kandidatúru?

Neviem, ale takýto typ kandidáta by mal veľkú šancu uspieť.


Veronika Remišová rozhovor autorizovala.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.