Prvý muž slovenského hokeja: Pri reprezentácii nastanú zmeny

Prezident SZĽH Martin Kohút
Prezident SZĽH Martin Kohút Zdroj: TVNOVINY.sk

Martin Kohút v rozhovore konkretizoval plány do budúcnosti a zároveň prezradil, že na Slovensko zavíta veľmi známy hokejista.

Keď oznámil svoju kandidatúru na post prezidenta Slovenského hokejového zväzu, tak minimálne laická verejnosť ho vôbec nepoznala. Napriek tomu išiel do boja s podporou zlatých chlapcov, ktorých viedol šéf Pro-Hokeja Richard Lintner. Martin Kohút v rozhovore priznal, že pôvodne nemal o túto funkciu záujem, ale zlomovým momentom pri jeho rozhodovaní bola smrť a odkaz Martina Filka.

Minimálne pre laickú verejnosť bola vaša kandidatúra na prezidenta SZĽH prekvapením. Ako sa toto vaše rozhodnutie zrodilo?

Priznám sa, že to pre mňa nebolo jednoduché rozhodnutie - obetovať veľkú časť svojho súkromia a venovať sa funkcionárskej práci. Pri športe som dlho, ale skôr v pozícii štatutára firmy, ktorá bola sponzorom slovenského športu a aj hokeja.

Takýmto spôsobom som bol oslovený aj do výkonného výboru, ktorý bol vedený Igorom Nemečkom. Ale myslím si, že už vtedy som mal mnoho iných názorov, ako mali ostatní členovia výkonného výboru. Nemal som však ambíciu stať sa prezidentom.

Kľúčovým momentom bola smrť Martina Filka. To ma ovplyvnilo tak, že som sa do tejto misie pustil a pokúsim sa slovenskému hokeju pomôcť.


Zväz je tu pre ľudí a nie naopak

Keď ste prišli na zväz, čo vás prekvapilo pozitívne, ale naopak aj negatívne?

Hlavný rozdiel bol v tom, že súkromná firma poskytuje nejakú službu, poskytuje niečo, čo uľahčuje život jej zákazníkom. Takisto zväz je tu na to, aby uľahčoval život všetkým, ktorí sa športu venujú.

Takže ako prvé ste zmenili vnútorné fungovanie zväzu.

Prvé tri mesiace bol plán taký, aby sme zmenili fungovanie a rozmýšľanie ľudí na zväze. Že ľudia na zväze nie sú tí, ktorí všetko riadia, ale sú tu pre ľudí, ktorí robia v hokeji.

To bola zmena vo vnútornom fungovaní zväzu. Čo ste ale spravili hmatateľné, čo by verejnosť mohla oceniť?

Pokračujeme v projekte „Deti na hokej" (pozn. red. SZĽH sa prostredníctvom tohto projektu snaží podporovať vznik pravidelných náborových aktivít.) Čiže z nejakých dvadsiatich miest po celom Slovensku, ktoré boli v minulej sezóne, je na túto sezónu plánovaných viac ako štyridsať.

Schválili sme obnovu celej Siene slávy, lebo zabúdame na históriu a nepovažujem priestory, ktoré sú na zimnom štadióne za dostatočné, aby sme dokázali odprezentovať svoju hokejovú históriu.

Rozbiehame projekt výstavby malých multifunkčných hál. Dnes sme už v projektovej fáze v príprave štadiónov a chceme pokračovať výzvou, ktorá pôjde na mestá.

Odkiaľ pôjdu na tieto centrá financie?

Máme rozhovory o tom, akým spôsobom do toho pôjdu súkromní investori. Zároveň budeme potrebovať podporu štátu aj samosprávy, lebo tieto malé haly chceme stavať v areáloch škôl, aby sme sa dostali čo najbližšie k deťom.

V októbri ste odprezentovali aj tzv. 4WARD tím, ktorým chce zväz vtiahnuť viac ľudí do hokejového hnutia. V rámci neho chcete vytvoriť tímy z radu sponzorov, fanklubov, médií a hráčskych agentov, s ktorými sa chcete stretávať na pravidelnej báze. V akom štádiu je táto iniciatíva?

To bola aktivita ešte z čias, keď som bol členom výkonného výboru a mal som na starosti marketing. Ale čo je dôležité, snažíme sa využívať potenciál hokeja pre partnerov, ktorí nás podporujú. Čiže máme veľmi dobrú komunikáciu so všetkými partnermi, ktorí sú hlavnými partnermi Slovenského hokejového zväzu a snažíme sa potenciál hokeja - hlavne biznisovo - využiť pre ich prospech. Aby sa potom uzavrel kruh a oni dokázali podporovať šport.

Dvadsiatka nie je systémové riešenie, ale zatiaľ nemáme nič iné

Projekt dvadsiatky tento rok oslavuje 10 rokov. Ako ho hodnotíte?

Tento projekt len supluje niečo, čo je v iných krajinách postavené na oveľa väčšom množstve akadémií, ktoré produkujú hráčov. Ak to mám zjednodušiť, tak v Čechách majú dvanásť akadémií a my máme jednu.

Teda mal by byť vybudovaný systém na celom Slovensku a v každom hokejovom meste by mala byť akadémia. Keďže tento systém dnes neexistuje, postupne ho musíme budovať. A ak sa nám to podarí, tak aj projekt dvadsiatky bude zbytočný. Ale do tohto momentu je tento projekt užitočný pre slovenský hokej.

Zástancovia tohto projektu tvrdia, že keby ho niet, tak dvadsiatka by už nebola v A kategórii. Kritici zas tvrdia, že aj keby dvadsiatka nebola, tak Slováci sú v tejto vekovej kategórii na tom rovnako ako za súčasných podmienok. Existujú analýzy, ktoré tento projekt vyhodnocujú?

Ono to je pol na pol pravda. Časť hráčov, ktorí idú na majstrovstvá sveta prichádzajú zo zahraničných klubov, čiže asi dve päťky. Dve päťky stále vychádzajú z tohto systému, ktorý je v dvadsiatke alebo osemnástke. Čiže spája sa to z obidvoch strán.

Realizačný tím sa bude vyberať po novom

Fanúšikov najviac trápi reprezentácia. Tá sa už tri roky po sebe nedokázala prebojovať ani do štvrťfinále. Kde vidíte najväčší problém?

Samozrejme, je to o kvalite hokejistov, ktorí vychádzajú zo súťaží. Ale nie je to len o nej, ale aj o atmosfére, ktorá v celom slovenskom hokeji v predchádzajúcich rokoch bola. Keď som sa rozprával s našimi zlatými chalanmi, ktorí získavali medaily na majstrovstvách sveta, tak to bolo o tom, že každý hráč, ktorý skončil sezónu, tak išiel reprezentovať. Tešil sa do reprezentácie, tešil sa na partiu, chcel reprezentovať a chcel urobiť pre svoju krajinu maximum.

Postupne to z reprezentácie vyprchávalo a atmosféra aj v celom hnutí sa skôr zmenila na atmosféru intríg a bojov.

Atmosféra sa zmenila preto, lebo hráči prestali vnímať reprezentáciu ako srdcovú záležitosť alebo preto, že vo zväze bolo už toľko intríg, že hráči už ani nemali chuť chodiť reprezentovať?

Môžem vnímať len atmosféru, ktorá tu bola minulý rok. Predtým som to vnímal len z pozície partnera.

Celé pôsobenie, čo sa týka reprezentácie, je v dvoch rovinách. Jedna vo vzdelávaní, v rozvoji a vytvorení takých podmienok, aby každý reprezentant dostal všetko, čo potreboval, aby mohol podať maximálny výkon. A druhá vo vytváraní atmosféry. Musíme dokázať vytvoriť takú atmosféru, aby sa všetci do reprezentácie tešili.

S atmosférou súvisí aj post hlavného trénera. Ako hodnotíte Zdena Cígera?

Zdeno Cíger je obrovskou osobnosťou slovenského hokeja. Už ako hráč, aj ako tréner, keď so Slovanom dosiahol úspechy. Priznám sa, že je to môj priateľ. Poznám ho roky a je to človek, ktorého si veľmi vážim.

My sa ale nemôžeme pozerať dozadu. My potrebujeme, aby sa reprezentácia posúvala, a s ňou reprezentačný tréner aj celý realizačný tím.

Zdeno Cíger je tento rok reprezentačným trénerom a bude ním do konca sezóny. Pôjde na majstrovstvá sveta - to je dnes realita. Ale potom budeme vyberať všetky realizačné tímy vo výberovom konaní, takže to je asi najväčší rozdiel oproti minulosti.

 

Na Slovensko príde veľmi známy hokejista

Memoriál Ivana Hlinku, teda turnaj hokejistov do 18 rokov, ktorý sa hrá na Slovensku a v Čechách, čaká veľká zmena. Mohli by ste fanúšikom prezradiť, čoho sa to týka?

Som rád, že ste si to všimli. To je vec, ktorá prešla médiami a nikto si neuvedomil, čo sa vlastne podarilo. Je tu memoriál, ktorý roky prebieha v dvoch lokalitách - v Čechách a na Slovensku. Má históriu, ktorá ho dostala medzi jeden z najväčších turnajov v tejto kategórii.

Počas stretnutí s kanadskou stranou sme prišli k názoru, že by sa z toho mohol stať taký Svetový pohár do 18 rokov. Každý druhý rok sa bude hrať v Kanade, teda jeden rok v Európe, druhý v Kanade.

Vyviezli sme produkt, ktorý vznikol na Slovensku a v Česku a stali sme sa spoluorganizátorom. Máme z toho vlastnícke práva, budeme mať na tom podiely. Takže takto biznisovo sa nám podarilo vyviezť slovensko-český produkt do zahraničia.

Pre ľudí mám ešte jedno veľké prekvapenie, ale to si nechám na budúci rok.

Mohli by ste to aspoň načrtnúť.

Jeden veľký hokejista príde na Slovensko, ktorý tu ešte nebol. Príde podporiť tento projekt.

Pomenovali sme problémy, predstavili vízie. Čo by ste odkázali fanúšikom hokeja?

Nech nám v prvom rade veria. Celý tím pracuje na tom, aby sa slovenský hokej rozvíjal, a nie len prevádzkoval.


Martin Kohút článok autorizoval.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.