Nicholsonová: Hejteri mi želali rakovinu a odobratie mojich troch detí

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Lucia Ďuriš Nicholsonová Zdroj: TVNOVINY.sk

Liberálna politička sa chcela po pôrode, čo najskôr vrátiť na miesto podpredsedníčky parlamentu. Netušila, že svojim rozhodnutím sa na jej hlavu znesie obrovská vlna kritiky zo strany mamičiek.

Lucia Ďuriš Nicholsonová hovorí, že v parlamente bude rok 2017 ešte horší ako ten predchádzajúci. Poslanci budú menej riešiť zákony pre ľudí a viac sa budú zaoberať sami sebou. Všetko to podľa nej bude pomáhať len extrémistom. Druhým dychom dodáva, že SaS nemá dôvod meniť svoj správanie v parlamente, keďže liberáli nemajú žiadne teatrálne výstupy.

Napriek tomu, že strana chce v Banskej Bystrici postaviť Martina Klusa, tak kandidatúru podnikateľa Jána Luntera prijala pozitívne. Zatiaľ nepostrehla žiadne diskusie o stiahnutí jedného kandidáta v prospech druhého.

Na Facebook ste dali status, že Ján Richter nahradí na poste ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Odkiaľ máte túto informáciu?

Zdieľala som to len na svojom súkromnom profile, pretože sa nemôžem zaručiť za zdroj. Ale faktom je, že sa to dostalo ku mne z dvoch od seba nezávislých zdrojov a jeden bol priamo z ministerstva práce.

A veríte tomu?

Žeby to tak mohlo byť? Tak Pán Boh nás ochraňuj. Keby mal byť Richter ministrom vnútra a Ondruš na ministerstve práce, tak neviem či by to bolo záchrana, lebo by išlo len o formálne odstavenie Kaliňáka.

Dva názorové prúdy v SaS? Richard Sulík ma prekvapil

Richard Sulík sa vyjadril, že v strane sú dva názorové prúdy. Aj vy máte ten pocit?

Nemám ten pocit. Bola som veľmi prekvapená, keď to Richard povedal. Myslím si, že SaS je unikátna z pohľadu rozdielnosti názorov. Ale to nie sú dva prúdy, na čom by sa mala strana zlomiť. Práve naopak, my môžeme na tom krásne synergicky stavať.

Veľmi si vážim, že mám v mnohom odlišný názor ako Richard Sulík a on ma nechá žiť. Nepoznám inú stranu, kde by sa ľuďom prepieklo, že majú iný názor ako predseda. Napríklad si neviem predstaviť, že by bola takáto sloboda v Smere.

V tomto konkrétnom prípade sa narážalo na názorový spor Richarda Sulíka a Martina Poliačika, ktorí majú napríklad diametrálne odlišný názor na migračnú krízu. Nie je to pre voliča mätúce?

Priznávam, že to môže byť mätúce. Ak majú takto diametrálne odlišné názory na jednu konkrétnu vec, tak by sa mohli dopracovať k rozumného kompromisu a zhodnúť sa aspoň v tom, ako migračnú krízu riešiť. Strana napokon aj vydala stanovisko ako migračnú krízu riešiť a položila to do veľmi racionálnej roviny.

Na druhej strane si myslím, že SaS má rôznych voličov a každý si hľadá niečo iné. Keby ste sa Sulíka a Poliačika opýtali na náš program, tak sa na ňom stopercentne zhodnú.

Vy sa pri tejto názorovej nezhode ku komu viac prikláňate?

Ja som niekde v strede.

Nemáte pocit, že by strane mohol nastať rozkol?

Nie. Pevne verím, že nie. Veľmi potrebujeme ľudí ako je Martin Poliačik, a niet debaty o tom, že potrebuje ľudí ako je Richard Sulík.

Richard Sulík žaluje Michala Havrana, že ho nazval trápnučkým fašistom (pozn. red. rozhovor vznikol 20. januára, predtým ako Richard Sulík stiahol žalobu).  Prestrelil Michal Havran alebo reakcia Richarda Sulíka je neadekvátna?

Podľa mňa prestrelili obidvaja. Toto je boj, a povedala som to aj Richardovi Sulíkovi, ktorý je úplne zbytočný.

Myslím si, že pán Havran sa dopracoval k istej arogancii, kedy nálepkuje ľudí ako si zmyslí. Na druhej strane Richard Sulík ako politik celkom veľkého kalibru by si to nemal všímať a nejsť do súdnych sporov.

Mnohí kritici mu vyčítajú, že liberál žaluje oponenta za vyjadrenie názoru.

Richard Sulík má na to svoje argumenty a dokážem ich pochopiť, ale nemyslím si, že je to správe.

V parlamente nás čaká búrlivý rok, bude to nahrávať len extrémistom

Rok 2016 bol v parlamente naozaj búrlivý, čo ľudia nevnímali veľmi pozitívne. O čo horšie, nahráva to len extrémistom. Zmení sa niečo v tomto roku? Váš odhad.

Myslím si, že bude ešte horšie. Horšie bude aj preto, lebo koalícia prijala novelu rokovacieho poriadku a vďaka týmto zmenám bude parlament veľakrát paralyzovaný.

Budeme sa ešte menej zaoberať rozumnými návrhmi, budeme sa menej zaoberať návrhmi, ktoré majú byť pre ľudí a budeme sa viacej zaoberať sami sebou. A to len kvôli tomu, že koalícia valcovitým spôsobom prijala takúto novelu. Samozrejme, všetky tieto žabomyšie vojny budú nahrávať extrémistom.


Aj z tejto odpovede cítiť, že brázda medzi koalíciou a opozíciou je naozaj hlboká. Ale ako sa hovorí, vždy treba začať od seba. Nedali ste si v strane do nového roka predsavzatie - menej emócií viac kultúrnosti?

Nedali, pretože SaS je týmto známa. My sme ani v minulom volebnom období nerobili teatrálne výstupy. Nikdy sa kvôli nám neprerušila schôdza, takže toto je vec, ktorá sa netýka poslancov za SaS. Z toho vyplýva, že sme si nemuseli dávať ani žiadne novoročné predsavzatia.

Aj vy osobne ste sa ocitli v jednom veľkom spore, kedy ste otvorili schôdzu, Andrej Hrnčiar ju zatvoril. V parlamente tak zavládol poriadny chaos. Ako sa na to spätne pozeráte. Stále si myslíte, že pravda bola na vašej strane?

Samozrejme. Dôkazom je to, že sedím v kancelárii podpredsedníčky parlamentu. Keby som naozaj porušila rokovací poriadok - ako to oni tvrdili - vulgárnym spôsobom, tak by ma koalícia už odvolala. A nie len pre toto som bola v práve, ale aj preto, že viem čítať rokovací poriadok a kým som si sadla na stoličku podpredsedníčky parlamentu, tak som situáciu odkonzultovala s kolegami, ktorí sú právnici. Takže pri otváraní schôdze som si bola dostatočne istá, že mám oporu v rokovacom poriadku a preto som schôdzu otvorila.

Lenže vy ste sa dozvedeli, že budete viesť schôdzu len pár minút predtým.

Nie. Ja som sa to dozvedela pred deviatou hodinou, keď som prišla do parlamentu a rozprávala som sa s Andrejom Hrnčiarom. Ten mi povedal, že o deviatej to otvorí on a desiatej zas ja.

A za ten čas ste stihli prísť na tú dieru v rokovacom poriadku?

Mala som hodinu a štvrť. To by som bola veľmi zlá podpredsedníčka parlamentu, aby som na toto za ten čas neprišla. Samozrejme, už predtým som mala načítaný rokovací poriadok a v ňom je jasne napísané, že prítomnosť poslancov sa dokazuje prezenčnou listinou.

Kandidatúru Jána Luntera beriem ako pozitívnu správu

Poďme k VÚC voľbám. Ako vnímate kandidatúru podnikateľa Jána Luntera v Banskej Bystrici?

Pozitívne. Ak si je tento pán istý, že sú ľudia, ktorí ho budú voliť, tak má na to právo a každá konkurencia je dobrá.

Nenaštrbilo to plány strany postaviť do volieb Martina Klusa?

To je zase naše právo, že sme postavili kandidáta. Pán Klus je dlhoročne uznávaný politológ. Myslím si, že má veľmi dobré meno ako v médiách, tak aj medzi ľuďmi. Je to človek, ktorý pôsobí na akademickej pôde, kde dosiahol dobré výsledky. Je to mladý, ctižiadostivý a vzdelaný človek a som veľmi hrdá, že môžeme postaviť takéhoto kandidáta.

Takže neuvažujete nad diskusiami s inými kandidátmi, ktoré by mohli skončiť stiahnutím Martina Klusa alebo opačne jeho podporu?

Zatiaľ som nepostrehla, že by došlo k takýmto kalkuláciám.

A nevyrušuje vás jednokolová voľba, ktorá zrejme prejde?

To ma teda vyrušuje. Vládna koalícia pár mesiacov pred voľbami príde s témou, ktorú idú ako valec presadiť bez diskusie.

Za týmto vidím čisté politikum, pretože táto zmena bude nahrávať kandidátom silných politických subjektov, čo je v prvom rade Smer a samozrejme extrémistom.

Vo voľbách ste sa na spolupráci dohodli s OĽaNO zrejme pribudne aj KDH. No poslanyňa za OĽaNO Viera Dubačová podporila spomínaného Jána Luntera. Nenaštrbí to spoluprácu medzi stranami, minimálne v Banskej Bystrici?

Ale na tom je založené celé OĽaNO. Tam jeden robí to, druhý hento. To nie je homogénna skupina. Matovič od začiatku avizoval, že je to bude hnutie osobností a každá z nich si bude robiť po svojom. Ale nemyslím si, že toto bude mať dopad na našu spoluprácu.


Ale aj vy ste vedeli ako hnutie funguje.

Od začiatku sme nemali očakávania, že jedno stanovisko bude záväzné pre všetkých.

Takže vy ste s tým rátali, že niekto sa môže odtrhnúť a podporí iného kandidáta?

Samozrejme. Nie je to pre nás žiadne prekvapenie.

A z pohľadu voliča, ktorý to môže brať ako trieštenie síl, vás to nemrzí?

Mrzieť je iná vec. Ale nevadí nám to a nie je to vec, ktorá by mala naštrbiť naša spoluprácu.

Prekvapilo ma, že sa do mňa pustili matky

Vy ste už v tehotenstve hovorili, že chcete popri materstve pracovať priamo v parlamentu, a tak ste aj urobili. Vyvolali ste tým búrlivú diskusiu. Na jednej strane sa vás ľudia zastávali, na strane druhej vás poriadne skritizovali medzi ktorými bolo mnoho mamičiek. Neprekvapilo vás, že sa do vás púšťali práve matky?

Prekvapilo ma to veľmi, hlavne aká sme spoločnosť. Všade deklarujeme, aká je tu sloboda výberu, a keď si človek vyberie, tak ho idú zlynčovať.

Razím teóriu, že keby sa každý staral sám o seba, tak by bolo postarané o všetkých. Najprv nech si ľudia upracú pred svojím prahom a potom nech idú upratovať pred prah niekoho iného.

Som matka troch detí a som veľmi šťastná matka troch detí. Pred svojimi deťmi mám čisté svedomie, lebo som vždy robila tak, aby bol zachovaný ich najlepší záujem.

Beriem to tak, že každá matka chce to najlepšie pre svoje dieťa, a tak sa to snažím robiť aj ja. Preto nerozumiem, prečo si niektorí uzurpujú právo starať sa do môjho života a písať mi veci, že mi želajú rakovinu alebo píšu na sociálku listy, aby mi zobrali deti. Tak toto považujem za absolútne absurdné a neprípustné.

Vždy budem obhajovať každú matku v tejto krajine. Či je to matka, ktorá ostala tri roky na materskej alebo matka, ktorá šla pracovať. Pretože každý bez rozdielu má mať právo slobodného výberu. A my ostatní to musíme akceptovať.


Aj na vašom príklade sa ukázalo, že na Slovensku je stále silno zakorenený stereotyp - matka musí byť s dieťaťom doma. Neuvažujete nad nejakou iniciatívou, ktorá by postupne dokázala tento stereotyp zmeniť?

Snažím sa o to každý deň. Ani jedna fotka s Kubkom v parlamente nie je o tom, že by som potrebovala robiť exhibíciu, ale je o tom, aby som podporila aj ostatné matky, ktoré váhajú aj pod vplyvom rodiny, ísť do zamestnania.

Teraz idem pracovať na zosúladení rodinného a pracovného života. V zahraničí a v nadnárodných spoločnostiach majú pre matky s deťmi firemnú škôlku, majú jednu pozíciu, na ktorej sú zamestnané dve matky, môžu využiť „homeoffice", za ktorý dostávajú príplatky. To sú fantastické veci, ktoré už dávno existujú, my tu nevymýšľame teplú vodu. A tieto opatrenia by som veľmi rada premietla aj do našej legislatívy.


Lucia Ďuriš Nicholsonová rozhovor autorizovala

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti