Kollár: Som hriešnik, ale ak budú chcieť zbúrať kostol, budem ho brániť s mečom v ruke

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár
Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár Zdroj: TVNOVINY.sk

Predseda hnutia Sme rodina takto odpovedal na otázku či je alebo nie je konzervatívec.

Boris Kollár prezentuje svoje hnutie ako neštandardné, no čo sa týka vnútornej činnosti sa približuje k štandardným stranám. Na politickej scéne nevylúčil spoluprácu so žiadnym politickým subjektom. Má však len jednu podmienku, aby sa potenciálny partner stotožnil s prioritami hnutia.

Predseda Sme rodina sa vyjadril aj k svojmu súkromiu. Nevie vylúčiť ďalšie deti, lebo podľa jeho slov sa mu to „len tak stane". Verí však, že sa raz usadí s jednou ženou.


Alojz Hlina sa v našom rozhovore vyjadril, že najväčšími súpermi hnutia o konzervatívneho voliča bude Sme rodina a ĽSNS. Označili by ste samého seba za konzervatívca?

Mám neštandardný typ života, žijem si ho sám pre seba a nikomu ho nevnucujem. Neprekáža mi, keď si každý svoje súkromie zariadi po svojom. Nikomu sa do osobných veci nestarám.

Takže ste alebo nie ste konzervatívec?

Som ochotný bojovať a chrániť naše korene, náš spôsob života, našu civilizáciu a aj kresťanstvo. Áno, som hriešnik, ale budem posledný pred kostolom s mečom, ktorého budú musieť zabiť, aby ho mohli zbúrať. Keď toto je konzervativizmus, tak potom som konzervatívny.

A vaše hnutie by ste zaradili medzi konzervatívne?

To je len nálepkovanie. My sme hnutie, ktoré chce pomôcť ľuďom. Pokojne nám dajte nálepku akú chcete.

Nemyslel som to v politickom slova zmysle, ale skôr hodnotovo.

Z tohto pohľadu máme aj konzervatívne prvky.


Máme členov, štruktúry aj program. Preto nechápem, prečo nás všetci vnímajú tak divne

Andrej Danko chce zaviesť, aby strana musela mať určitý počet členov alebo bola zaregistrovaná minimálne rok pred voľbami. Ako sa postavíte k tomuto návrhu?

Osobne som proti tomu. Politici by takýmito zákonmi nemali zasahovať do rozhodovania ľudí. Keď sa ľudia rozhodnú voliť stranu, ktorá má len štyroch členov - a všetci to vedia - a napriek tomu jej dajú dvesto, tristotisíc hlasov, tak to je najvyššia legitimita.

A nemáte pocit, že to je zo strany Andreja Danka atak aj na vaše hnutie?

V súčasnosti máme obsadených 50 okresov, budujeme regionálne štruktúry, máme 450 členov a sme tu už od minulého roku. Preto tieto podmienky do budúcich volieb hravo zvládneme. Cez to všetko si myslím, že to nie je správne regulovať zákonom.

Mali ste snem?

Mali sme. Teraz budeme mať programovú konferenciu, kde predstavíme naše priority a program, ktorý bude vrcholiť parlamentnými voľbami v roku 2020. Takže normálne fungujeme a nechápem prečo nás všetci vnímajú tak divne.

Takže napokon, čo sa týka vnútornej činnosti, sa stávate úplne štandardnou stranou.

Nie. My sme neštandardná politická strana. Dali mi nálepku - neštandardný politik, neštandardná politická strana a tak nás chceli dehonestovať. Ale ja som si to osvojil, strašne rád to používam a nechcem sa toho vzdať.

Chápem, že navonok chcete takto vystupovať. Ale čo sa týka vnútorného fungovania hnutia, tak sa stávate úplne štandardnou stranou.

Auto nemôžete šoférovať v potápačských plutvách a okuliaroch. Preto aj strana musí zodpovedať postupom, ktoré zodpovedajú normálnemu riadeniu.

Ideológom hnutia nie je Krajniak, ale ja

V názve hnutia figuruje aj vaše meno. Prečo ste si ho tam dali?

Vznikli sme pár týždňov pred podaním kandidátky a celé to bolo postavené na mne. Keby sme si do názvu nepridali moje meno, tak by si ľudia nestihli identifikovať hnutie s mojou osobou a prišli by sme o hlasy. Tento postup nie je ojedinelý. Myslím, že to má aj Kotleba a v minulosti to mal Lipšic.

Do kedy si ho necháte v názve?

Zatiaľ sme nad tým nerozmýšľali, že si to dáme preč.

Sme rodina po voľbách zažila rozkol, kedy z parlamentného klubu odišli traja poslanci. Tí tvrdili, že hnutie v skutočnosti riadi Milan Krajniak. Čo má v hnutí Milan Kraniak vlastne na starosti?

Pán Krajniak je podpredseda hnutia, je v branno-bezpečnostnom výbore, je predsedom Výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ a v hnutí má na starosti bezpečnosť.

Milan Krajniak je známy svojimi filozofickými úvahami. Nie je aj ideológom hnutia?

Nie, nie je. Veľmi si ho vážim a rozprávať sa s ním je naozaj zážitok. Ale politickú líniu strany neudáva Milan Krajniak.

A kto ju udáva?

Ja. Spolu s mojimi poradcami, ale Milan Krajniak medzi nimi nie je.

Milan Krajniak zverejnil video, kde nazval Mariana Kotlebu a Milana Uhríka „sráčmi". Aj vy si to o nich myslíte?

Konkrétne sa jednalo o víza pre Kosovo. Celá vládna koalícia hlasovala za zrušenie týchto víz a Milan Krajniak sa so zvyšnými opozičnými poslanci zdržal. Lenže oni to prezentovali, že sme hlasovali za.

V tom prípade im odkazujem, že sa ĽSNS v dvesto prípadoch zdržalo hlasovania pri vládnych zákonoch a podľa ich logiky dvestokrát podporili vládnu koalíciu.

Na mítingoch hovoria, že sú v parlamente osamotení a nikto nepodporuje ich zákony. Prepáčte, tak to je ďalšie klamstvo. My podporujeme všetky rozumné zákony, ktoré predloží Smer, ale aj Ľudová strana Naše Slovensko. My s nimi nemáme problém.

Keď toto stále robia, tak to človeka jedného dňa naštve a povie, že sú „sráči".

Zo spolupráce nevylučujem žiadnu stranu

Váš poslanec Peter Pčolinský sa neformálne stretol s poslancami ĽSNS, kde sa mal pýtať na podporu pre jeho kandidatúru na prešovského župana. Vedeli ste o tomto stretnutí?

Nevedel som to, dozvedel som sa to ex post, ale nevidím v tom problém. V rámci pléna sa bavíme s každým a hlavne v bufete na káve sa poslanci rozprávajú úplne o všetkom. A keby mala vzniknúť politická dohoda, tak by určite vznikla na úrovni Kotleba - Kollár.

Je možné, že v niektorom kraji uvidíme spoluprácu Sme rodina s ĽSNS?

Naša strana oficiálne nerokovala so žiadnou politickou stranou o VÚC. Nežiadali sme nikoho o podporu a nikto o podporu nežiadal nás. Som pragmatický človek a spoluprácu nevylučujem so žiadnou politickou stranou za jednej podmienky - musí sa stotožniť s našimi prioritami, a to je hlavne pomoc ľuďom.

V ktorých krajoch plánujete postaviť kandidátov?

V každom kraji chceme postaviť kandidátov na poslancov a rozmýšľame, že kandidátov na županov postavíme v Prešove a v Bratislave.


Koalícia deklaruje, že jednokolová voľba županov určite prejde. Vy ste ešte v októbri povedali, že pri takejto voľbe kandidovať na bratislavského župana zrejme nebudete. Pred pár dňami ste však rétoriku zjemnili. Tak budete alebo nebudete kandidovať?

Toto rozhodnutie padne až po našej marcovej programovej konferencii.

V prípade, že teraz zrušia dvojkolovú voľbu, tak sa v ďalšom volebnom období budeme snažiť ju vrátiť späť. Ale prečo to robia? Smeru padajú preferencie a vedia, že sú už tak slabučkí, že pri dvojkolových voľbách by už župana nikde nemali, možno jedného.

Je za vašou možnou kandidatúrou aj neverejný prieskum, v ktorom ste podľa vašich slov dopadli veľmi dobre. Môžete konkretizovať, čo je to „veľmi dobre"?

Zadal som viacero relevantných kandidátov a zatiaľ je to veľmi vyrovnané. To mi dáva nádej ísť do týchto volieb.

Dopadol ten prieskum v poradí Milan Ftáčnik, Vy a Pavol Frešo?

(Úsmev) Nerád by som tieto veci zverejňoval, ale je to dosť dobrý odhad.

Aký výsledok vo voľbách do VÚC by ste považovali za úspech?

Ja som bojovník a keď idem do boja, tak chcem vyhrať.

Hovorili ste o Prešove a Bratislave. Takže, keby ste získali dvoch županov, tak ste spokojný.

Aj jeden župan by bol úspech.

Som známy kritik Kisku, ale je to najlepší prezident

V marci sa objavili informácie, že ste v minulosti pašovali do bývalého Československa heroín. NBÚ ale aj ÚPN to v októbri potvrdili...

... Oni potvrdili pravosť dokumentu z 90. rokov od ŠTB-áka, ktorý napísal nejaký pamflet. Takže oni nepotvrdili skutok, ale potvrdili pravosť toho papiera.

A čo je ten papier? Keď niekto sedí v krčme a započuje, že niekto nosí ľudské orgány, tak to zapíše. Nerieši však či je to pravda alebo nie je.

Takže keby to bola pravda, čo je napísane v danom papieri, tak by tieto informácie zo zákona museli predať orgánom činným v trestnom konaní a tým pádom by sa muselo spustiť vyšetrovanie.

A viete, čo je zaujímavé? Na polícii nie je o tom ani čiarka. A ak by niekto napádal, že vtedy sa dalo s policajtmi vybaviť všetko, tak v Československu možno. Ale určite nie v Rakúsku a určite nie v Nemecku. A ani v týchto krajinách nie je o tom žiadna zmienka, lebo sa to nikdy nestalo.

Síce sa to snažíte vysvetliť, ale vaši možní koaliční partneri OĽaNO a SaS sa aj pre toto od vás dištancujú. Neprichádzate takto o koaličný potenciál?

To znižuje ich koaličný potenciál, lebo oni dvaja vládu nedajú dohromady. To znamená, že zase len budú musieť prísť za mnou a baviť sa so mnou.

Vznikajú nové projekty, ktoré majú ambíciu byť stranami. Najviac sa skloňuje meno Andrej Kiska. Ako ho vnímate vo funkcii prezidenta?

Všetci dobre vedia, že som prezidentov kritik. Vo veľa veciach s ním nesúhlasím a dávam to jasne najavo. Napriek tomu si myslím, že Andrej Kiska je najlepší zo všetkých prezidentov, ktorých sme mali.

Pri otázke jeho vstupu do straníckych vôd mu niektorí politici prajú druhé funkčné obdobie. To asi veľa vypovedá o jeho možnej sile. Vnímate to podobne?

Andrej Kiska pre mňa nie je konkurenciou, keďže naša politika je odlišná. Jemu nevadia imigranti - mne vadia, jemu nevedia cudzie vojská na území republiky - mne vadia. Preto si myslím, že by sme si vo veľa veciach vôbec nekonkurovali a naši voliči by sa neprekrývali.

Napriek tomu si myslím, že je to morálny človek, v rámci svojich možností sa snaží ovplyvňovať verejný život a verím tomu, že chce dobro.

Moji neprajníci sú obyčajní farizeji

Pred pár dňami sa vám narodilo 10. dieťa. V prvom rade gratulujeme.

(Úsmev) Ďakujem. Viete narodenie dieťaťa je radostná udalosť.

Okrem pochvalných reakcií sa na sociálnych sieťach však objavili aj kritické komentáre, ktoré hovoria, že výchova dieťaťa nie je len o finančnom zabezpečení, ale o prebaľovaní či hraní sa. Ako vnímate takúto kritiku?

Väčšinou to hovoria ľudia, ktorí odišli od svojich rodín. Potom farizeji, ktorí dôjdu večer o desiatej od milenky, deti už spia a ráno vypadnú do roboty. A potom je určite malá časť ľudí, ktorí naozaj žijú slušným životom. Takže v drvivej väčšine sú to farizeji, ktorí tieto veci píšu.

Teraz sa vrátim k mojim deťom. Ja sa o každé dieťa finančne postarám tak, aby mal veľmi vysoký životný štandard. Ľudia si však myslia, že sa im nevenujem. Tak to je veľký omyl. Je pravdou, že je dieťa nenakojím, ale nemám problém napríklad vymeniť plienku.

Ale podnikám, musím to všetko finančne zabezpečiť. Teraz som navyše v politike, ktorej venujem 10-12 hodín denne. Nemôže nikto chcieť, aby som teraz odišiel z parlamentu a prebaľoval malého, dával mu mliečko. To sú proste nezmysly a tieto veci patria ženám.

Deti si beriem vtedy, keď sa už môžu hrať. Kopem si s nimi loptu, chodím s nimi lyžovať, ale beriem ich aj na dovolenky. A toto všetko sa snažím stíhať v rámci mojich časových možností.

Dostávam otázku, čo by si označil za svoj najväčší úspech v živote? Nie je to to, že som sa dostal do parlamentu ani to, že som vybudoval úspešné firmy alebo, že som zarobil kopec peňazí. Ale to, že som sa dokázal postarať o svoje deti a zabezpečiť ich.

Boli ste pri niektorom z pôrodov vašich detí?

Bol som.

A pri ktorom?

(Úsmev) Tu sa delia názory. Jedni hovoria, že otec by mal stáť pri svojej žene. Druhí hovoria, že by zas pri pôrode nemal byť, lebo potom nedokáže intímne žiť s partnerkou.

Ja som pri pôrodoch nebol, lebo to nepotrebujem vidieť. Bol som len pri Borkovi, kde som strihal pupočnú šnúru a celé som to aj nafilmoval.

Jedného dňa sa usadím s jednou ženou

Už viaceré vaše deti ste poslali na test DNA. Prečo?

Myslím si, že je to úplne v poriadku, lebo tieto veci sú závažné a ja chcem mať stopercentnú istotu. Keď sa mám o niekoho nadštandardne starať, prejavovať mu lásku, tak chcem mať istotu.

Viete vymenovať všetky mená vašich detí?

Ja som si to musel napísať, lebo keď vám na chvíľu ukážem desať predmetov, tak sa vám môže stať, že jeden predmet vymenujete dvakrát. A to by som nechcel.

Začnem dcérami. Saška, Natália, Esterka, Zaira a Sárka. A synovia. Simon, Christian Alexandrer, Borko, Arturko a Alex.

A matky?

Stanka Horňáková, Petra Krištúfková, Ivana Barnová, Andrea Heringová, Paula Simoes, Martina Štofaníková, Barbora Richterová, Barbora Balúchová a Monika Ostrihoňová.

Tak to je všetko a dúfam, že som s týmto všetkým už skončil, lebo to nie sranda (smiech).


Takže už neplánujete ďalšie dieťa?

(Smiech) U mňa nikdy nemôžem povedať koniec. Mne sa to vždycky len tak stane. Ale budem sa snažiť, aby sa mi to prestalo len tak stávať, lebo je už toho veľa. A toho času pre tie deti mám stále menej a menej.

Usadí sa raz Boris Kollár s jednou ženou?

(Ticho) Neviem na to teraz odpovedať a nechcem klamať. Zatiaľ mi to vyhovuje tak, ako to je. Myslím si však, že príde čas, keď si poviem, že mám dosť rokov na to, aby som sa usadil. Takže podľa mňa sa jedného dňa usadí aj Boris Kollár.


Boris Kollár rozhovor autorizoval

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.