Šéf Fortuna ligy Ivan Kozák: Stratili sme generáciu fanúšikov

Ivan Kozák
Ivan Kozák Zdroj: TVNOVINY.sk

Ivan Kozák o zmene ligového formátu, nových štadiónoch, ale aj o prepojení českej a slovenskej súťaže.

Slovenská najvyššia futbalová súťaž sa najviac borí s diváckym nezáujmom. Uvedomuje si to aj ligový šéf Ivan Kozák, ktorý preto spolu s Úniou ligových klubov navrhuje zmeniť formát súťaže či pridať baráž, aby sa oživil aj mŕtvy stred tabuľky.

Hovorí, že svetlom na konci tunela bude rok 2018, kedy by mali byť všetky fortunaligové štadióny dokončené na 90 percent. Druhým dychom ale dodal, že pekné prostredie nie je všetko, najdôležitejší je kvalitný futbal.


Divácky nezáujem. To je asi najčastejšie skloňovaný problém Fortuna ligy. Čo s tým?

Samozrejme, evidujeme to. Futbal má nešťastie v tom, že má obrovskú konkurenciu v televíznych prenosoch, kde celý týždeň bežia veľmi zaujímavé zápasy.

Na štadiónoch sa však prežíva iná emócia ako pri televízore, a preto sa aj v lige snažíme pracovať na zvýšenej propagácii a na projektoch, ktoré podporujú divácku atraktivitu. Verím, že diváci si opäť nájdu cestu na naše futbalové štadióny, keďže po roku 2018 by mali byť už na 90 percent hotové. Samozrejme, musia byť aj kvalitné zápasy, plné tej správnej emócie v podobe gólov a napínavého priebehu do poslednej sekundy.

Veď práve, že to nie je o len o kvalitných štadiónoch, ale hlavne o kvalitnom futbale.

Chceme sa síce porovnávať s najlepšími, ale žijeme v nejakej ekonomickej realite. V lige máme mimoriadne množstvo mladých talentovaných futbalistov, čo je náš odkaz. Slovenská 21-tka postúpila na ME tejto kategórie v Poľsku, no a väčšina hráčov reprezentačného Áčka má tiež fortunaligovú minulosť. Príbehy týchto hráčov môžu prežívať fanúšikovia každý víkend na našich štadiónoch.

V súčasnosti sa môžeme pochváliť miliónovými transfermi mladých reprezetantov z našej ligy, ktoré predtým neboli. Európske kluby si dokážu vybrať hráča z Fortuna ligy a hlavne zaplatia sumu, ktorá je pre naše kluby veľmi zaujímavá.


Futbal nie je len o 90 minútach, fanúšik chce zábavu pred, počas aj po zápase

Hovoríte o zatraktívnení Fortuna ligy. Diskutuje sa napríklad o zmenení počtu účastníkov alebo o zavedení baráže. Kedy však nastanú konkrétne zmeny ?

Najprv sa musíme rozprávať so všetkými klubmi, keďže oni rozhodujú o týchto zmenách.

Dôležité je, aby sme ponúkli súboje, v ktorých o niečo ide. Preto sa veľmi vážne zaoberáme modelom súťaže, kde by sme tabuľku po 22 kolách základnej časti rozdelili na dve polovice - mužstvá od prvého do šiesteho miesta a mužstvá od siedmeho do dvanásteho miesta. Tak by sme nahradili nespravodlivý 33-kolový systém, ktorý chcú všetky kluby zmeniť.

Máme premyslených niekoľko modelov baráže, určite chceme zaviesť baráž v skupine o zostup, ale priniesť napätie aj do hornej šestky, kde sme predstavili klubom model baráže o 1 miesto v Európskej lige, ktorá by do hry vtiahla aj víťaza skupiny o zotrvanie.

Takže presný termín spomenutých zmien ešte nie je?

Stále o tom debatujeme, lebo nechceme niečo na chvíľu zmeniť a potom zistíme, že to nebolo dobré. Našou ambíciou je zmeny spustiť už v najbližšej sezóne.

Myslíte si, že tento súbor opatrení bude stačiť?

To je len jedno z opatrení. Komunikujeme s klubmi, kde ich musíme naučiť, že futbal nie je len dvakrát 45 minút. Keď fanúšik príde na štadión, tak chce mať zábavu pred zápasom, cez polčas, ale aj po zápase.

Fanúšik sa však na štadión nevráti len preto, že budú nové. Kluby budú musieť s nimi pracovať a bude to beh na dlhú trať.

Aj z tohto dôvodu sme rozbehli projekt Futbalmania, ktorý má klubom ukázať pozitívne príklady z veľkosťou porovnateľných zahraničných klubov z Rakúska, Nemecka či Anglicka. Inšpirácia sa dá nabrať aj v nižších súťažiach ako je Premier league či Bundesliga.

Myšlienka federálne ligy stále žije

Aká je úroveň Fortuna ligy s porovnaním ligy v 90. rokoch, keď ste hrávali vy?

V 90. rokoch bolo veľmi málo prestupov. Tréneri pracovali s kádrami, ktoré mali dlhodobo pri sebe. Nechcem urážať malé kluby, ale v lige boli historicky silné kluby. Transfery sa pohybovali v niekoľkých miliónoch, ale peniaze zostali v lige, keďže si medzi sebou hráčov predávali slovenské kluby. Reprezentácia bola z veľkej časti tvorená z ligových hráčov.

Opísali ste situáciu v 90. rokoch, ale podmienky sa zmenili pre všetky okolité ligy. Prečo je situácia v najvyššej súťaži horšia ako v minulosti?

Nikto z nás sa netvári, že situácia je optimálna. Profesionálny šport je o peniazoch a u nás niektoré kluby momentálne len prežívajú, čo sa samozrejme musí zmeniť. Nie sme napríklad v európskych súťažiach, čo je obrovská slabina, pretože tieto súťaže sú aj o obrovských finančných injekciách do futbalu.

Ale aj financovanie športu z verejných zdrojov bolo dlhodobo poddimenzované, pričom len fortunaligové kluby pracujú dennodenne s takmer 4 000 deťmi v mládežníckych systémoch. To je ohromný sociálny program, ktorý by mal štát oceniť. O týchto problémoch vieme a potrebujeme na nich popracovať.

Ako sme na tom podľa vás v porovnaní s okolitými ligami?

Určite sme na úrovni Rakúska a Maďarska. Poľsko je na vyššej úrovni, keďže ich príjmy z centrálneho marketingu a TV práv sú na vysokej úrovni. Oproti Čechom najviac zaostávame v predaji televíznych práv, ale aj v už spomínaných úspechoch v európskych pohárových súťažiach.

Ktorá zo zahraničných líg - ekonomicky porovnateľných s Fortuna ligou - by nám mohla byť vzorom?

Vybral by som segmenty z viacerých líg. Napríklad z Maďarska by sme si mohli zobrať prispievanie národného zväzu, resp. štátu do ligy alebo motiváciu zväzu, ktorý finančne odmeňuje kluby, ktoré preferujú hráčov do 23 rokov. Teda mohli by sme sa pohrať s viacerými krajinami a dobré veci preniesť na Slovensko.

Z času na čas sa objavuje myšlienka federálnej ligy. Zaoberáte sa ňou alebo to vôbec nie je reálne?

Myšlienka žije stále, lebo trh je na Slovensku malý. Ale treba vyriešiť veľmi závažné otázky. Napríklad miestenky do európskych súťaží, keďže systém postupov do európskych súťaží je zafixovaný. UEFA by nám to taktiež musela povoliť. Ale možno takou prvou lastovičkou bude Česko-slovenský pohár, o ktorý bude hrať český víťaz pohára so slovenským.

Už je daný aj termín?

Tento súboj je naplánovaný po konci tejto sezóny, teda v máji.


V sledovanosti sme porazili aj La Ligu

Bolo obdobie, keď najvyššiu súťaž nevysielala žiadna televízia. V súčasnosti si ju diváci môžu pozrieť až na troch staniciach. Je záujem ľudí tak veľký, že chcú vidieť až tri zápasy z jedného kola?

Najradšej by som bol, keby ľudia videli všetky zápasy (úsmev). Diváci majú záujem o zápasy Fortuna ligy. Veď aj so stanicou Dajto máme spoluprácu a keď sa vysielala španielska La Liga, tak sme ju v sledovanosti porážali, o čom svedčia merania sledovanosti.

Po jesennej časti sa z ligy odhlásila Myjava. Nie však pre finančné problémy, ale preto, že vo futbale podľa stanoviska klubu rozhodujú ľudia, ktorí sa mu nerozumejú. To sú dosť silné slová. Ako ich vnímate?

Z týchto vyjadrení som hlavne smutný. Bratov Halabrínovcov si vážim, lebo ustáť Fortuna ligu v tomto regióne nie je vôbec jednoduché. Odstúpenie Myjavy však ligu enormne zasiahlo, lebo ju to vrátilo dozadu.

Pán Halabrín bol dva roky vo výkonom výbore a tieto vyjadrenia nezasiahli len mňa, ale zasiahli aj ostatné kluby. Znehodnotil prácu nás všetkých. A nie je to pravda, nesúhlasím s jeho výrokom.

A čo je podľa vás skutočný problém odstúpenia Myjavy?

To musí vedieť pán Halabrín. Keď pomenovával problémy, tak napadol hráčov, divákov, disciplinárnu komisiu, Úniu ligových klubov, Slovenský futbalový zväz či nový zákon o športe. Človek sa potom zamyslí, prečo to vôbec toľké roky robil. Lebo nie všetko bolo také zlé a veľa vecí mohol ovplyvniť.

Liga nepotrebuje len silný Slovan, ale aj silné Košice, Banskú Bystricu či Nitru

V minulosti ste už viackrát spomenuli, že liga potrebuje silný Slovan. Čo ste tým mali na mysli?

Slovan historicky patrí medzi najúspešnejšie kluby. Keby mali top kluby Európy také výsledky ako má momentálne Slovan, tak by nemali fanúšikov. Takže, keď bude Slovan Slovanom, tak sa z toho budú tešiť aj ostatné kluby, pretože zápasy budú mať napätie. Toto sa však netýka len Slovanu, ale aj viacerých tradičných klubov, ktoré hrajú Fortuna ligu.

V iných futbalových baštách by mohli protestovať, lebo liga potrebuje aj silné Košice, Banskú Bystricu či Nitru.

Absolútne súhlasím. Všetci, ktorí sa pohybujeme vo futbale, vieme, že Bratislava by potrebovala derby, teda mať v lige ešte jeden bratislavský klub. Takisto v lige potrebujeme Košice, Banskú Bystricu či Nitru.

To nie je chyba Zlatých Moraviec alebo Senice, že sú v lige. To je chyba týchto veľkých miest, lebo ľudia sa tam nevedia spojiť pre šport.

Myslíte si, že keď sa na Tehelnom poli postaví nový štadión, tak sa ľudia vrátia na tribúny?

Samozrejme, nebude to lúsknutím prsta, lebo generácia, ktorá na štadióny chodí, už pomaly odchádza.

Takže tvrdíte, že sme stratili jednu generáciu fanúšikov?

Áno, to si myslím. Otec so synom nechodil na štadión, lebo nemal na koho chodiť, resp. sa nevedel zmieriť s tým, že infraštruktúra je v takom stave, v akom bola.


Jarná časť sa začala už v polovici februára, kedy na Slovensku nebýva najpriaznivejšie počasie. Nebudú sa musieť odkladať zápasy resp. nebojíte sa, že na zápasy nepríde dosť divákov?

Nemyslím si, že by sme sa mali zaoberať počasím. Každý štadión má vyhrievané ihrisko a ľudia sa tešia. Ale hlavne, keď sa chceme porovnávať s okolitými krajinami, tak všetky okolité ligy začínajú v tomto období.

Potrebujeme skracovať aj mimofutbalové obdobie. Nemôžeme byť na Slovensku v 21. storočí tri mesiace bez futbalu.

Pozrime sa na tabuľku. Viete si predstaviť, že môže byť ešte niekto iný majster ako Žilina?

Majú to vo svojich rukách. Prvé kolá veľa naznačia, ale Žilina je nastavená na tvrdú prácu. Verím, že liga si udrží aj napriek odstúpeniu Myjavy svoju atraktivitu. Tu by som rád podotkol, že pripravujeme novelizáciu súťažného poriadku aj pre prípad, že sa niekto počas sezóny z ligy odhlási.

Ako to chcete ošetriť?

Od novej sezóny by sme chceli, aby v prípade odstúpenia mužstva, predposledný tím tabuľky hral baráž s druhým mužstvom z druhej ligy. Zabezpečili by sme tak náboj aj na chvoste tabuľky.

Poďme k reprezentácii. Keď sa pozrieme na káder „dvadsaťjednotky", tak polovicu mužstva tvoria hráči z Fortuna ligy. V seniorskej reprezentácii sa však v zostave pravidelne objavuje len jeden hráč z najvyššej súťaže, a to Viktor Pečovský. Prečo je tomu tak?

„Dvadsaťjednotkári" hrajú seniorskú Fortuna ligu, a to je ich bonus. V minulosti nedostávali vo svojich mužstvách toľko priestoru, keďže boli na lavičke alebo hrávali v B-tíme. V súčasnosti sú lídrami svojich tímov.

Keď „dvadsaťjednotka" postúpi na majstrovstvá Európy, tak o týchto hráčov je záujem zo zahraničia. A keď prichádzajú do seniorskej reprezentácie, tak už aj zo zahraničných klubov. Postup na ME dvadsaťjednotiek je pre slovenský ligový aj reprezentačný futbal obrovský úspech, veď sme dvakrát zdolali silné Holandsko.

Ako ste spomínali, že v 90. rokoch v lige ostávali hráči aj v strednom veku, tak teraz sa slabšie ekonomické ligy budú zrejme stále omladzovať.

Áno, hráči v strednom veku, keď majú najlepšiu formu, odohrajú toto obdobie v zahraničí. S tým sa budeme musieť naučiť žiť. Ale bol by som veľmi rád, keby sa potom na sklonku kariéry vrátili domov ako Stano Šesták, Jano Mucha alebo Michal Breznaník a odovzdali svoje skúsenosti mladým hráčom.

Keby ste mali vymenovať najväčšie fortunaligové talenty. Kto by to bol?

O menách sa ťažko rozpráva, ale Žilina ukazuje smer a práve tam sú hráči, ktorí patria medzi najväčšie talenty v lige. V lige však máme množstvo zaujímavých hráčov vo všetkých našich kluboch.


Ivan Kozák rozhovor autorizoval.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.