Poliačik: S Richardom Sulíkom som si väčšinu vecí vydiskutoval

Martin Poliačik
Martin Poliačik Zdroj: TVNOVINY.sk

Richard Sulík pred časom vyhlásil, že je slovenský nacionalista. V rozhovore aj na tento výrok zareagoval Martin Poliačik.

Boli situácie, keď som sa sám seba pýtal, či je ešte pre mňa v strane priestor. Odpovede boli v zásade len dve. Buď stranu prenechám niečomu, s čím som nebol spokojný alebo urobím maximum preto, aby som situáciu zmenil. Hovorí Martin Poliačik, ktorého väčšina delegátov na kongrese SaS zvolili do Republikovej rady, kde má okrem iného zmierňovať napätie v strane.


Keď sme si dohadovali rozhovor na začiatku marca, tak ste povedali, že ho chcete urobiť až po víkendovom kongrese. Chceli ste si na ňom ujasniť svoj postoj v strane?

Chcel som vedieť, aká bude situácia na kongrese aj po kongrese. A viete, že každý takýto rozhovor rozkýva stranu, hlavne keď ide o výraznejších predstaviteľov. Preto oveľa lepší priestor pre rozhovor bol až po kongrese, keďže už vieme ako dopadol.

Čo sa na kongrese z vášho pohľadu udialo?

Pre mňa je veľmi dôležité to, že som bol prvýkrát zvolený na základe odprezentovania alternatívneho chápania vývinu strany.

Dostal som podporu na základe toho, že sa budem snažiť vyrovnávať napätie vo vnútri strany, že sa budem snažiť pripravovať pre stranu pozičné dokumenty, a že aj spory, ktoré sme mali v minulosti a mrzia ma, sa preniesli naspäť do prostredia vedenia strany, aby sme znova naštartovali poctivú obsahovú diskusiu o smerovaní politiky SaS.

S Richardom Sulíkom som si väčšinu vecí vydiskutoval

A ako chcete toto napätie korigovať, keďže vieme, že ste napríklad v otázke migračnej krízy až v antagonistickej pozícii oproti Richardovi Sulíkovi?

Toto napríklad nie je pravda. Keď ideme na úroveň konkrétnych riešení, tak pri mnohých veciach, ktoré sú záležitosťou úplne pragmatického rozmýšľania, sa zhodneme.

Zhodneme sa, že je nutné poriadne chrániť hranicu Schengenského priestoru, je nutné vedieť odfiltrovať ľudí, ktorí majú nárok na azyl v Európskej únii od tých, ktorí ho nemajú atď.

Nezhodneme sa možno v okrajových témach, kde je potrebné vážiť slová, ktoré viac vytvárajú emóciu, než by sa týkali pragmatických riešení.

Migračnú krízu som dal ako príklad. Skôr mi išlo o to, ako budete vo všeobecnosti korigovať napätie.

Presne tak isto, ako som to robil doteraz. V SaS dobre fungovalo to, že sme si v rámci rozhodovacích orgánov všetky témy prediskutovali, našli spoločné stanoviská, s ktorými sme napokon išli na verejnosť.

Keď som z toho vypadol, tak jeden z hlasov, ktorý mal iné videnie, chýbal. Teraz sa do toho vraciam a budem vytvárať styčné plochy so súčasnou politikou.

Takže na výroky Richarda Sulíka „pri migrantoch si uletel, lebo to, čo hlása, nepatrí do SaS" alebo „strana by po jeho odchode veľa nestratila", ktoré povedal na vašu adresu môžeme po tomto kongrese zabudnúť a budete si to riešiť vnútrostranícky?

Na výroky Richarda Sulíka sa pýtajte Richarda Sulíka.

Vydiskutovali ste si to potom medzi štyrmi očami?

Vydiskutovali sme si väčšinu vecí, ktoré sa týkali daných tém. A Richard Sulík ma podporil vo voľbe do Republikovej rady, takže na jeho motivácie alebo staršie výroky sa opýtajte jeho.

Som európsky liberál a považujem sa za vlastenca

Teda vás nevyrušujú ani výroky „nie som liberál" alebo „som slovenský nacionalista"? Aj keď vieme, že boli povedané v nejakom kontexte, ale predsa je predsedom liberálnej strany.

Na základe diskusie s väčšinou členov, ktorú som absolvoval v posledných dvoch týždňoch, môžem povedať, že SaS je liberálna aj vo svojej DNA. Takže na tieto výroky sa treba spýtať Richarda Sulíka, ale jeden z nich spätne korigoval.

Nemám problém s tým, keď je niekto vlastenec. Sám sa za jedného považujem. Môj starý otec bol „Sľukár", sám som odmalička folklorista a túto krajinu milujem. Viem si preto veľmi dobre predstaviť, že pre niekoho je súcitenie s národom a krajinou veľmi dôležitou hodnotou. Ale nazývajme to skôr vlastenectvom či patriotizmom.

Aj Richard Sulík takto podobne tento výrok komunikoval. Ale, čo sa týka výroku, že nie je liberál, tak tvrdil, že už nie európsky liberál, keďže tí sú veľmi ľavicoví, a dokonca ich označil za „slniečkárov".

Richard Sulík po vstupe do európskeho parlamentu opustil ALDE a pridal sa k reformistom. A toto bola reflexia tohto procesu, že liberáli v európskom kontexte pre neho boli možno príliš ľavicovo zameraní.

Myslím, že s liberálmi v európskom kontexte máme veľa spoločného a budeme mať stále viac, lebo koncept liberálnej demokracie v Európe je ohrozený.


Hovoríte, že máte ako strana toho veľa spoločného s liberálmi v európskom kontexte. Aj vy ako osoba sa k nim hlásite. Preto sa vás na to aj pýtam, ako vnímate takéto výroky predsedu liberálnej strany?

Vtedy vnímam potrebu napĺňať to, čo som sľúbil straníkom pred kongresom. Teda vtiahnuť takúto tému naspäť do kotla, povariť ju a vydať stanovisko, ktoré nevydráždi nejakú časť voličov SaS, ale jasne zadefinuje styčné plochy. A potom nebudeme hovoriť, či sme alebo nie sme európski liberáli, ale o tom, čo SaS vlastne je.

Na kongrese som straníkom sľúbil, že budem tlačiť Republikovú radu do vytvorenia pozičného dokumentu, ktorý jednoznačne zadefinuje, čo vlastne znamená liberálna politika v slovenských podmienkach v 21. storočí. A keď to s kolegami predstavíme, tak bude úplne jasné, kde máme s liberálmi v európskom kontexte styčnú plochu, a kde sa od nich odlišujeme.

Boli situácie, keď som sa sám seba pýtal, či je ešte pre mňa v strane priestor

Nerozmýšľali ste pred kongresom nad odchodom zo strany?

Nerozmýšľal som nad odchodom zo strany, keď som išiel na tento kongres.

Ani pred tým?

Boli situácie, keď som sa sám seba pýtal, či je ešte pre mňa v strane priestor. Odpovede boli v zásade len dve. Buď stranu prenechám niečomu, s čím som nebol spokojný alebo urobím maximum preto, aby sa niektoré prvky v správaní osôb, s ktorými nesúhlasím, zmenili.

Sľúbil som členom SaS, že budem robiť všetko preto, aby sme v strane všetci dobre cítili. Na základe toho som teraz odhodlaný pracovať.

Pred kongresom novinári, ale aj verejnosť čakala, ako bude vyzerať vaša ďalšia politická dráha. Vy ste sa napokon rozhodli v SaS zostať. Niečo podobné sa stalo pred voľbou predsedu strany, kedy na tento post kandidoval Jozef Mihál. Kandidatúru po dohode s Richardom Sulíkom napokon stiahol a vyzeralo to tak, že možný konflikt je zažehnaný. O pár mesiacov ale zo strany nečakane odišiel. Nemôže sa niečo podobné stať aj vám?

Hovoril som vám, že existovali dve cesty a obe sú legitímne. Rozhodnutie Jozefa Mihála chápem a rešpektujem ho. Veľa sme o tom hovorili a veľmi dobre rozumiem tomu, prečo napokon odišiel. Mohol som urobiť to isté, ale rozhodol som sa inak.

Jedným z mojich životných princípov je, že keď človek spraví rozhodnutie, tak sa už nemá obzerať späť. Teda zobrať za toto rozhodnutie plnú zodpovednosť a napĺňať jeho obsah.

Ivan Štefunko z Progresívneho Slovenska sa v našom rozhovore vyjadril, že je len na vás, ako dlho vydržíte v SaS v trpiteľskom postoji. Ste teda v trpiteľskom postoji?

Ivan Štefunko logicky nevidí do vnútorných procesov v strane, ale mohlo to tak, najmä pred kongresom, vyzerať. Nemyslím si, že človek, ktorý by bol v strane v trpiteľskom postoji, dostane na svoju stranu pri voľbe do vedenia väčšinu hlasujúcich.

Vaša osoba bola spájaná s Progresívnym Slovenskom, vy ste ale ostali v SaS. Aký je váš postoj k tomuto združeniu?

Pánom a dámam z Progresívneho Slovenska držím palce. Mnohých z nich poznám dlhé roky. Viem, že je v nich veľký potenciál, a tým pádom by som rád videl ľudí tohto typu ako budúcich koaličných partnerov alebo ľudí, s ktorými by sa dalo v parlamente pracovať.

Dúfam, že Sulíkov slogan nie je inšpirovaný Trumpom

Richard Sulík začal používať slogan „Spravme Slovensko lepším", ktorý sa nápadne podobá na slogan Donalda Trumpa „Urobme Ameriku opäť skvelou". Ste s ním stotožnený? Má niečo evokovať aj so spomínaným Trumpom?

Dúfam, že nie. V zásade „Urobme Slovensko lepším" je dobrý slogan. V politike potrebujete mať v troch slová zhrnuté, o čo vám ide.

Jednou zo základných úloh SaS po voľbách je stať sa štátotvornou alternatívou. Kým predtým sme mohli byť vnímaní ako šikovná skupina ľudí, ktorá je schopná prinášať veľmi dobré odborné riešenia, tak dnes je SaS v pozícii, kedy existuje pomerne reálna možnosť, že bude zostavovať a viesť vládu a dávať jej charakter.

A rozdiel medzi týmto sloganom a Trumpom je, že on sa dovoláva nejakej bývalej veľkosti USA a toto v slogane SaS nie je. My hovoríme o tom, že Slovensko potrebuje v mnohých úrovniach výrazne pomôcť.

Hovoríte o tom, že je reálna šanca, že SaS môže zostavovať vládu. S tým súvisia aj prieskumy verejnej mienky. Niektoré vám ukazujú až 17 percent. V čom podľa vás spočíva taký výrazný nárast preferencií?

Analýzy výsledku volieb ukázali, že SaS bola schopná pritiahnuť na svoju stranu takmer všetkých „B" voličov. „A" volič je ten, ktorý preferuje nejakú stranu, ale v druhej voľbe „B" by volil inú stranu. A za posledné dva týždne pred voľbami sme boli schopní pritiahnuť tých „B" voličov na svoju stranu.

To ste popísali presun voličov, ale skôr sa pýtam na to, čím ste ich oslovili? Prečo sa presunuli práve k vám?

Myslím si, že SaS bola schopná presvedčiť o tom, že v oblasti konkrétnych riešení vie nielenže predstaviť koncept, ale už má personálne a odborné možnosti ho napĺňať. Po druhé, sme dostatočne dlho na scéne na to, aby sme boli čitateľní. A na politickej mape napokon zmizli tradiční hráči - SDKÚ je mŕtva strana a KDH je v procese veľmi silnej reformy.

Teda, kým tieto pravicové strany neponúknu nové smerovanie a alternatívu, tak pre mnohých ľudí je SaS najlepšou voľbou. Teraz musíme pracovať na tom, aby aj v prípade nejakého znovuzrodenia na strane KDH alebo v prípade príchodu nejakých nových hráčov, si SaS dokázala udržať voličskú podporu.

Tieto aspekty, pre ktoré SaS narástla, by sa hodili aj na obdobie rokov 2012-2016, a predsa sa vaše preferencie pohybovali na úrovni päť až sedem percent. Nebola pri náraste dôležitá aj napríklad rétorika Richarda Sulíka pred voľbami ohľadom migračnej krízy, ktorá zrejme naštartovala aj antisystémových voličov?

Určitá skupina voličov, ktorá volila SaS, mohla byť takáto. Ale situácia bola veľmi špecifická, lebo bolo strašne veľa malých strán, ktoré odoberali každému po dve percentá. Preto bolo veľmi nečitateľné, ako voľby nakoniec dopadnú.

Ľudia, ktorí robili rozhodnutia posledné dva týždne pred voľbami, čo je štatisticky významná skupina obyvateľov, išli viacej po stabilite, a tam SaS narástla.

SaS je pravicová liberálna strana, na tom sa nič nemení

Kde vidíte SaS na politickom spektre?

SaS je pravicová liberálna strana, na tom sa nič nemení. Pravicová je v ponímaní fungovania štátu a liberálna v tom, že presadzuje osobné slobody a chce nastavovať pravidlá tak, aby ľudia v čo najväčšej možnej miere mohli rozhodovať o svojich vlastných životoch.

Pýtam sa aj preto, lebo keď sme tu mali silné SDKÚ, tak lavírovala medzi konzervatívnym a liberálnym priestorom. Nerozmýšľate aj vy nad posunom trochu do stredu, lebo liberálna strana na konzervatívnom Slovensku ma daný určitý strop.

V SaS je množstvo veriacich ľudí a podporuje ju množstvo veriacich ľudí - kresťanov. Ale bez ohľadu na to, v čo človek verí, tak potrebuje mať dobré školy, fungujúce nemocnice, bazálnu spravodlivosť a to, aby nám tu nevládli hajzli.

Nevnímam to tak, že by sa SaS mala niekam posúvať, ona len presviedča ľudí, bez ohľadu v čo veria, že dokáže spravovať krajinu aj v ich prospech.

Niekedy je problém aj v tom presviedčaní. Opäť sa vrátim k Richardovi Sulíkovi. Keď napríklad napísal blog o Mohamedovi, tak skôr šíril emóciu ako racionalitu. A tu znova narážame na váš ideový spor, či sa to dá v takýchto momentoch vôbec skĺbiť a či sa strana aj vďaka takýmto vyjadreniam neposúva inam ako je liberálny priestor.

Toto je presne jedna z oblastí, v ktorej mám ambíciu zamakať. Aby tento typ ideologických sporov už nebol zďaleka tak viditeľný, a aby sa aj vo vzťahu k ľuďom so špecifickým vierovyznaním preferoval občiansky princíp.

Keď vo vedení strany nebudeme mať na to všetci rovnaké názory, tak sa budem snažiť presadzovať, aby sme si zadefinovali na čom sa zhodujeme, a aby z toho vychádzali budúce stanoviská strany.

A veríte, že sa vám to bude dariť aj s takým postojom, aký má Richard Sulík?

Verím, že áno. Pretože on ma podporil pri voľbe do Republikovej rady, takže predpokladám, že toto odo mňa očakáva.


Martin Poliačik rozhovor autorizoval.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti