Ján Lunter: Ľudia by si mali vyberať politikov podľa ich histórie

Ján Lunter
Ján Lunter Zdroj: TVNOVINY.sk

Známy podnikateľ sa rozhodol v tohtoročných voľbách do VÚC zabojovať o kreslo župana v Banskobystrickom kraji.

Ján Lunter sa v boji o županské kreslo rozhodol postaviť Marianovi Kotlebovi. Predsedu ĽSNS vníma ako každého iného kandidáta a chce ho hodnotiť len cez fakty a čísla, ktoré ponúka vo svojom programe. Známy podnikateľ zároveň vylučuje vznik vlastnej strany či kandidatúru na primátora Banskej Bystrice. Podľa jeho slov nechce v žiadnom prípade sedieť na dvoch stoličkách.


Ste známy ako podnikateľ, prečo ste sa rozhodli vstúpiť do politiky?

Je to o zodpovednosti, ale aj o odvahe. Všetko, čo som v živote zažil a na čom mi záleží je v Banskobystrickom kraji, ktorý mám rád. Tu som sa narodil a vychoval šesť našich detí a krok za krokom som vybudoval aj našu firmu, ktorá zamestnáva viac ako 200 ľudí. To je moja história. A keď za mnou prišli mladí ľudia, ktorí ma vyzvali, aby som kandidoval, tak mi zodpovednosť nedala nespraviť to.

Prečo ste sa ale rozhodli pre regionálnu politiku, keďže najvýraznejšie zmeny sa dajú presadiť z tej celoštátnej?

Lebo žijem v tomto kraji a na to si trúfam. Je to menšie ihrisko a vidím, že to, čo sa dlhodobo dialo v našom kraji, mu neprospelo.

Ján Lunter sa narodil v horehronskej obci Telgárt, kde vyrastal v roľníckej rodine s piatimi súrodencami. Po revolúcii spoluzakladal firmu Proces, ktorá sa venovala softvéru a hardverovým službám. Neskôr sa začal venovať výrobe tofu a založil firmu Alfa Bio, ktorá úspešne pôsobí dodnes a zamestnáva viac ako 200 ľudí. V roku 2017 sa rozhodol vstúpiť do politiky a kandidovať na banskobystrického župana.

Kandidujete ako nezávislý kandidát bez výrazného politického zariadenia. Aká je teda vaša hodnotová orientácia?

Vyrastal som v kresťanskom prostredí v Telgárte a myslím, že tieto kresťanské zásady ma viedli celým mojím životom.

Osobná otázka, ale našim čitateľom by odpoveď mohla pomôcť pri vašom zaradení. Koho ste volili v posledných parlamentných voľbách?

Teraz by som nechcel byť hovorcom pre parlamentnú politiku alebo niekomu naháňať hlasy. Tým, že vstupujem do priestoru kraja, tak by som bol rád, keby sme sa vymedzili na otázky, ktoré súvisia s ním.

Ale môžeme povedať, že ste konzervatívne založený človek.

Áno.

Mariana Kotlebu chcem hodnotiť len podľa čísel a faktov

Pozrime sa na politické strany. Plánujete sa uchádzať o ich podporu?

V žiadnom prípade. Vstupujem do boja ako nezávislý a nestranícky kandidát. Pokiaľ sa niektoré demokratické strany stotožnia s mojim programom, tak ich podporu prijmem.

Takže nebudete stretnutia iniciovať, ale ak príde konkrétna ponuka, tak budete zvažovať?

Nejaké stretnutia už aj prebehli, ale nedohodli sme sa na spolupráci.

A od ktorých strán by ste prijali podporu?

Nemám problém so žiadnou demokratickou stranou, ktorá sa stotožňuje s našim programom.

Viacero kandidátov sa zúčastní volieb aj preto, aby odstavili Mariana Kotlebu. Kandidovali by ste aj v prípade, keby nebol županom práve predseda ĽSNS?

Mňa a verím, že rovnako aj väčšinu obyvateľov Banskobystrického kraja trápia na prvom mieste problémy s nedostatkom práce, kvalitou ciest či verejnou dopravou. Kraj má dlhodobo problémy a veci sa neriešia. Väčšinou je používaný len ako základňa pre ďalší politický rast županov, ktorí sedia v Bruseli či parlamente. Kandidujem preto, aby som to zmenil a chcem byť županom, ktorý bude v kraji žiť a 100% svojho času venuje problémom jeho obyvateľov.

Podľa vašich slov vnímate problémy v kraji, ktoré siahajú aj do obdobia predošlého župana Vladimíra Maňku. Tak sa teda skúsim spýtať priamejšie. Ako vnímate osobu Mariana Kotlebu?

Beriem ho ako každého iného kandidáta. Chcem ho hodnotiť cez fakty a čísla, ktoré po jeho práci zostávajú a ktoré ponúka vo svojom programe.

Hovoríte, že chcete Mariana Kotlebu posudzovať podľa čísel a faktov. Nedávno médiami prehrmela kauza, kedy odovzdával peňažné dary v sume pripomínajúce nacistické symboly. Jeho mnohí kritici ho, aj pre takéto činy, označujú za fašistu. Je podľa vás Marian Kotleba fašista?

Niektoré jeho vyjadrenia a rozhodnutia pripomínajú fašizmus. Na druhej strane, jeho voliči ho vnímajú ako alternatívu k tomu, čo doteraz zažili, ako sú nenaplnené sľuby, korupcia či hádky v parlamente. Potom ľudia siahajú po radikálnych stranách, ktoré už neponúkajú demokraciu, ale formu diktatúry.

Váš protikandidát Stanislav Mičev zvolil voči súčasnému županovi ostrú rétoriku. Vy ste na svojej tlačovej konferencii boli miernejší. Budete v tom pokračovať, alebo môžeme od vás očakávať aj väčšie vymedzenie sa voči Kotlebovi?

Budúcnosť neviem predpovedať. Pokiaľ budem s pánom Kotlebom osobne diskutovať, tak príde čas na to, aby sme sa rozprávali o jeho smerovaní. V tejto fáze môžeme nadávať na mnoho ľudí, ktorí tu nie sú, ale nepatrí sa to.

Mojou základnou výhodou je moja história a apolitickosť

Politici si bežne pred voľbami robia prieskumy verejnej mienky. Vy ste si pred ohlásením kandidatúry nejaký urobili?

Robili sme prieskum, ktorý bol zameraný na moju osobu v kraji.

Môžete načrtnúť výsledky?

Nie som neznámy, ale nie vždy si moje podnikanie stotožnili s kandidatúrou na župana.

Ako odhadujete svoju podporu, keď vieme, že kandidujú napríklad Stanislav Mičev či Martin Klus?

Takýto prieskum sme si nerobili. Mojou základnou výhodou je moja história, apolitickosť. Manažoval som firmy, ktoré sú dodnes úspešné, a to je pre ľudí záruka, že rovnako budem manažovať aj kraj.

S vašim menom a firmou sa spojila aj medializovaná „kauza" nátierka. Ako sa na ňu s odstupom času pozeráte? Môže ovplyvniť vašu kampaň, či už pozitívne, alebo negatívne?

Je v poriadku, že štátne orgány robia dozor a sledujú či náhodou nevznikne nejaká epidémia. V tomto prípade sme z toho vyšli pozitívne, lebo výrobky, ktoré boli uzavreté, sme mohli naďalej predávať, teda boli v poriadku.

Takže to môže vašu kampaň skôr ovplyvniť pozitívne?

Myslím si, že áno. Vieme bojovať, nosiť veci na trh a robiť niečo konštruktívne . Ľudia by si mali viac vyberať politikov podľa toho, akú majú históriu. Opakujú sa porekadlá, že kto vie, tak robí a kto nevie, tak ide do politiky. Nie celkom to sedí, ale niečom na tom je.

Ako župan nechcem len „kúriť a svietiť"

Niektorí politici dlhodobo hovoria o nepotrebnosti VÚC, a ani občania im vo voľbách neprikladajú veľký význam, keďže účasť sa pohybuje na približne 20 percentách. V čom vidíte význam župy vy?

V minulosti za totality boli kraje. Zhora niekto niečo vymyslel a kraje strážili ľudí, aby sa pohybovali tak, ako si to praje štát. Potom prišla reforma Nižňanského, ktorá presunula právomoci viac do regiónov, teda aby vládli občania a nie politici občanom.

Pokiaľ by ale mali župy len „kúriť a svietiť", tak na to stačí spraviť rozpočtovú organizáciu. Župa je však niečo viac. Župani si môžu pribrať všetky kompetencie, ktoré môžu župe pomôcť, a to je aj môj zásadný rozdiel, ako chcem k tomu pristupovať. Nechcem len „kúriť a svietiť", ale v kraji chcem hľadať príležitosti.

V samosprávach sa bežne stáva, že v zastupiteľstve sa vytvorí tak silná opozícia voči županovi, že reálne nedokáže presadiť svoje návrhy a vízie. Ste pripravený aj na takúto situáciu? Ako by ste to riešili?

Ako som spomínal, oslovili ma aktívni ľudia, ktorí urobili v kraji už veľa práce. A to budú kandidáti do zastupiteľstva, ktorými chceme obsadiť plnú kandidátku. Nekandidujem teda len ja sám, ale stojí za mnou celá kandidátka poctivých a aktívnych občanov, nestraníkov, z nášho kraja.

Na kandidatúru vás vyzval aj Michal Handzuš. Bude kandidovať aj on?

Jeho výzva veľmi prispela k tomu, že som sa rozhodol kandidovať. Tým, že Michal Handzuš žil dlho v Kanade a USA, tak sa na svet pozerá inými očami ako my. Prišiel s vetou - „Pokiaľ sa my zodpovední nespojíme, tak nezodpovední to radi zneužijú."

Bude teda kandidovať?

Michal Handzuš nebude kandidovať za poslanca. On má iné celospoločenské priority.

Niektorí kandidáti už deklarovali, že ak nebudú mať tesne pred voľbami dostatočnú podporu, tak sa vzdajú v prospech iného. Ako vy budete postupovať?

Teraz to považujem za predčasnú otázku.

Viac kandidátov znamená aj viac programov a viac diskusie o problémoch, ktorým by sa župan mal venovať. To je určite pozitívne, pretože to môže motivovať viac voličov, aby sa volieb nakoniec zúčastnili.

Považujete sa za konzervatívneho človeka. Ktorý z kandidátov je vám hodnotovo bližší - liberálny Martin Klus alebo ľavicovo zmýšľajúci Stanislav Mičev?

U obidvoch si niečo nájdem. Nie som tak vyhranený, že by som sa vedel úplne stotožniť s liberalizmom alebo so sociálnymi demokratmi. Sociálni demokrati sú mi blízki so sociálnymi projektmi a ako podnikateľ by som chcel, aby boli ľudia viac sebestačnejší, a to predstavuje SaS.


Čo plánujete po voľbách? Máte ambície zakladať stranu?

Nie, s touto ambíciou do toho vôbec nejdem. V žiadnom prípade nechcem sedieť na dvoch stoličkách. Chcem sa venovať kraju, hľadať riešenia, stretávať sa s občianskymi združeniami, cirkevnými spoločenstvami. Pýtať sa ich, čo potrebujú, vytvárať granty, ktoré im budú nápomocné, vytvárať konzultačné tímy, ktoré ponúknu riešenia pre kraj. Toto sú moje cesty.

O rok sú komunálne voľby. Nechcete sa uchádzať aj o primátorský post v Banskej Bystrici?

Dve stoličky v žiadnom prípade (úsmev).


Ján Lunter rozhovor autorizoval. 

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.