Zo sveta prišla domov, aby propagovala rodný región: Ivana ukazuje turistom dávno zabudnuté miesta

Ivana Rešutíková
Ivana Rešutíková Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Ivana Rešutíková založila cestovnú kanceláriu, pomocou ktorej sa snaží prilákať domácich aj zahraničných turistov.

Keď začínala s podnikaním, tak jej miestni veľmi neverili. Nemysleli si totiž, že mladá žena môže na Slovensku preraziť v cestovnom ruchu. Spočiatku jej toto zaškatuľkovanie bránilo aj v širšej spolupráci. Keď však podnikatelia pochopili, že propaguje región, začali sa o jej aktivity viac zaujímať. Ako hovorí Ivana Rešutíková, zistili, že sú spolu na jednej lodi.

Čo sa dočítate v rozhovore s Ivanou Rešutíkovou?

Prečo sa vrátila domov zo zahraničia
Prečo založila cestovnú kanceláriu
Ako sa jej darí lákať turistov zo zahraničia
S kým sa snaží spolupracovať
Ako vníma podmienky na podnikanie

Študovali ste v Bratislave, určitý čas ste pôsobili vo Veľkej Británii. Čo ste tam robili?

Ako každý cudzinec, ktorý neovláda jazyk, som začínala úplne odspodu. V mojom prípade to bola gastronómia.

Koľko rokov ste strávili v zahraničí?

Mnoho mladých ľudí sa v súčasnosti veľmi nechce vracať na Slovensko. Prečo ste sa vrátili domov a rozhodli ste podnikať na Horehroní, navyše v cestovnom ruchu?

Viac menej toto rozhodnutie bolo iracionálne. Vzhľadom na to, že na tu mám rodinu, som sa chcela vrátiť domov. Rodina je pre mňa najväčšia hodnota. Cesta na Horehronie však nebola celkom priamočiara. Medzitým som si prešla ešte inými regiónmi na Slovensku, v ktorých som sa tiež venovala turizmu.


Venujem sa našim tradíciám

Založili ste teda cestovnú kanceláriu, ktorá nie je úplne štandardná. Čo je jej hlavnou myšlienkou?

Áno, založila som regionálnu cestovnú kanceláriu. Mojim cieľom je ukázať nevyužitý prírodný potenciál, neokukané a doposiaľ neobjavené miesta, venovať sa našim tradíciám, folklóru a remeslám.

Aj tento rozhovor robíme na Horehroní, na pokojnom mieste. Kde sa teda nachádzame?

Sme na Sihlianskych lazoch v lokalite veľmi jedinečnej, trošku ukrytej pred svetom mimo civilizácie. Nachádza sa tu niekoľko veľmi citlivo zrekonštruovaných chalúpok. V jednej z nich ponúkam klientom digitálny detox, teda určitú formu odbremenenia sa od moderných technológií.

Hovoríte o tajuplnosti a anonymite. Prečo sa takto bavíme o tomto mieste?

Je to lokalita, ktorá je neznáma aj pre mnohých domácich. Snažíme sa to tak aj udržať, hlavne kvôli tomu, aby si miestni chalupári, ktorí tu trávia dosť času, zachovali pokoj. Aj z tohto dôvodu cielene neprezrádzam presnú lokalitu.

Ako ste sa vy o tomto mieste dozvedeli?

Keď som si dávala dokopy filozofiu, akým smerom by som sa v rámci turizmu chcela uberať, tak som sa túlala po kraji a úplnou náhodou som našla aj toto skryté a tajuplné miesto.

Čo zaujímavé sa ešte v okolí nachádza?

Táto lokalita je východiskom pre turistické trasy a cyklotrasy. Navyše sa nachádza na rozhraní troch chotárov, kde sa stretáva Horehronský, Podpoliansky a Malohontský región. Vieme sa odtiaľ dostať na známu stolovú horu Klenovský Vepor. 


Začiatky boli ťažké, miestni mojej myšlienke veľmi neverili

Kto tvorí vašu klientelu?

Spomínala som, že ponúkam digitálny detox, ktorý zatiaľ oslovil len slovenskú klientelu a v drvivej väčšine ide o západnú časť Slovenska. Teda prirodzene ide o hostí, ktorí hľadajú únik od mestského ruchu a dynamického životného tempa.

Stránku máte aj po anglicky. Znamená to, že máte aj zahraničných turistov?

Áno, pomaličky prichádzajú. Nevyhľadávajú ma priamo, ale spolupracujem so zahraničnými cestovnými kanceláriami, pre ktoré pripravujeme konkrétne ponuky.

Hovoríte o spolupráci so zahraničnými cestovnými kanceláriami, s kým ale spolupracujte v regióne?

Snažím sa vyhľadávať ľudí na konci reťazca, teda jednotlivých remeselníkov, malých poskytovateľov ubytovania, ako sú chalupári a pod.

Ako vás spočiatku vnímali?

Začiatky boli veľmi ťažké, pretože si ma hneď na začiatku zaškatuľkovali ako mladú, neskúsenú a mysleli si, že vôbec netuším, do akého boja sa púšťam. Toto sa im však vôbec nedá zazlievať, lebo roky pracujú v turizme a vedia, čo to všetko obnáša. Spolupráca bola preto spočiatku veľmi oklieštená, ale teraz sa už pomaly etablujem. Navyše miestni zistili, že propagujem náš región a sme tak na jednej lodi.


Byrokracia je obrovská, mnohí preto podnikajú na čierno

Jedna vec je ukazovať prírodné a historické krásy regiónu, druhá zas prislúchajúca infraštruktúra, ako sú cesty a služby. Ako vnímate tento problém?

Tento problém tu určite je. Infraštruktúra nie je dokonalá a chýbajú nám veľké hotelové komplexy vyššieho štandardu. Za posledné roky sme však urobili veľký pokrok v reštauračných službách, ale aj v iných oblastiach si poskytovatelia začínajú uvedomovať, že kvalita služieb je veľmi dôležitá. Keby som to mala zhrnúť, tak produktom nášho regiónu je okrem horského aj vidiecky a agroturizmus, čím vieme návštevníkom ponúknuť pocit domova. K tomu sú však potrebné aj kvalitné služby, aby sa to celé spojilo.

Podnikatelia zväčša nadávajú na nezmyselnú byrokraciu. Ako sa začínajúci podnikateľ pozerá na pomoc štátu?

Samozrejme, v štátnej podpore je ešte veľký priestor na zlepšenie, ale táto otázka sa možno dá položiť aj tak, ako podnikatelia vedia využiť možnosti, ktoré im ponúka štát. Ja som ten typ, že sa ich aktívne snažím vyhľadávať. Ak by som ale mala vypichnúť najväčší problém, ktorý vnímam v rámci cestovného ruchu, tak je to komunikácia medzi štátom a malými poskytovateľmi služieb. Títo ľudia by možno aj chceli podnikať, ale strach pred komplikovaným systémom ich mnohokrát núti podnikať na čierno. Tento problém je veľmi dobre známy aj malým samosprávam, kedy to starostovia pre pokojnejší život v obci radšej ticho tolerujú.

BREZNO/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.