Problematické čínske aplikácie. Na toto by ste si podľa experta mali dať veľký pozor

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Môžu spôsobiť závislosť a niektorým Slovákom dokonca zmizli z účtu peniaze. TikTok a Temu sa stali svetovo populárnymi. Ide o čínske aplikácie, ktoré má pod dohľadom tamojšia vláda. Preto majú mnohí obavy z toho, čo sa ďalej deje s našimi dátami.

Čínske aplikácie valcujú trh v Európe aj v Amerike. Reguluje ich tamojšia vláda a v tejto súvislosti sa črtajú viaceré pochybnosti, čo sa ďalej deje s našimi dátami.

Masovo populárna sociálna sieť TikTok zrejme dostane v Spojených štátoch stopku.

„Ak neurobí TikTok potrebné kroky, čiže sa nedostane do rúk americkému majiteľovi a naďalej bude kontrolovaný čínskou vládou, je možné, že ho úplne zakážu,“ opisuje situáciu v USA odborník na sociálne siete Peter Šebo.

Prečítajte si tiež:

Zber informácií a závislosť

Dôvodom majú byť obavy z toho, čo sa ďalej deje s dátami, ktoré aplikácia získa. „Putujú do Číny a nikto nevie, čo sa s nimi deje. Môžu ich použiť na zber informácií o populácii, na politické ciele alebo ovplyvňovanie rôznych udalostí,“ hovorí odborník.

V Európskej únii sa zas diskutuje o závislosti, ktorú sociálna sieť spôsobuje. Šebo tvrdí, že TikTok využíva rôzne gamblerské mechaniky na udržanie pozornosti či prilákanie detí.

Algoritmus aplikácie je natoľko prepracovaný, že nám ponúka obsah, ktorý práve chceme vidieť. Preto niekedy nedokážeme od obrazovky odrhnúť oči.

Prečítajte si tiež:

Hospodárka konkurencia

Problém je aj s aplikáciou Temu. Ide o čínske online trhovisko, ktoré ponúka široký sortiment produktov za veľmi nízke ceny.

Viacero Slovákov sa sťažovalo, že im po nákupe zmizli peniaze z účtu. Iní však boli s aplikáciou spokojní.

„Temu pomerne dobre funguje, a to je pre európskych a amerických konkurentov desivé. Je to reálna hospodárska konkurencia,“ hovorí odborník a dodáva, že problém určite nezľahčuje a obavy z možného zneužitia dát sú namieste.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Internet

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.