Lukáš Frlajs: Od politikov sme mali viacero ponúk, my ich však z princípu odmietame (rozhovor)

Slovenský herec už tri roky tvorí dvojicu s Matejom Zrebným. Ich vtipné videá majú bežne milióny pozretí.

Lukáš Frlajs pochádza z hereckej rodiny, čo sa prejavilo už v detstve. Najprv ako šesťročný sa začal venovať dabingu, neskôr k tomu pridal hranie v divadle aj v rôznych seriáloch. Najviac ľudí ho však paradoxne spoznalo vďaka jeho vtipným videám na internete, ktoré patria k najpopulárnejším na Slovensku.

Čo sa dočítate v rozhovore s Lukášom Frlajsom?

Ako sa ocitol v dabingovom štúdiu
Ako sa mu hrala hlavná úloha v novom Jakubiskovom filme
Ako sa dostal ku vtipným videám
Koľko trvá nakrútenie videa a kto sa na ňom podieľa
Prečo z Youtube zarábajú s Matejom Zrebným len drobné
Prečo odmietajú spolupracovať s politikmi

Vy ste už ako dieťa dabovali, neskôr ste sa predstavili ako herec v divadle aj v rôznych seriáloch. Ako ste sa k herectvu dostali?

Mal som možno jednoduchšiu cestu ako ostatní ľudia, ktorí herectvo museli najprv vyštudovať. Často si však ľudia myslia, že som bol tlačený, čo by som ja takto nepovedal.

Prečo by si to ľudia mali myslieť?

Vyrastal som totiž v hereckej rodine a celé svoje detstvo som trávil v divadle alebo v televízii, keďže moja mama bola asistentkou réžie v dabingu. Detských hlasov bolo vždy nedostatok a režiséri ma preto vždy volali či by som to nechcel vyskúšať. Spočiatku som odmietal, viac ma bavilo sa na to len pozerať, ale jedného dňa som prikývol a vyskúšal si to. Odvtedy sa v tom v podstate veziem.

Veziete alebo vás to aj baví?

Samozrejme, baví. Rodičia mi vždy hovorili, že ak by som to nechcel robiť, tak môžem s tým prestať. Čiže v tomto boli veľmi slobodní, pretože vedeli, že herectvom sa nedá až tak dobre uživiť. Ak chce podľa mňa človek dobre zarobiť, tak musí byť asi sedemkrát do týždňa v troch dabingových štúdiách, ráno stíhať divadlo a popritom ešte točiť nejaký seriál.

Pokojne som mohol byť aj policajtom

V rodine máte však aj zopár policajtov. Týmto smerov vás to neťahalo?

Jasné, mal som kostým malého policajta, odznačik a čiapku od deda, ktorý bol kedysi policajtom. V podstate aj teta a jej dcéra boli alebo ešte aj sú policajtky, takže vždy som zvažoval aj túto možnosť. Bavilo by ma pátranie a detektívky.

Ešte aj dnes si viete predstaviť, že by ste boli policajtom?

No s mojou fyzickou podobou ani veľmi nie, ale detektív môže byť hocikto (úsmev).

Kedy nastal zlom a režiséri si vás začali viac všímať?

Ťažko povedať. To je o obdobiach. Niekedy bolo viac roboty, inokedy menej. Veľa som chodil na kastingy a spočiatku ma nikto nepoznal. Vôbec to nefungovalo spôsobom, že ma doniesli k režisérovi a povedali mu: „Tu máš môjho syna a natoč ho." Takže raz to na kastingoch vyšlo, potom zas nie.

Teraz ste si zahrali hlavnú postavu aj v novom Jakubiskovom filme, čo je vo vašej doterajšej kariére najväčšia úloha. Tiež ste sa k nej dostali cez kasting?

Áno. Toto si napríklad veľmi vážim. Jukubiskovci ma vôbec nepoznali a prešiel som si cez niekoľko kastingových kôl, ktoré boli v Bratislave alebo v Prahe. Bolo to veľmi náročné, lebo som skúšal šošovky, ale aj parochne, keďže Jakubisko chcel blondiaka. Nenašiel a musel sa uspokojiť so mnou (úsmev). Takže som veľmi rád a uvidíme, aký bude výsledok.

Ako sa vám spolupracovalo s Jurajom Jakubiskom?

Môžem povedať, že dobre. On je človek, pri ktorom musíte skúmať, čo chce povedať.

Nepovie to polopatisticky, ale opisne?

Presne tak.

Je typ výbušného režiséra alebo skôr naopak?

Nie je výbušný. Keď sa mu niečo nepáči, tak to dá najavo, ale nie v nejakej extrémnej forme. Skôr by som povedal, že je dumavý. Rozmýšľa nad vecami, a keď niekto nevie splniť jeho požiadavky ani na piatykrát, tak dovtedy to bude tým istým tónom opakovať, pokiaľ sa to nepodarí.

Trochu ma mrzí, že ma viac zviditeľnili vtipné videá ako herectvo

Okrem herectva sa v posledných rokoch venujete aj tvorbe vtipných videí, vďaka ktorým vás pozná množstvo ľudí. Nie je to paradoxné, že práve takéto videá vás viac zviditeľnili ako samotný dabing či hranie?

Je to vec, ktorá ma trošku mrzí a vnútorne ju riešim. Je sranda, že človek celý život študuje herectvo a venuje sa mu, no na druhej stane nemá toľko príležitostí. A je to presne o obdobiach, kedy mám veľa roboty a potom zrazu nie je žiadna. Na toto som sa však nemohol spoľahnúť, lebo ako každý iný aj ja musím platiť účty. A takto som sa náhodou spoznal s Matejom Zrebným a začali sme točiť videá, lebo sme videli, že nič také na Slovensku ešte nie je. Už nám to funguje tri roky a máme šialené čísla pozretí, čomu niekedy až nerozumiem.

K číslam sa ešte dostanem. Vráťme sa k Matejovi. Ako ste sa teda spoznali?

Z tohto si dosť často robíme srandu. Matej je totiž z Bytče, ja som z Bratislavy, ale stretli sme sa na jednom byte v Trnave. Ja som naň akurát prichádzal a on odchádzal, no aj tak sme sa zakecali. Poukazoval mi nejaké jeho veci, ktoré vtedy ešte robil na Facebook. Vymenili sme si kontakty a neskôr ma oslovil, že potrebuje nahovoriť nejaký slogan. V tom čase sa navyše presťahoval do Bratislavy, lebo si myslel, že mu to pomôže v jeho vtedajšom biznise. Matej totižto fotil stužkové, svadby atď. a myslel si, že videá by mu prihrali ešte viac zákaziek. Nakoniec sme zostali pri týchto videách, ktoré nás začali aj živiť.

Viem, že vy ste boli spočiatku dosť skeptický?

Prišli sme s niečím novým a človek vôbec nevedel, do čoho ide. Skôr sme točili, čo nás bavilo, potom to začalo baviť viac ľudí. Vznikali o tom články, roznieslo sa to ďalej. Potom sme natočili video o jednej firme, z ktorej sme si urobili srandu a to považujem za zlom. V tomto momente si to začali všímať aj rôzne spoločnosti a vďaka tomu sme dostali aj nejaké spolupráce, s ktorým sme mohli financovať videá, ale aj náš bežný život.

Hovoríte, že ste priniesli niečo, čo na Slovensku nebolo. Kde ste brali a beriete inšpiráciu? Zo zahraničia?

Na začiatku sme pozerali zahraničné videá, aby sme vychytali nejaké veci, lebo na Slovensku je ťažko vytvoriť trend, na to sme veľmi malý trh.

Napríklad tie typové videá. To nie je asi váš nápad?

Áno, žáner sme odkukali, ale samotné typy jednotlivých ľudí sme si zobrali z každodenného života.

Najviac zarobíme z propagácie značiek, z Youtube máme len nejaké eurá

Medzi niektorými youtubermi vládne dosť veľká rivalita. Vy to nejako pociťujete? Beriete ich ako konkurenciu?

Ani nie, pretože to nefunguje ako v herectve, že človek príde na kasting a vidí ďalších desiatich kolegov, ktorí sa zaujímajú o jednu rolu. Tu však firmy priamo oslovujú na spoluprácu youtuberov, ktorých chcú. Skôr je to len o tom, že niekedy sa jednému youtoberovi nepáči práca toho druhého a urobí o tom video.

Vy ste už niečo také spravili?

Jasné, urobili sme niečo. V tých začiatkoch to asi urobí každý, keďže chce zaujať. A urobí si srandu z toho väčšieho youtubera, aby sa viac zviditeľnil.

Firmy si vás teda najímajú. Toto je váš hlavný prijem z videí?

V podstate áno.

Podľa čoho si vyberáte s kým budete spolupracovať?

Videá robíme aj našim srdcom, a preto sa nám musia dané značky páčiť. Prípadne máme s ňou aj v bežnom živote dobrú skúsenosť.

Video robíte, až keď máte produkt alebo do spraveného videa len produkt vpasujete?

Video máme vymyslené a už len produkt do neho zapasujeme. Inak by to divák nepozeral, lebo by to pre neho bola len čistá reklama.

Z Youtube nemáte nič?

Máme nejaké eurá, ale je to podstatne menej, ako by sme to točili v zahraničí. Cena sa počíta na tisíc vzhliadnutí, ale na Slovensku je výrazne nižšia ako napríklad v Amerike.

Ale pri miliónových videách, ktorých máte niekoľko, to už musí byť zaujímavé.

Určite by boli, ale nie na Slovensku.

Najpopulárnejšie video Lukáša Frlajsa a Mateja Zrebného. Má viac ako 26 miliónov pozretí

Ak by sme raz začali s politkmi spolupracovať, tak by sa to s nami už po celý čas viezlo

Najobľúbenejšie sú spomínané typové videá alebo videá, kde parodujete. Chcete sa ešte niekde v rámci Youtubu posunúť, respektíve, aké videá chcete ponúknuť?

Priniesť niečo nové je veľmi ťažké. Našim cieľom je ale priniesť na scénu film.

Ako by mal vyzerať?

To ešte nemôžem povedať, ale bude to mať niečo spoločné s cestovaním v čase.

Bude zložený len z krátkych skečov alebo bude mať dejovú líniu?

Normálna plynulá dejová línia.

Vyrobili ste aj dva videoklipy s vlastnou tvorbou. Prečo ste sa do toho pustili?

To vám ešte nebudem hovoriť, že už máme nahratý aj tretí song a ten sa mi fakt páči v tom, že nejde o recesiu. Hudobne je naozaj dobrý, spevácky uvidíme. Teraz chceme naň natočiť klip, no podľa toho, čo sme si vymysleli, bude extrémne drahý. Kvôli tomu ho aj odďaľujeme, inak by už bol dávno von.


A prečo ste sa aj do niečoho takéhoto pustili?

Je to zábavné a strašne nás to baví. Zatvoriť sa v štúdiu a byť pri tom ako to celé vzniká je veľmi dobrý pocit.

Pozerajú vás mnohí mladí ľudia, ktorí zväčša nemajú záujem o veci verejné. Teraz idú prezidentské voľby. Viete si predstaviť, že by ste podporili nejakého kandidáta? A mali ste už aj nejaké ponuky?

Tých ponúk z politických strán už prišlo niekoľko, ale jasne sme si povedali, že politiku brať nebudeme. Aj keby tam nebola daná strana spomenutá, ale bolo to len o hesle „poďme voliť", tak by sme do toho nešli, keďže by to financovali politici. Ja osobne razím teóriu, že aj keď sa s politickou stranou môžem na začiatku stotožňovať, tak neskôr to už tak nemusí byť a môže sa to už s nami po celý čas viesť.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.