Maroš Šefčovič: Na mňa útočte, ale to, čo sa deje okolo mojej ženy, je neprijateľné (rozhovor)

Maroš Šefčovič počas rozhovoru
Maroš Šefčovič počas rozhovoru Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Kandidát na prezidenta hovoril o kresťanských hodnotách, Smere, ale aj o svojej manželke.

Svoju kandidatúru ohlásil medzi poslednými za podpory vládnej strany Smer. Pred prvým kolom v prieskumoch dlho viedol, karta sa ale obrátila po vzdaní sa Róberta Mistríka v prospech Zuzany Čaputovej. Napokon sa mu podarilo vo voľbách získať takmer 19 percent, ale na svoju súperku mu však chýbalo raz toľko. Ako a s akými zbraňami chce tento výsledok zvrátiť, prezradil Maroš Šefčovič vo veľkom rozhovore.

Čo sa dočítate v rozhovore?

Ako chce získať voličov Mariana Kotlebu a Štefana Harabina
Ako obhajuje svoje kresťanské hodnoty
Prečo ho novinári nemajú označovať za kandidáta Smeru
Ako vníma rozruch na sociálnych sieťach okolo jeho manželky

Rozhovor sme nakrúcali v stredu 20. marca

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Do kostola som chodil odmalička

Jedna z najväčších úloh kandidátov je vyprofilovanie sa pred voličmi. Vy o sebe hovoríte, že ste sociálny, národný a kresťanský. Práve to kresťanstvo vám mnohí ľudia neveria, vraj to kopíruje kampaň Roberta Fica spred piatich rokov. Nie je to len stratégia, ako získať konzervatívnych voličov a aj voličov práve Štefana Harabina a Mariana Kotlebu?

Do kostola som chodil odmalička. Chodil som aj v časoch, keď to bolo dosť zložité a nie vždy so mnou mohol ísť môj otec. Tak išla so mnou moja mama alebo išla so mnou moja stará mama. Do kostola sme však chodili s celou rodinou, či už sme boli v Zimbabwe, kde som mal aj cirkevný sobáš, alebo v Kanade či v Belgicku. Pre mňa je to prirodzená súčasť môjho ja. K tejto téme som sa už viackrát jasne vyjadril a určite aj kvôli tomu som bol pozvaný na stretnutie s najvyššími predstaviteľmi kresťanských cirkví na Slovensku.

Vy ste v minulom roku kandidovali na lídra Strany európskych socialistov (PES) vo voľbách do Európskeho parlamentu. Napokon sa vám to nepodarilo, ale získali ste možnosť zásadne ovplyvňovať aktuálny volebný program PES. Okrem iného sa v ňom hovorí aj o právach LGBTI, o solidarite a humánnosti k migrantom atď. Hneď v prvých debatách po prvom kole ste však vytiahli slovné spojenia ako „superliberálna agenda". Ako máme v tomto kontexte chápať vašu rétoriku?

Od začiatku som bol tým kandidátom, ktorý volal po tom, aby táto kampaň bola spravodlivá. Na nikoho nebudem útočiť a budem v tejto kampani konštruktívny. To robím doteraz aj napriek tomu, v akej kampani sme. A keby chcel niekto rozprávať o antikampani, tak viem o tom povedať veľmi dlhý príbeh. Hlavne to, čo sa deje v médiách okolo mojej manželky, je cez čiaru.

Pokiaľ ide o program európskych socialistov, tak som bol veľmi prekvapený, že si ho azda všetky pravicové médiá po prvýkrát podrobne prečítali. Na kongrese, kde sa schvaľoval program, som mal vystúpenie, kde som sa veľmi jasne vyjadril k tým prioritám, ktoré som presadzoval. Pracoval som najmä na tom, aby sme sa pripravili na nadchádzajúcu dekádu, ktorá rozhodne o tom, či toto storočie bude americké, čínske alebo európske. Navrhol som, ako dosiahnuť, aby bolo čo najeurópskejšie. Či už hovoríme o priemyselnej politike alebo o asertívnejšej obchodnej politike aj voči USA a Číne. Či už hovoríme o vzdelávaní mladých alebo hovoríme o tom, aby sme sa skutočne skoncentrovali na ekonomické megatrendy, ktoré musíme zvládnuť, či už je to digitalizácia alebo robotizácia. Aby sme boli konkurencieschopný na globálnom trhu. Toto boli moje priority a cieľ, ako ich dostať do programu európskych socialistov.

Pokiaľ ide o jednotlivé rezolúcie, treba zdôrazniť, že v Európe sa rešpektuje, že každá krajina je iná. Keď sme o tomto programe rokovali, tak k všetkým citlivým rezolúciám zo strany Smer bola už vopred tlmočená veľmi jasná výhrada. Všetci to akceptovali a takto bol ten program odsúhlasený.

Vy sa s touto časťou programu nestotožňujete?

Ja budem vždy rešpektovať názor ľudí na Slovensku. My máme tak rozdelenú spoločnosť, že by sme mali hľadať témy, ktoré nás spájajú a zjednocujú. Robme to, čo je pre ľudí týchto krajín dôležité. Robme to, kde vieme budovať spoločenský konsenzus a vyhýbajme sa témam, ktoré by nás mohli ďalej rozdeľovať.

Rešpektovať názor ľudí sa dá aj s tým, že ja ho mám odlišný. Preto sa pýtam na váš osobný postoj k tejto téme.

Môj osobný postoj som zdôraznil viackrát. Pokiaľ ide o manželstvo, plne rešpektujem Ústavu Slovenskej republiky. Malo by ísť o vzťah jedného muža a jednej ženy. Vysvetlil som aj otázku spolužitia v partnerskom vzťahu u ľudí rovnakého pohlavia. Ak je to potrebné, tak urobme niečo preto, aby mali viacej informácií o finančnom stave, o dedení, o zdravotnom stave. Poďme sa na to pozrieť, ale povedal som, že by som nešiel do úrovne registrovaných partnerstiev. Rovnako som sa vyjadril aj k otázke adopcie detí pármi rovnakého pohlavia.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Nie som kandidát Smeru

Hneváte sa na novinárov, keď vás označia za kandidáta Smeru...

... Nehnevám sa nikdy na novinárov.

Tak im to vytýkate minimálne.

Nie.

Nie? Takže vás môžem označiť ako kandidáta Smeru?

Ja to vysvetľujem a myslím si, že vám aj vaši kolegovia vždy potvrdia, že som mal s novinármi maximálne korektné vzťahy. Chcem len, aby sme boli všetci presní. Ja som nezávislý kandidát na post prezidenta Slovenskej republiky, ktorý kandiduje s podporou strany Smer. Mám s ňou ale veľmi jasnú dohodu, že v prípade, ak by som bol zvolený, budem svoj mandát vykonávať nezávisle a nadstranícky. Takto som desať rokov vykonával aj funkciu eurokomisára, kde ma tiež nominoval Smer a kde do momentu, kým som sa nezapojil do prezidentskej kampane, nemal nikto absolútne žiadnu poznámku ani negatívny komentár k tomu, ako som si vykonával svoju prácu.

Vy ste nevyzbierali podpisy od občanov, ale dostali ste podpisy iba od poslancov za Smer. Vaša kampaň sa v prvom kole odohrávala iba na smeráckych akciách MDŽ, zo začiatku s Robertom Ficom. Preferoval vás aj premiér Peter Pellegrini. V minulosti ste kandidovali v eurovoľbách ako jednotka do európskeho parlamentu, neskôr ste sa stali eurokomisárom. Prečo stále tvrdíte, že ste nezávislý? Veď vás nominovala najsilnejšia strana na Slovensku. Máte strach z toho, že vás nominovali? Cítite, že sú toxickí?

V prvom rade by som chcel zdôrazniť, že kampaň si organizujem a riadim sám. MDŽ som vysvetlil už viackrát. Ja si veľmi vážim ženy, mám doma tri - manželku a dve dospelé dcéry. Veľmi si vážim svoju mamu, veľmi si vážim svoju svokru. Myslím si, že aspoň raz za rok sa patrí poďakovať za to, čo robia pre túto spoločnosť. Keď ma ktokoľvek pozve na MDŽ, či to je politická strana alebo akákoľvek asociácia, vždy to veľmi rád prijmem. Ja som na takéto akcie nezačal chodiť tento rok. Ja tam chodím dlhodobo. Ja ich dokonca sám organizujem, či je to v Bruseli na stálom zastúpení alebo v Európskej komisii. Je to jednoducho sviatok, ktorý si treba pripomínať. Vždy som tam bol pozvaný ako hosť, boli sme tam 15, 20 minút, len sme pozdravili ženy. Považujem to za niečo, čo je úplne v poriadku.

A moja druhá časť otázky? Prečo sa stránite Smeru? Cítite, že môže byť pre vás toxický alebo neprijateľný pre časť voličov, ktorí by vám možno dali hlas?

So stranou Smer ma spája veľmi jasný sociálny program, kde si veľmi cením, čo všetko sa za posledné obdobie urobilo pre dôchodcov, ako sa vláda zameriava aj na mladé rodiny. Spolu so stranou Smer sme stáli pri tých najkľúčovejších míľnikoch, ktoré z tejto krajiny urobili jeden európsky, úspešný príbeh. Spolu sme pracovali na tom, aby nás prijali do Schengenu. Bol som súčasťou najťažších a najdôvernejších rokovaní o vstupe do eurozóny. To sú dôležité veci, ktoré z našej krajiny urobili jednu úspešnú krajinu, ktorá hrá v Európskej únii prvé husle. Toto všetko nás so Smerom spája. Kandidujem však ako Maroš Šefčovič, ktorý bude, ak dostanem dôveru od ľudí, nezávislým nadstraníckym prezidentom.

Tieto úspechy sa nedajú zazlievať, no vybrali ste si len čerešničky. So Smerom sa spájajú aj mnohé kauzy a určite ich vnímate. Ako sa pozeráte na túto časť histórie Smeru?

Som za to, aby sa všetky kauzy a problémy vyšetrili a aby boli všetci zodpovední ľudia za toto aj potrestaní. Keď sa pozrieme len na tých posledných pár dní, tak sa zdá, že konečne máme za mrežami vrahov a pravdepodobne aj objednávateľov vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Smutne známy pán Bašternák dostal veľmi tvrdý trest. Ja by som určite chcel, aby sa každá jedna kauza, ktorá vznikne aj v budúcnosti, do detailov prešetrila. Určite by som podporoval policajtov, prokurátorov, vyšetrovateľov, aby sa všetko dotiahlo dokonca. Ja som spomenul viackrát, že pre mňa je korupcia rakovinou modernej spoločnosti. Preto som viackrát deklaroval, že by som žiadnemu politikovi neudelil milosť. Rád by som chcel ísť aj osobným príkladom a v prípade zvolenia by som sa vzdal imunity.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Smer si svoje veci musí vyriešiť sám

Dá sa to dosiahnuť s Robertom Ficom a Robertom Kaliňákom vo vedení Smeru?

Mohli by sme spomenúť kopec iných mien.

Môžeme, ale skúste odpovedať na túto otázku.

Pozrite sa. Smer si rieši svoje veci samostatne. Veď to je ich stranícka politika. Ideme sa teraz pýtať na pána Sulíka a pána Kočnera, ideme sa pýtať na pána Matoviča a pôjd jeho mamy? Ideme takto teraz prelustrovať všetkých tých, ktorí podporujú pani Čaputovú? Prečo sa stále pýtate len mňa? Spýtajte sa aj jej.

Budeme sa pýtať.

Som zvedavý.

Smer tu vládne od roku 2006 s malou prestávkou. Takže vládni politici majú asi väčšiu mieru zodpovednosti na tom, čo sa deje v krajine ako opoziční. To musíte uznať.

Ideme teraz analyzovať, čo sa stalo v ktorom období?

Nie, moja otázka bola jednoduchá.

Prezidentský úrad chcem vykonávať nezávisle a môžem vám povedať, že budem rovnako kritický, rovnako prísny a rovnako tvrdý voči každému. Či sú to ľudia z opozície alebo sú to ľudia z koalície. A stranícka politika sa musí riešiť v straníckych centrálach.

Spomínali ste aj antikampaň, hlavne to, čo sa deje okolo vašej manželky. V prvom kole sa však objavili statusy Ľuboša Blahu, ktoré boli namierené na Zuzanu Čaputovú. Niekoľko hodín ste pod nimi figurovali ako ich objednávateľ. Platili ste ich?

To sme vysvetlili už veľakrát. Išlo o administratívnu chybu, ktorá bola odstránená asi po dvoch alebo troch hodinách. Keď sa ale rozprávame o antikampani, myslím si, že by sme do toho nemali zaťahovať rodinných príslušníkov. To, ako sa teraz komunikuje o mojej manželke. To, ako sa kritizuje, že je ochotná v prípade nášho zvolenia vzorne si plniť úlohu prvej dámy. To, aké vyjadrenia som sa dočítal na jej adresu, považujem za absolútne neakceptovateľné. Ja som pripravený, na mňa môžete mieriť, na mňa môžete strieľať. Poprosil by som však, aby sme z toho vynechali manželky, deti a sústredili sa na to, čo je najdôležitejšie. A to je, akú krajinu zo Slovenska chceme mať v budúcnosti.

Na záver trochu ľudskejšia otázka. Celý čas pôsobíte ako kariérny diplomat. Teraz ste sa však ocitli v politickom ringu. V ktorej role sa lepšie cítite?

Zvykám si na úlohu politika. V diplomacii si ľudia dávajú väčší pozor na jazyk a snažia sa komunikovať jemnejším spôsobom. Rozumiem, že v politike, a zvlášť, keď ide o prezidentské voľby, tak je atmosféra úplne iná. Napriek tomu považujem svoje pôsobenie v diplomacii za veľkú výhodu, pretože si roky musíte pestovať diplomatickú trpezlivosť. Naďalej sa budem riadiť zásadou, ktorú som nikdy nezradil: „Nikdy sa večer nerozhádajme tak, aby sme si ráno nemohli dať kávu". A toto chcem vniesť aj do slovenskej politiky.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.