Mirka porodila jedno dieťa v nemocnici, druhé doma. Prezradila, kde sa cítila lepšie

Podľa pôrodníka nemôžeme bojovať len za domáce pôrody. Inak budú zomierať ženy aj deti.

Zakázať či zjednodušiť? Téma domácich pôrodov je taká kontroverzná, že sa azda nenájde nikto, kto by nezaujal jednoznačný názor. Jedni tvrdia, že je to ohrozenie života dieťaťa, iní, že žena má mať slobodu v tom, ako a kde chce rodiť.

Doma som rodila plynulo a rýchlejšie

Mirka porodila dve deti. Jedno v pôrodnici v zahraničí a druhé doma. Keď sa jej opýtate, či sa pri druhom pôrode bála, hovorí jednoznačne nie. Hoci sú pôrodnice v zahraničí na vyššej úrovni ako u nás, Mirka chcela rodiť bez zásahov. A to sa dá iba doma.

Mirka s manželom už počas prvého tehotenstva študovali veľa materiálov od zahraničných pôrodných asistentiek a gynekológov.

Počas druhého tehotenstva štúdium prehĺbili a zistili, že domáci pôrod je ich cesta. Mirka však zdôrazňuje, že sa toho nikdy nedržali zubami-nechtami. "Mali sme aj zbalenú tašku do pôrodnice s tým, že v ktoromkoľvek okamihu, keby som sa necítila dobre, išli by sme do pôrodnice."

V čom sú teda pôrodnice také zlé? Mirka zažila pôrod v nemocnici aj doma a rozdiely vidí jednoznačne.

"Vypichla by som najmä plynulosť pôrodu. Ten doma nebol prerušovaný. Ak rodíte v nemocnici, musíte sa do nej dostať v aktívnom rodiacom procese. Presúvate sa autom, čo je nepohodlné, musíte prekonať nejakú vzdialenosť, následne absolvovať prijímacie vyšetrenia, dotazníky a podobne. Môj prvý pôrod určite trval dlhšie aj preto, že bol takto prerušovaný. Doma to išlo plynulo podľa aktuálnych potrieb môjho tela."

Odporcovia domácich pôrodov argumentujú ohrozením života dieťaťa aj matky. V prípade, že nastanú komplikácie, žena nemá pri seba pôrodníka ani operačnú sálu a môže sa začať doslova dráma, pri ktorej rozhodujú sekundy.

Naposledy sa medializoval tragický prípad Češky, ktorá si volala záchranku k domácemu pôrodu. Žiaľ, záchranári už dieťaťu pomôcť nevedeli. Mirka však hovorí, že novorodenci umierajú aj v pôrodniciach. Štatistiky zo zahraničia podľa nej ukazujú, že nízkoriziková rodička môže rovnako bezpečne porodiť aj doma.


Ženy rodiace doma už skúsenosť s pôrodnicami majú

Anastázia Furmanová, pôrodná asistentka a predsedníčka Iniciatívy pôrodných asistentiek Slovenska hovorí, že počet domácich pôrodov rastie. A rásť bude aj naďalej.

Preto navrhuje, aby boli domáce pôrody zákonom upravené. V takom prípade by sa nemohlo stať, že pri domácom pôrode bude chýbať zdravotník. Ním môže byť aj pôrodná asistentka, ktorá je kompetentná a dostatočne vzdelaná na to, aby mohla matku sprevádzať pôrodom. Vie rozoznať komplikácie, podať prvú pomoc a rozhodnúť o presune do nemocnice.

Následne by mali mať rodičky zabezpečenú aj popôrodnú zdravotnú starostlivosť. Na to všetko by sa však najprv musela uznať profesia pôrodnej asistentky ako plnohodný zdravotnícky personál. A následne dvihnúť o túto profesiu záujem. Zohnať pôrodnú asistentku je stále problém. Mnohé prichádzajú k slovenským ženám z Poľska, Česka či Rakúska.

Ľudia si môžu zamieňať pôrodné asistentky s dulami. Hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, že dula nie je zdravotníčka a nie je v jej kompetencii rozoznať komplikácie. Dula má byť najmä psychickou oporou ženy počas tehotenstva a pri pôrode môže ženu, napríklad masírovať alebo motivovať.

Dula Andrea Kožíková však hovorí, že stále je väčšina žien, ktoré rodia v nemocniciach. A tam aj smeruje väčšina ich aktivít - snažia sa zlepšiť podmienky v zdravotníckych zariadeniach.

"Myslím si, že to nie je o tom, že ženy chcú rodiť doma, ale v prvom rade nechcú rodiť v pôrodniciach. Väčšinou ide o rodičky, ktoré už nejakú skúsenosť majú. My sa snažíme pracovať so zdravotníckym personálom a niektoré postupy sa menia. Zdá sa mi, že sme na dobrej ceste," hovorí Kožíková.

Atmosféra strachu

Čo sú teda najvážnejšie problémy slovenských pôrodníc, ktoré vyháňajú ženy rodiť domov?

Kožíková hovorí, že v pôrodniciach vládne atmosféra strachu. Nepáči sa jej ani to, že ženy si nemôžu vybrať polohu, v ktorej chcú rodiť. V zahraničí je to už bežná prax.

Mirka pridáva aj ďalšie zmeny, ktoré by podľa nej mali pôrodnice zaviesť- slobodu pohybu, jedenia či pitia. Nepáči sa jej, že informovaný súhlas je len akýsi zdrap papiera a lekári so ženami nekomunikujú.

"Rovnako mi vadí, že samostatná izba sa považuje za nadštandard. To by mal byť štandard. Partner by mal byť prítomný počas celého pôrodu," vymenúva Mirka.

Celkovo jej chýba propartnerský prístup a rešpekt k žene. Podľa Mirky sú v pôrodniciach na dennom poriadku porušované ľudské práva. "Bohužiaľ, v mysliach ľudí je toto brané ako norma. To znamená, že nevedia ani zistiť, že ich právo bolo porušené."

Mirka poukazuje aj na to, že žena nemôže odísť z nemocnice hneď po pôrode. "Nemocnica nie je väzenie. Ak dieťa nie je bezprostredne ohrozené na živote, ja mám právo kedykoľvek si ho zobrať domov. Ženám sa lekári dokonca vyhrážajú, že ony môžu odísť, dieťa musí ostať. Toto nemá oporu v zákone," myslí si Mirka.

Aj zdravá žena môže mať komplikácie

Čo na všetky tieto výhrady hovorí prednosta prvej gynekologicko - pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave Miroslav Borovský?

S kritikou pôrodníc súhlasí, ale na druhej strane domáce pôrody podľa neho nie sú riešením a zatiaľ ani pálčivým problémom. Zdravotníctvo na Slovensku by sa podľa neho malo sústrediť na ženy rodičky a postupne zaviesť všetky požiadavky, o ktorých hovorí Mirka aj duly.

Na argument, že nízkorizikové rodičky sú v rovnakom bezpečí doma ako v pôrodnici hovorí, že kedysi to platilo, dnes už nie. Nízkorizikové rodičky sú podľa Borovského také, ktoré sú zdravé a rodia tretie alebo štvrté dieťa. V súčasnosti vek prvorodičiek rastie a majú najviac dve deti.

"Rodiť môže aj mladá a zdravá žena a z pôrodu sa zrazu stane úplný horor. A to sa môže stať aj v pôrodnici. Nevieme všetko predpovedať a to ani dnes, keď máme o veľa lepšie podmienky ako kedysi," myslí si Borovský.

"Väčšina vecí, ktoré ženy žiadajú nie sú problém. Ale niektoré sa vzájomne vylučujú. Keď žena odmieta, aby bolo jej dieťa pred pôrodom monitorované, tak nevieme zistiť, či sa má dobre alebo zle, alebo či vôbec žije."

Slovensko nie je koniec sveta

Borovský poukazuje aj na starnutie populácie a z toho dôvodu by si podľa neho mala spoločnosť vážiť ženy, ktoré sa rozhodli mať dieťa.

"Myslím si, že do pôrodníc musíme investovať viac peňazí, a to hovorím s tým, že sám neviem, kedy sa dostanem na onkológiu či kardiológiu. Ale celý život žijem preto, aby boli ženy šťastné, že idú robiť. A takto by sme mali premýšľať," hovorí Borovský.

Pôrodník videl pôrodnice aj v zahraničí a Slovensko podľa neho nie je koniec sveta. Vyzdvihuje napríklad to, že pri pôrode slúži aj pediater, ktorý je pripravený okamžite vyšetriť dieťa. V Rakúsku podľa Borovského detský lekár chýba.

Borovský si pôrodnice budúcnosti predstavuje podobne ako ženy bojujúce za lepšie podmienky. Samostatné izby aj pre blízku rodinu, možnosť rodiť v rôznych polohách a neustála empatická komunikácia personálnu s rodiacou ženou.

Na to všetko však podľa Borovského okrem peňazí chýbajú aj samotní pôrodníci.

"Vyvolať spor medzi rodičkami a pôrodníkmi je veľmi krátkozraké. Pôrodníkov už pomaly nemáme. Keď budeme bojovať len za domáce pôrody, budú mŕtve deti aj mŕtve matky. Mali by sme sa snažiť o to, aby ženy boli v dobrých rukách v pôrodniciach," dodáva Borovský.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.