Tornádo z Rumunska nebolo žiadnou výnimkou, jeho hrozivý vzhľad spôsobila banálna vec

Donny van de Beek z Ajaxu Amsterdam oslavuje výhru v prvom semifinále LM na pôde Tottenhamu.
Zdroj: reprofoto/Reuters

Tornádo sa pred pár mesiaci objavilo aj na východe Slovenska.

Tornádo v Rumunsku poriadne vystrašilo ľudí. Hlavne zarezonovala jeho mohutnosť a sila, keďže dokázalo strhnúť autobus mimo cesty, pričom sa zranilo najmenej 12 ľudí. Odborník však tlmí vášne, podľa jeho slov sa takéto silné tornáda vyskytujú v Európe bežne. Ročne ich zaznamenajú až 50.

„Hrozivý vzhľad bol spôsobený tým, že tornádo zdvihlo veľké množstvo prachu, ktorý rotoval približne v jeho spodnej polovici. To teda skôr vypovedá o tom, že v oblasti bolo v danú dobu sucho, ako o intenzite tornáda," vysvetlil meteorológ Miroslav Šinger zo SHMÚ s tým, že jeho sila dosiahla stupeň F2 (trojka na šesťstupňovej stupnici).


Tornádo sa pred pár mesiaci objavilo aj na východe Slovenska. Vtedy ľudia zostali v šoku, že sa niečo podobné dokázalo vytvoriť aj našom území.

„Tornádo na východnom Slovensku taktiež súviselo so supercelou, ale bolo slabšie (F1). No vzhľadom na to, že zasiahlo priamo obec Lekárovce, spôsobilo väčšie škody ako tornádo v Rumunsku. Na druhej strane, u nás nikto nebol zranený, no v Rumunsku došlo k zrazeniam niekoľkých osôb," doplnil Šinger.

Pozrite si archívnu reportáž o tornáde na východe Slovenska


Aká je potom šanca, že sa takýto jav objaví aj na Slovensku? „Ak uvažujeme len nad malou oblasťou ako je Slovensko, tak je pravdepodobnosť výskytu silného tornáda mimoriadne nízka," uzavrel Šinger.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.