Dcéra muža, ktorý zomrel v košickej nemocnici: Nerozumiem ministerke, zlyhania sú normálne?

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Zdroj: TASR

Petra tvrdí, že lekári rodinu neinformovali a kvôli veľkonočným sviatkom mala nemocnica lekárov na dovolenke.

Dcéra pacienta Pavla Palča, ktorý zomrel v košickej nemocnici päť týždňov po podaní nesprávnej transfúzie, požiada ministerku zdravotníctva o osobné stretnutie.

Šéfka rezortu Andrea Kalavská vyjadrila nad prípadom ľútosť a jasne hovorí, že došlo k zlyhaniu lekárov. Na koberček si zavolala aj riaditeľa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura a žiada zvýšený dohľad nad chirurgickou klinikou tejto nemocnice.

Nemocnica pristúpila aj k zmene archivovania kontrolných bedside testov, ktoré majú lekári vykonať pred tým, než podajú pacientovi transfúziu. Po novom by malo byť jasné, či lekári test urobili a ako ho vyhodnotili.

Rezort zdravotníctva minulý týždeň prijal novelu, ktorá má zvýšiť bezpečnosť pacienta.Podľa novely bude musieť každý poskytovateľ ústavnej aj ambulatnej zdravotnej starostlivosti viesť interný systém bezpečnosti pacienta., "Takto budeme môcť systematicky predchádzať pochybeniam, ktoré sú neakceptovateľné," uviedla Kalavská.

Podľa Petry Palčovej to však hlavný problém nerieši.

Nerozumie ministerkiným slovám

Petra hovorí, že najväčším problémom celej kauzy nie je samotná transfúzia krvi. Zdravotníctvo podľa nej zlyháva systémovo. Kalavskej plánuje napísať list, v ktorom jej opíše, v akých podmienkach bol jej otec hospitalizovaný a v ktorých ďalších situáciách došlo k zlyhaniam.

Následne verí, že sa s ňou ministerka stretne aj osobne.

Kalavská pre Denník N povedala, že zlyhaní v štátnych nemocniciach nepribúda, len sa o nich viac hovorí. Petra sa voči tomu vyhraňuje.

Nerozumie, čo presne chcela daným vyjadrením ministerka povedať. Či to, že pochybenia sú na dennom poriadku a je to normálne, alebo sa o nich nemá toľko hovoriť, pretože ide o zbytočný "ošiaľ". Podľa Petry ide v celom prípade najmä o obrovskú a systémovú chybu.

"Ide o komunikáciu s pacientom, s príbuznými, o dostupnosť informácii, o samotné správanie personálu," povedala Petra pre tvnoviny.sk.

Lekári nehovorili pravdu

Petra tvrdí, že o samotnej zámene krvi pri podaní transfúzie ani neboli včas informovaní.

"Počas piatich týždňov po transfúzii nám lekári tvrdili, že sa otec uzdravuje, pričom mu zlyhávala pečeň. Pred veľkonočnými sviatkami nám povedali, že máme na vyšetrenia počkať do utorka, lebo lekári majú dovolenku. Tiež sa pýtam, čo robili lekári päť týždňov po operácii, či napríklad konzultovali otcov zdravotný stav s inými pracoviskami."

Petre sa nepáči ani to, že sa veci dali do pohybu až mesiac po smrti jej otca a to v deň, keď sa prípad medializoval. Ministerky sa chce opýtať, kedy bola vyvodená osobná zodpovednosť a kedy sa o celom prípade dozvedela. Pavol Palčo totiž zomrel v nemocnici 24. apríla.

Prípad rieši Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a polícia.

Ministerka hovorí, že sa s rodinou na jej žiadosť stretne. Nemocnica na otázky neodpovedala.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.