Studňa: Kultová epizóda z majora Zemana aj dnes naháňa strach

Tridsať prípadov majora Zemana - Studňa
Tridsať prípadov majora Zemana - Studňa Zdroj: Česká televize

Predstaviteľovi šialeného Brůnu navyše táto rola zničila život!

„Zůstal jsem v kuchyni s otcem sám. Pokoušel jsem se něco dělat, ale nemohl jsem se stejně soustředit. Otce jsem si nevšímal, jen vím, že byl divně tichý, zádumčivý, uzavřený do sebe. Takový býval po hádkách se strýcem každou neděli...“

To sú úvodné vety jednej z najdesivejších pasáží v československom seriáli Tridsať prípadov majora Zemana. Epizóda Studňa, ktorú na Dajto uvidíte už túto sobotu večer, je dodnes asi najznámejšou - jej hororové finále, v ktorom šialený otec sekerou zabil matku, svojho syna hodil do studne a podpálil rodinný dom, má dnes doslova kultový status a pri jej sledovaní nabiehajú zimomriavky.

Zdroj: Česká televize

Celá epizóda je navyše inšpirovaná skutočnou udalosťou rodiny Jelínkovcov. Tak ako v seriáli, susedské konflikty dohnali otca uzavretej rodiny k šialenému nápadu, že celú rodinu, vrátane seba, znesie zo sveta. Všetko sa odohralo takmer rovnako. Syn Stanislav Jelínek, ktorý ako jediný tragédiu prežil a podarilo sa mu vyštverať zo studne, skončil nadlho v psychiatrickej liečebni v Bohniciach. Neskôr sa z neho stal úspešný vedec. V roku 2002 zomrel vo veku 72 rokov na mozgovú príhodu.

Zdroj: Česká televize

Nemalú zásluhu na desivosti epizódy Studňa má aj herec Jaromír Crha, ktorý starého Brůnu stvárnil. Scéna, v ktorej sa Brůna kníše so sekerou v ruke zo strany na stranu, bola nápadom samotného herca. Táto rola ho dostala nielen do povedomia divákov, ale aj jeho hereckých kolegov z divadiel, v ktorých účinkoval. Keď prišiel do šatne, pravidelne ho vítali charakteristickým kývavým pohybom v predklone: „Spočiatku som to bral ako srandu, ale neskôr ma to už začalo štvať,“ spomínal v českých médiách Crha, ktorý po ťažkej chorobe zomrel v roku 1982.

Zdroj: Česká televize

Zdroj: Česká televize

Zdroj: Česká televize

Sledujte Tridsať prípadov majora Zemana v sobotu o 20:15 h na Dajto!


PRAHA/Šoubiz

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Studňa

Dôležité udalosti