Ako sa zmenila legendárna Vesnička má středisková po 30 rokoch?

Vchod do JZD vo Vesničke ...
Zdroj: Jakub Deml/tn.cz

Porovnajte vtedy a teraz.

Zdroj: Jakub Deml/tn.cz

Pred takmer tromi desaťročiami navštívili filmári stredočeskú dedinku Křečovice, kde nakrútili legendárny film Vesničko má středisková v hlavnej úlohe so slovenským hercom Mariánom Labudom.

Portál tn.cz sa vybral po stopách hlavných hrdinov a zmapoval, ako sa zmenila chalúpka Oty Rákosníka, či dom rodiny vodiča Pávka a po 30 rokoch.

Zdroj: Jakub Deml/tn.cz

Na prvý pohľad sa v dedinke takmer nič nezmenilo a na prvý pohľad je všetko po starom. Niektoré domy alebo chalupy však majú nové fasády, krčma je zatvorená a na miestnom družstve nie je tak rušno ako v dobe, keď tu natáčal štáb pod režijnou taktovkou Jiřího Menzla.

Zdroj: Jakub Deml/tn.cz

Asi najväčším rozdielom je podľa Lídy Zemanové to, že dnes už skoro nikto nepracuje v poľnohospodárstve, ako to bolo v minulosti. "Dneska by sme na prstoch jednej ruky spočítali koľko ľudí u nás robí na družstve, kravy nemáme žiadne. Všetci si všetko kúpia hotové," zaspomínala si pre tn.cz.

Zárobok za film bola stovka

Ak si myslíte, že nakrúcanie prinieslo Křečoviciach alebo obyvateľom veľké peniaze, tak sa mýlite. "Nič sme za to nedostali, len popularitu. Len na posledný deň nakrúcania tu bola triedna schôdzka a pomocná režisérka mi navrhla hrať v komparze. A tak si niekoľko pracovníkov Národného výboru zarobili po 105 Kčs," usmieva sa extarosta František Vondra. 

A ako sa zmenil život v zapadnutej dedinke nakrúcanie slávneho filmu? Poľa miestnych nijako. "Iba občas sem chodia novinári alebo výletníci, ktorí si pozerajú miesta kde sa nakrúcalo," vysvetľuje pani Zemanová.

Zdroj: Jakub Deml/tn.cz

Myslí si, že film presne vystihol dobu 80-tych rokov. "Takto to tu naozaj bolo. Väčšina ľudí pracovala v JZD a bola tam aj nejaká stranda," dodáva s úsmevom.

Zdroj: Jakub Deml/tn.cz

Ak si chcete zaspomínať, pozrite si video. Nájdete v ňom presne tie miesta, kde sa nakrúcal legendárny film. A samozrejme nechýbajú v ňom pamätné repliky, ktorými sa dodnes bavia Česi i Slováci. Podľa hlasovania ľudí na čsfd je to 51. najlepší film. Dokonca v roku 1985 bol nominovaný na Oscara.

Zdroj: Jakub Deml/tn.cz


Zdroj: Jakub Deml/tn.cz


Zdroj: Jakub Deml/tn.cz

Zdroj: Jakub Deml/tn.cz
KŘEČOVICE/ tn.cz

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti