Šoubiz

Hoštice zo Slnko, seno a jahody sa takto zmenili za 30 rokov!

hostice farar.jpg

Dedinčania dodnes žijú z popularity filmu a navštevuje ich veľa turistov.

Keby nebolo Zdeňka Trošku, málokto by poznal juhočeskú dedinku Hoštice u Volyňe, kde sa nakrúcala trilógia Slnko, seno. Odvtedy prešlo 31 rokov a obec žije z popularity dodnes. Stále sem chodia desiatky turistov, ktorí si fotia všetky miesta z filmu. Každý chce vidieť dom Škopkových, krčmu, v ktorej pracovala intrigánka Miluna či dom s jeleňom a slávny hoštický kravín.

Zdroj: tn.cz/ Jakub Deml

A čo na to miestni? Niektorí na sláve obce zarábajú, iným už návaly turistov lezú na nervy. Na jednom sa však zhodnú: "Na popularitu dediny sme hrdí, bez turistov by tu nebolo tak veselo."

Od čias nakrúcania sa však dedinka zmenila. Z neznámej obce sa stala turistická atrakcia a jej občania sú voči fotografom imúnni. Navyše si skoro každý zo starousadlíkov v trilógii zahral. "Mihol som sa pred kamerou, ale moja žena, tá bola na nakrúcaní celé dni. Pre mňa to veľmi nebolo a štvalo ma, že mi nemal, kto uvariť. Bol som teda bez obeda a musel som si vystačiť s krajcom chleba. A bolo to celé prázdniny. Každý diel sa nakrúcal vždy cez prázdniny. Hral som komparz v krčme, kam som šiel dobrovoľne," povedal redaktorovi tn.cz sympatický šesťdesiatnik. 

Zdroj: tn.cz/ Jakub Deml

Aj dnes sa pred domami, kde vtedy bývali Škopkovci a Konopníkovci, fotia davy turistov. Na slávny dvor pred domom, kde ležala maminka Škopková na pojazdnej posteli a kde prebiehali večné rozbroje so susedkou Konopníkovou, sa ale už nedostanete. Je tu zákaz vstupu a to isté platí aj o zámočku, vtedajšej filmovej radnici, ktorá je v súkromnom vlastníctve.

Dom Konopníkovcov je, ale na predaj. Turisti doň môžu nahliadnuť len cez plot, podobne, ako to robil farár so sestrami. Samotnú posteľ i však môžu ľudia pozrieť v areálu JZD spoločne s Vencovou motorkou. Krčma a cintorín s kostolíkom sú prístupné. 

Zdroj: tn.cz/ Jakub Deml

Súčasný kravín má od toho filmového ďaleko. Podľa miestnych je v dezolátnom stave a vstup doň je zakázaný. Do areálu JZD je vstup 25 českých korún.

Okrem karikatúr filmových hercov si tu môžete pozrieť trojmetrovú sochu herečky Heleny Růžičkovej, slávnu posteľ Konopníkovcov a mnoho iných vecí.

Zdroj: tn.cz/ Jakub Deml
 

Zdroj: tn.cz/ Jakub Deml

Zdroj: tn.cz/ Jakub Deml

Zdroj: tn.cz/ Jakub Deml

Zdroj: tn.cz/ Jakub Deml
 

Zdroj: tn.cz/ Jakub Deml
 HOŠTICE/ tn.cz, nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti