Princa Philipa preslávili nemiestne komentáre. Pozrite si výber tých najpikantnejších

Na snímke zľava princ Philip,  britská kráľovná Alžbeta II. a prezident SR Ivan Gašparovič (vpravo) hrá na fujare.
Zdroj: TASR

Svoje si s ním užili celebrity aj politici.

Princ Philip bol známy svojím energickým konaním a neutíchajúcim zmyslom pre povinnosť, ale to, čím si za tie roky získaval najväčšiu pozornosť, boli jeho vtipné a často aj nemiestne komentáre. Niekto sa urazil, iní ocenili jeho dôvtip. Často tak dokázal odľahčiť napätú a formalitami zviazanú atmosféru, vďaka čomu sa v jeho prítomnosti ľudia cítili dobre a spadla z nich nervozita.

Treba však povedať, že jeho poznámky boli často za hranou a kráľovnú neraz zahanbil, keď si neodpustil sexistický alebo rasistický komentár.

Jedna z jeho najznámejších poznámok zaznela počas návštevy Škótska. V malom meste sa inštruktora z autoškoly spýtal: „Ako udržíte miestnych obyvateľov triezvych tak dlho, aby stihli spraviť test?"

Na návšteve škótskej továrne narazil na zastaraný elektrický istič, ktorý okomentoval takto: „Vyzerá, akoby ho vyrobil Ind!" Organizácie zastupujúce v Británii početnú indickú menšinu podali oficiálny protest.

https://www.youtube.com/watch?v=jX4Q4InKdhU


Na návšteve Austrálie sa princ Philip opýtal miestneho Aborigínca: „Ešte stále hádžete oštepy?" V Keni sa zas miestnej dedinčanke za malý darček, ktorý mu venovala, odmenil poznámkou: „Vy ste žena, však?"

Philip nebral ohľad ani na vysokopostavené osoby. Nigérijskému prezidentovi oblečenému v tradičnom kroji povedal: „Vyzeráte, ako by ste sa chystali do postele."

A keď sa v roku 2002 stretol s členmi bangladéšskeho mládežníckeho klubu v centre Londýna, vojvoda z Edinburghu sedel medzi nimi a všetkých prítomných šokoval otázkou: „Takže, kto tu užíva drogy?" Ukázal na 14-ročného Shahina Ullaha, uškrnul sa a poznamenal: „Vyzerá, akoby bol na drogách.”

Mohlo by vás zaujímať: Princ Philip bol počas návštevy na Slovensku beťár a výmyselník

V roku 2009 bol hosťom v Buckinhamskom paláci muž s neprehliadnuteľnou kozou briadkou, ktorý sa predstavil ako dizajnér. Philip sa naňho pozrel a vyhlásil: „No, tú bradu ste si nenavrhli najlepšie, že?" Neskôr sa ukázalo, že hosťom bol 38-ročný Stephen Judge, ktorý o vojvodovi povedal: „Keď to povedal, všimol som si, že na mňa žmurkol”.

Svoje si s ním užili aj celebrity. Keď pred kráľovskou premiérou bondovky Dnes neumieraj princovi oznámili, že titulnú pieseň spieva Madonna, reagoval: „Budeme potrebovať zátky do uší?"

Philip perlil aj počas oficiálnej návštevy Slovenska v roku 2008. Keď v Tatrách stretol horských nosičov, priznal sa, že najskôr si myslel, že ich náklad je iba atrapa.

Sledujte naživo Rozlúčku s princom Philipom. Smútočnou udalosťou na anglickom hrade Windsor sprevádza v sobotu 17. apríla zo štúdia TV Markíza od 15.25 h moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová v spoločnosti zaujímavých hostí.

LONDÝN/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Princ Philip

Dôležité udalosti