Rozlúčili sme sa s Libušou Šafránkovou († 68)

Portrét Libuši Šafránkovej
Zdroj: Profimedia.sk

Ikona českej kinematografie zomrela 6. júna vo veku 68 rokov.

Streda (9. júna) bola smutná nielen pre celé Česko, ale i Slovensko. Vo veku 68 rokov nás opustila legenda českej kinematografie Libuše Šafránková, ktorá stvárnila postavu nezabudnuteľnej Popolušky, a to len dva dni po oslave narodenín.

V piatok (25. júna) sa konala posledná rozlúčka pre verejnosť s herečkou v Kostole sv. Anežky Českej v Prahe na Spořilove v Roztylských sadoch v čase od 10.00 h do 14.00 h.

ZÁBER, KTORÝ TRHÁ SRDCE: POSLEDNÝ POHĽAD NA MILOVANÚ POPOLUŠKU († 68)

Ľudia si tak mohli uctiť pamiatku obľúbenej herečky priamo v kostole, ktorý bol otvorený do vyššie uvedenej 14. hodiny. Zosnulej Šafránkovej venovali vence, kytice, predovšetkým ruže, ale aj tichú modlitbu. Podľa prvých odhadov sa prišlo rozlúčiť približne 500 trúchliacich, informuje TN.cz. Neodradila ich ani nepriazeň počasia.

Za kostolom bolo vytvorené pietne miesto, prítomní, ktorí sa prišli naposledy rozlúčiť s herečkou, tak mohli vyjadriť sústrasť rodine, a to zápisom do kondolenčnej knihy.

Posledné zbohom rozprávkovej Popoluške prišiel dať medzi prvými princ z Popolušky, herec Pavel Trávníček:

Zdroj: Marek Patek/CNC/Profimedia

ĎALŠIE ZÁBERY NÁJDETE V GALÉRII.

„S Libou sme natočili pár dobrých vecí. Urobila hlbokú ryhu v našej kinematografii. Myslím, že sa jej podaril aj celý jej život. Myslím, že na ňu všetci budeme spomínať v tom najlepšom,“ povedal Trávníček pre TN LIVE. „Bola pevným silným človekom vo svojom presvedčení a vo svojej pravde, z ktorej neustúpila a v tom bola jej veľká sila. Na javisku sa hrá pravda a to Liba vedela,“ zaspomínal si herec.

Po 14. hodine sa kostol, ktorý Šafránková sama často navštevovala, pre verejnosť uzavrel, aby bolo možné urobiť malé úpravy. Smútočná omša v kruhu rodiny a priateľov sa začala po 16. hodine. Verejnosť mohla sledovať obrad na veľkoplošnej obrazovke na priestranstve nad kostolom. 

O 15.30 h sa na mieste začali schádzať pozvaní hostia na smútočnú omšu za zosnulú Šafránkovú. Nechýbala herečka Eliška Balzerová, Eva Hrušková, ktorá si zahrala Popolušku v inej verzii rozprávky, či Jiří Bartoška.

Tesne pred jej začiatkom prišiel na miesto manžel Libuši Šafránkovej, Josef Abrhám. Na úvod zaspievala kapela Mig 21 skladbu Snadné je žít na prianie herečkinho syna, Josefa Abrháma ml. Kňaz, ktorý slúžil omšu, poznamenal, že sa s Libušou Šafránkovou videl len tesne pred jej smrťou a vraj vyzerala, že je pripravená na „najväčšie životné stretnutie“.

Zdroj: Marek Patek/CNC/Profimedia

Na omši tiež zaznela pieseň, ktorú naspievala samotná Šafránková. Hlas z reproduktoru sprevádzal dievčenský zbor. Po jej skončení rakvu vyniesli z kostola, naložili do auta a odviezli.

Zádušná omša a uloženie Šafránkovej do hrobu sa uskutoční o týždeň, v piatok 2. júla, v herečkinom rodnom meste Šlapanice pri Brne.

Zdroj: David Kundrat/CZECH NEWS CENTER David Kundrát/CNC/Profimedia

Na rakve, ktorá sa nachádzala vnútri kostola, bola vystavená ružová črievička, ktorá sa viaže k najkľúčovejšej postave Šafránkovej hereckej kariéry, a to role Popolušky v rozprávke Tri oriešky pre Popolušku.

Zdroj: Marek Patek/CNC/Profimedia

PRAHA/markiza.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Libuše Šafránková

Dôležité udalosti