Zomrel herec Milan Lasica (†81). Srdce mu zlyhalo počas vystúpenia v divadle L+S

Milan Lasica - portrét
Zdroj: MICHAL SVÁČEK/MAFRA/Profimedia

Herec odpadol počas vystúpenia, oživiť sa ho nepodarilo.

Vo veku 81 rokov zomrel obľúbený komik, herec a spevák Milan Lasica. V nedeľu 18. júla vystupoval spolu s orchestrom na výročnom koncerte Hot Serenaders v bratislavskom štúdiu L+S. Odpadol počas kľaňačky, oživiť sa ho už nepodarilo.


Dvojica priniesla intelektuálny a satirický pohľad na svet. Svojským humorom a dávkou irónie komentovali spoločenské udalosti. Právom ich pokladajú za zakladateľov slovenského moderného humoru. Vystúpenia prelínali scénkami, skečmi a piesňami.

Milan a Julo začínali v legendárnom kabarete Tatra Revue, neskôr v divadelnom štúdiu, ktoré sa potom premenovali na Divadlo na korze. V roku 1970 mu však komunisti zakázali činnosť. Dvojica sa preto presunula do kabaretného divadla Večerní Brno. Po dvoch rokoch však museli odísť aj odtiaľ.

V Bratislave ich prichýlilo divadlo Nová scéna. Prijali ponuku od Ivana Krajíčka a Kamila Peteraja a stali sa členmi operetného súboru. Koncom 70. rokov sa dvojica stala členmi činohry Novej scény.

Zdroj: MICHAL SVÁČEK/MAFRA/Profimedia

Komunizmus zasahoval do života Milana Lasicu odmalička. Jeho otec prišiel o zamestnanie, rodičia sa nakoniec rozviedli. S ideami komunizmu sa herec nikdy nestotožňoval a nebol členom komunistickej strany.

Lasica a Satinský sa vrátili na obraz po osem rokov trvajúcom zákaze. V tom čase vznikol legendárny kabaretný program Ktosi je za dverami. Spolupracovali na ňom s Jarom Filipom. V 90-tych rokoch sa s programom vrátili na obrazovky televízie Markíza pod názvom Všetci sú za dverami.

V roku 1982 prijali pozvanie hosťovať v kabaretnom divadle Štúdio S, kde opäť začali účinkovať s autorskými predstaveniami. Tu uviedli inscenácie ako Niekto nie je za dverami (1982) či Deň radosti (1986), ktorá sa považuje za vrchol ich spoločnej tvorby. Ďalej To je no! (1989) a Jubileum (1990).

So Stanislavom Štepkom a Radošinským naivným divadlom pripravili Kam na to chodíme (1991). Milan Lasica režíroval hry ako Lazariáda (1987), Veľvyslanec (1991), Dohoda možná (1994), Vtedy na Jamajke (2001).


MIlan Lasica sa nikdy nepovažoval za speváka. Začiatkom dvetisícich rokov prišiel však opäť s hudobným projektom. S orchestrom Bratislava Hot Serenaders nahral evergríny preslávené Františkom Krištofom Veselým. Album dostal názov Ja som optimista. Neskôr s nimi nahral albumy Celý svet sa mračí (2002) a Keď zastal čas (2011).

Ako zabávač sa objavoval na obrazovách od roku 2001 v humoristickej relácii Sedem s.r.o. V súčasnosti ho mohli diváci sledovať v relácii Zlaté časy na obrazovkách televízie RTVS.

BRATISLAVA/nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Milan Lasica

Dôležité udalosti