Michael Caine v Karlových Varoch: Najväčší potlesk, aký som kedy mal

Sir Michael Caine na 55. ročníku MFF KV
Zdroj: Markíza

Cenu, ktorú si prevzal, bola podľa neho najťažšia, s akou sa stretol.

Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch sa po dvoch rokoch dočkal zahájenia. Po tom, čo sa minulý rok 55. ročník prestížneho filmového festivalu pre pandémiu neuskutočnil, si to tvorcovia tentoraz vynahradili veľkolepo. Tento rok sa pritom termín posunul na 20. - 28. august.

V piatok (20. augusta) odštartoval MFF KV príchodom britskej filmovej ikony, Michaela Caina. Osemdesiatosemročná herecká legenda si z rúk prezidenta festivalu Jiřího Bartošku prevzala Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos do svetovej kinematografie.

Príchod Sira Michaela Caina na 55. ročník MFF KV:

Zdroj: Markíza

Ľudí v sále privítal moderátor Marek Eben. Jiří Bartoška ešte v úvode pripomenul, že sa stretávajú po dvoch rokoch. „Žili sme ťažké časy,“ povedal a dodal, že festival prežije aj COVID. Poďakoval sa aj Karlovým Varom a partnerom festivalu.

Otváracím filmom festivalu je životopisná dráma Zátopek režiséra Davida Ondříčka o štvornásobnom olympijskom víťazovi a najvýznamnejšom českom atlétovi všetkých čias Emilovi Zátopkovi. „Som rád, že sme tak dva metre od cieľovej pásky a že ju pretrhávame práve tu s vami,“ uviedol pred slávnostnou premiérou filmu predstaviteľ hlavnej postavy Václav Neužil.

Predstavení boli aj členovia festivalovej poroty. V hlavnej porote je dánska filmárka Eva Mulvad, poľská herečka Marta Nieradkiewicz, grécky režisér a scenárista Christos Niku a nemecký festivalový riaditeľ a filmový kritik Christoph Terhechte. Ďalšou je porota s názvom Na východ od západu.

Medzinárodný filmový festival Karlove Vary je najprestížnejší filmový festival v strednej a východnej Európe. Patrí do kategórie A spolu s festivalmi v Cannes, Berlíne, Benátkach, San Sebastiane, Moskve, Montreale, Šanghaji či Tokiu.

Päťdesiaty piaty ročník MFF KV privíta ešte hercov Johnnyho Deppa a Ethana Hawka.

KARLOVE VARY/Šoubiz

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Daniela Peštová

Dôležité udalosti