Čo prezrádzajú gestá a vyjadrenia o Zuzane Plačkovej? Prehovorila expertka na neverbálnu komunikáciu

Zuzana Plačková
Zdroj: Profimedia.sk

Čo možno vyčítať z jej správania?

Zuzanu Strausz Plačkovú a jej manžela Reného sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku vo štvrtok (30. septembra) do väzby neposlal. V pondelok (27. septembra) bola manželská dvojica zadržaná počas razie, ktorá sa konala na viacerých miestach na Slovensku.


Influencerka a podnikateľka patrí nepochybne k najvýraznejším osobnostiam na Slovensku. Keď sa povie jej meno, takmer každý vie, o koho ide. Známou sa stala vďaka reality šou a odvtedy si buduje svoju nepopierateľne úspešnú kariéru.

POZRITE SI AJ: ZUZANA PLAČKOVÁ JE NA SLOBODE: NEPRAJEM SI, ABY STE NAVŠTEVOVALI MOJU RODINU

Ešte v pondelok mala na sociálnej sieti Instagram 757-tisíc sledovateľov, vo štvrtok večer sa jej už podarilo prekonať hranicu 800 000 followerov. Má špecifický prejav a ľudia ju buď za jej priamočiarosť majú radi, alebo im to vyslovene prekáža.

Čo o nej hovorí jej verbálna a neverbálna komunkácia? Na otázky nám odpovedala expertka na neverbálnu komunikáciu a forenzná konzultantka Nora Lauková.

Čo možno vyčítať zo správania Zuzany S. Plačkovej na prvý pohľad?

Podľa prejavov neverbálnej komunikácie je viditeľný postoj, ktorý je uzatvorený. Tento postoj z kontextu neverbality vyjadruje nedotklivosť, vytvorenie odstupu v situácii, ktorá sa javí nepríjemná. Vyjadrujú to skryté zakliesnené/prekryté ruky, ktoré sú výrazne pri tele s cieľom zakryť svoje emočné prežívanie. Hlava je mierne vkliesnená medzi ramená, v miernom vysunutí je najmä tvár v dolnej časti. Celková chôdza sa prejavuje dynamikou, avšak uzatvorenou chôdzou, časté zmeny polohy deklarujú prežívanú neistotu a nervozitu v danej situácii a za daných okolností. Prejav je sprevádzaný nadväzovaním komunikačného a očného kontaktu v podhľade, čo v takýchto prípadoch zobrazuje prekrývanie emocionálneho pnutia.

Čo o nej prezrádza jej vyjadrovanie a tiež neverbálna komunikácia?

V rámci vyjadrovania je spôsob otvorený, priamy s potrebou poukázať na určitú formu vyvolávania ochrany, ktorú deklaruje masám. Je to prirodzený spôsob ľudí s takouto osobnosťou, najmä pri typoch, pre ktoré je dôležitá vonkajšia prezentácia, obdiv a prestíž.

Ako hodnotíte jej prvotnú reakciu, kedy poznamenala, citujem: „Nech mi dajú aspoň follow“ a keď nastupovala do auta, povedala, že sa vyjadrí na svojom instagramovom profile?

Táto reakcia je opäť jej prirodzená, čím dáva odkaz masám, že je si to, čo sa stalo, potrebné všímať, stojí to za zmienku a má zámer poukázať na nespravodlivé konanie, ktoré ona takto vníma. Má zámer ukázať ľuďom, že aj toto stojí za „follow“. Pri takýchto prejavoch správania ide o to, že ten, kto dáva takýto odkaz, verbálne a neverbálne žiada o podporu/ochranu/pochopenie vonkajšie prostredie. Je to pre takúto osobnosť dôležité, pretože vonkajšia podpora pri týchto typoch osobností vytvára formu chráneného prostredia s dôrazom na potrebu sebaprezentácie a vnútorného emocionálneho uspokojenia.

„Som nevinná a toto je proste bežný postup,“ zneli jej slová po výsluchu. Dá sa aj z tohto niečo vyčítať?

Podľa intenzity a výšky hlasu a celkového kontextového prejavu, spôsobu reči a tempa je citeľné, že vnútorne verí, že to bude v poriadku. Pri takomto spôsobe paralingvistiky je čiastočne poznateľná emócia neistoty, smútku v záverečnej časti smerom k obavám. Dôraz je na nedokončenej prvej vete, kedy pri neverbálnom prejave dochádza k nesúladu verbálneho a neverbálneho prejavu.

BRATISLAVA/markiza.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zuzana Plačková

Dôležité udalosti