Šoubiz

Osemdesiatnička Sophia Loren si vyšla von so zajačikom

Sofia a syn.jpg

Slávna herečka je stále krásna, aj keď dnes oslavujú jubileum. Jej nezabudnuteľnú striptízovú scénu musíte vidieť znova a znova.

Legendárna talianska filmová herečka Sophia Lorenová sa dnes dožíva 80 rokov. V 60. rokoch 20. storočia sa stala hviezdou svetovej kinematografie a dodnes je považovaná za jednu z najkrajších herečiek sveta.

Z jej bohatej filmografie sú známe filmy ako Pýcha a vášeň, Manželstvo po taliansky, Zvláštny deň či Pret-a-Porter. V roku 1962 získala Oscara za úlohu Cesiry vo filme Vrchárka podľa románu Alberta Moraviu.

Zdroj: TASR

Sophia Villani Scicolonea sa narodila 20. septembra 1934 v talianskom Ríme ako nemanželské dieťa do chudobnej rybárskej rodiny. Štíhla dievčina s prezývkou Špáradlo trávila detstvo a dospievanie v mestečku Pozzuoli snívaním o kariére slávnej herečky. Najmä vďaka pôvabnému vzhľadu pred kamerou debutovala ako sedemnásťročná v úlohe otrokyne v historickej dráme Quo Vadis (1951).

Životnú lásku našla na súťaži krásy

V roku 1952 si exotickú Sofiu Scicolone v súťaži krásy všimol o 20 rokov starší filmový producent Carlo Ponti, ktorý sa neskôr stal jej celoživotným druhom. Vzal ju pod svoje ochranné krídla, zaistil jej hodiny herectva a premenoval ju na Sophiu Lorenovú.

Ako Pontiho múza krásna Talianka naplno rozvinula svoj pozoruhodný herecký talent. Vďaka filmu L'Oro di Napoli (Neapolské zlato, 1954) sa vyšvihla do roly vážnej konkurentky o sedem rokov staršej populárnej herečky Giny Lollobrigidy. Koncom 50. rokov 20. storočia bola Lorenová v rodnom Taliansku už obdivovanou filmovou hviezdou a k medzinárodnému úspechu chýbal iba krôčik.

Zdroj: Profimedia.sk

V roku 1957 nakrútila po boku Caryho Granta a Franka Sinatru svoj prvý americký film The Pride and the Passion (Pýcha a vášeň, 1957). Po ňom nasledovali ďalšie veľké zámorské hity ako Houseboat (1958) alebo The Black Orchid (1958). Výnimočný herecký um talianskej femme fatale, v ktorom sa miesil dramatický talent s humorom si všimol režisér Vittorio De Sica. 

Zdroj: Profimedia.sk

V roku 1960 obsadil Lorenovú do jej životnej úlohy vo vojnovej dráme natočenej podľa najslávnejšieho románu Alberta Moraviu La Ciociara (Vrchárka, 1960). Za vynikajúce stvárnenie mladej vdovy Cesiry získala Sophia Lorenová ako Najlepšia herečka v hlavnej úlohe v roku 1962 Cenu Akadémie. Okrem Oscara bola ocenená ako Najlepšia neanglicky hovoriaca herečka v hlavnej úlohe cenou BAFTA (1962).

Šesťdesiate a sedemdesiate roky minulého storočia boli pre taliansku filmovú divu obdobím najväčšej slávy. Natáčala európske i americké snímky, v ktorých žiarila po boku svojho najčastejšieho filmového partnera Marcella Mastroianniho.

Na videu si pozrite preslávenú striptízovú scénu z filmu Včera, dnes a zajtra

Zdroj: TASR

Manželom Sophie Lorenovej bol od roku 1957 až do svojej smrti (2007) jej "objaviteľ", popredný taliansky producent Carlo Ponti. Majú spolu synov Carla a Eduarda.

V roku 1991 dostala umelkyňa Čestného Oscara za Celoživotný prínos svetovej kinematografii. O tri roky neskôr ju na medzinárodnom filmovom festivale v nemeckom Berlíne odmenili Zlatým medveďom za celoživotné dielo (1994). Okrem toho od roku 1992 pôsobí vo funkcii zvláštnej veľvyslankyne Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov.

Dnes šarmantná herečka žije v americkej Kalifornii a príležitostne sa zúčastňuje spoločenských akcií, kde dôstojne a s pôvabom sebe vlastným reprezentuje svoju krajinu.

Sophia Lorenová oslnila svet svojou krásou, šarmom, prirodzenou inteligenciou a pôsobivým hereckým talentom. V roku 1999 ju magazín People označil za jednu z najočarujúcejších a nestarnúcich žien na svete.

MEXIKO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.