Šoubiz

Onedlho začína festival so skutočnými celebritami!

ekotop.jpg

Už 20. októbra štartuje v bratislavskom hoteli Tatra 41. ročník Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm.

Ak ani vám nie je ľahostajné, v akom prostredí žijete, neváhajte a príďte sa pozrieť na zaujímavé filmy, diskusie s tvorcami, ochutnať zdravé jedlá alebo získať nové nápady, ako prosperovať a že to ide aj zodpovedne. Vstup na všetky festivalové podujatia je bezplatný.

Ekotopfilm je jediným festivalom na Slovensku s tak dlhou tradíciou, ktorý otvára témy dlhodobo udržateľného rozvoja. Každý z nás by mal chcieť pre seba aj svoje okolie čistý vzduch, dostupnú vodu, životné prostredie bez odpadov s čím sa ruka v ruke očakáva aj zodpovednosť za to, čo robíme.


Filmové aj skutočné zážitky

Tohtoročný festival Ekotopfilm počas piatich dní predstaví osemdesiat dokumentov z celého sveta, ktorých spoločnou témou sú ľudia, príroda a životné prostredie. „Tento rok sa návštevníci môžu tešiť na diskusie s tvorcami filmov, množstvo zaujímavých prezentácií na tému voda, odpady či zdravá výživa. Odporúčam aj exkluzívnu výstavu fotografií z rozvojových krajín aj Trh Prosperity," povedal generálny riaditeľ festivalu Peter Lím.

Jedným z najlákavejších filmov je novinka reportéra Michala Rybanského s názvom Na úteku. Priblíži v ňom hneď niekoľko žien, ktoré sa popasovali s osudom a dokázali zmeniť svoje životy. Diváci budú mať možnosť diskutovať s tvorcami filmov a nahliadnuť tak do zákulisia nakrúcania.

Ťahákom aktuálneho ročníka festivalu budú skutočné príbehy. Jednou z tém, na ktoré sa zameral, je celosvetový problém, ktorým je plytvanie potravinami. O svoju priamu životnú skúsenosť z toho, ako sa dá žiť aj bez peňazí a najesť sa napríklad z kontajnerových potravín, sa osobne podelí známy nemecký aktivista Raphael Fellmer, ktorý svoje zážitky popísal aj v knihe Život bez peňazí.

Generálny partner Ekotopfilmu, ktorými sú po prvý raz Pivovary Topvar, predstaví na festivale prostredníctvom filmov svoj nový program Prosperita, ktorý tvorí päť svetov, zameraných na šetrenie vodou, energiou, znižovanie odpadov, podporu malých podnikov a zodpovednú konzumáciu alkoholu.


Päť dní, ktoré inšpirujú

Samotný festival ponúka množstvo sprievodných akcií pre všetky vekové kategórie. Pivovary Topvar predstavia v stredu 22. októbra Trh nápadov na prosperitu. Ak máte nápad na vlastné podnikanie v gastronómii alebo v tejto oblasti už podnikáte, príďte si po rady, ako môžete prosperovať a získajte skúsenosti od tých, ktorým sa to už darí. Navyše je pre zaujímavý nápad pripravený aj štartovací balíček na jeho uskutočnenie.

Vedeli by ste v kritickej situácii poskytnúť prvú pomoc? Ak nie, príďte na pútavú prednášku uznávaného doktora Viliama Dobiáša. Fungovanie zákutí ľudského mozgu je pre vedcov stále záhadou. O mozgu sa dozviete viac na prednáške s hosťami Norbertom Žilkom a Tomášom Hromadkom z Nadácie Memory.

Zdravá výživa je už pár rokov aktuálnou témou. O tom, ako sú na tom Slováci a či jeme zdravo, príde porozprávať MUDr. Iveta Trusková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Vo Food zóne budú môcť milovníci kávy degustovať 100 % organickú kávu z Ekvádoru s názvom Power Coffee. Zdravé recepty zo svojej kuchyne pripraví vychytená kuchárka Henrieta Peškovičová.

Vo filmovej sále Prosperita sa budú premietať dokumenty a následne diskutovať s tvorcami.


V Sale zóne sú pripravené prezentácie eko produktov ako sú Ekoheart kefky, Organic shop predstaví exotické plodiny a semienka, firma Zepter ukáže čističky vzduchu, vody a Eco produkt ponúkne pestrú škálu svojich eko výrobkov, ktoré si na mieste budete môcť kúpiť.

V spolupráci so Slovnaftom sme pre vás pripravili možnosť priniesť použitý kuchynský olej. Ten sa totiž dá oveľa efektívnejšie využiť!

Aj vám sa v skriniach povaľujú staré mobily? Doneste nám ich! Zber starých telefónov je dlhodobou iniciatívou Orangeu, ktorou sa snaží spätne získať a ekologicky zlikvidovať, čo najväčší počet mobilov.

V spolupráci s H&M sme aj tento rok pripravili zberné boxy, do ktorých môžete priniesť svoje staré šaty, ktoré sa následne zrecyklujú.

Do projektu Free Food sa môžu zapojiť všetci návštevníci tým, že na festival prinesú potraviny z domu, ktoré poputujú do rodín, kde je ich nedostatok. Spustíme aj veľké upratovanie zastávok MHD v Bratislave, a to s podporou Dopravného podniku.


V Spolupráci s chránenou dielňou Manna si domov môžete odniesť spomienkové predmety na tohtoročný Ekotopfilm. Nebude chýbať ani workshop s kamerami a študentmi vysokej školy, ktorí návštevníkom ukážu, ako sa nakrúca dokument či pracuje s kamerou. Toto všetko a oveľa viac vás čaká v Kreative zóne.

Junior zóna láka tých najmladších rôznymi hrami, súťažami, aktivitami, prednáškami, maľovaním či tvorením z odpadov.

Ak toho na vás bude priveľa, oddýchnuť si môžete v Chillout zóne na pohodlných Tuli vakoch.

Aj celebrity sa starajú

Životné prostredie nie je ľahostajné ani známym tváram, ktoré podporujú festival. Tento rok sa medzi ne zaradili Petra Polnišová, Milan Lasica, Ady Hajdu, Alena Heribanová, Adam Ďurica a mnohí ďalší.

Samozrejme, nebude chýbať ani tvár festivalu Adela Banášová. Ekotopfilm je známy aj v zahraničí, a dokonca nadchol aj monacké knieža Alberta II., ktorý ho takto opísal: „S dojatím si spomínam na moju návštevu festivalu v roku 2006, keď som bol poctený ocenením. Nad osobnými spomienkami stoja ciele a filozofia Ekotopfilmu, ktoré považujem za kľúčové: podeliť sa o informácie, vzdelávať a hľadať riešenia, ako aj presviedčať a apelovať. Úlohy festivalu sú veľmi dôležité. Čeliť výzvam ochrany nášho životného prostredia a potreba varovať našich súčasníkov."

Pred rokom sa na príprave plagátu k festivalu podieľal aj svetoznámy fotograf Oliver Gast.

Po Bratislave poputuje festival do Košíc a do Žiliny. Tento rok bude Ekotopfilm výnimočným aj tým, že zavíta do viac ako 50 miest po celom Slovensku. Špeciálnym karavanom prinesie svoje filmy práve tým, ktorí nemohli byť na premietaní v Bratislave, Žiline a Košiciach.


Na festival sa teší aj markizácky moderátor Roman Juraško.„Najviac sa teším na filmy čisto o prírode, ktorá je pre mňa, ale ťažko dostupná, pričom nehovorím o exotike v zmysle Fidži. Viem si predstaviť, že by ma fascinovalo sledovať niekoho putovanie po Sibíri, lebo to nie je úplne miesto, kde by sa ktokoľvek vybral na dovolenku. Tiež milujem filmy natáčané v mori, pod vodou a zároveň by som rád videl filmy, ktoré hovoria o technických vychytávkach a veciach, ktoré približujú budúcnosť, ale zároveň pomáhajú životnému prostrediu. Lebo nie je problém míňať energiu, ale problém je ju efektívnym a ekologickým spôsobom získavať. Čiže nejaké tie vízie, na ktoré sa človek môže tešiť. Lebo aj teraz už napríklad existujú vodíkové motry, ale nie sú ekonomicky zaujímavé," povedal.

Viac informácii nájdete na www.ekotopfilm.sk a na Facebooku.

BRATISLAVA/redakcia šoubizu

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.