Šoubiz

Praha sa dnes rozlúčila s hereckou legendou Pavlom Landovským

Pavel Landovský vo filme Čierni baróni.
Zdroj: Profimedia.sk

V kostole svätého Ignáca na Karlovom námestí v Prahe sa dnes občania naposledy rozlúčili s hercom.

V kostole svätého Ignáca na Karlovom námestí v Prahe sa dnes občania naposledy rozlúčili s hercom, dramatikom a signatárom Charty 77 Pavlom Landovským, ktorý zomrel 10. októbra vo veku 78 rokov.

Na verejnú rozlúčku prišli desiatky ľudí. Časť z nich priniesla kvety alebo sviečky, informoval Rádiožurnál Českého rozhlasu. Následne sa konal neverejný obrad pre najbližších príbuzných Pavla Landovského.

Zdroj: Profimedia.sk

Landovský sa vypracoval medzi najznámejších československých hercov, hoci nemal nijaké formálne herecké vzdelanie. V 60. rokoch účinkoval okrem iného aj v oscarovom filme Ostro sledované vlaky. Pôsobil v pražskom Činohernom klube, ale po podpise Charty 77 bol nútený emigrovať do susedného Rakúska, kde pokračoval v hereckej kariére. Do Československa sa vrátil po Nežnej revolúcii.

Slovenskí diváci si ho najčastejšie pamätajú ako nezabudnuteľného majora Terazkyho v komédii Černí baroni. Hral v celom rade ďalších filmov, napríklad Utrpenie mladého Boháčka, Markéta Lazarová, Neznesiteľná ľahkosť bytia či komédia Vratné lahve režiséra Jana Svěráka. Pozoruhodný bol jeho výkon vo sfilmovanej divadelnej hre Václava Havla Audiencia.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.