Šoubiz

Desať rokov od smrti Růžičkovej. Vedeli ste, že bola baletka?

Helena Růžičková v Slunce, seno a pár facek
Zdroj: YouTube

Herečka zomrela po dvojročnom boji so zákernou chorobou.

Česká herečka Helena Růžičková, nenapodobniteľná postava desiatok filmov, zomrela pred 10 rokmi 4. januára. Patrila k najznámejším českým herečkám. Základ jej herectva však spočíval vo filmoch. Film milovala odmalička. Už ako štvorročná hrala dieťa Kudrnových v Babičke (1940) a dieťa v komédii Z českých mlýnů (1941).

Zdroj: Profimedia.sk

Helena Růžičková bola nevšedný komický typ a využívala svoj temperament, postavu, spontánnosť a výrečnosť. Napriek svojej neskoršej vysokej nadváhe bola, vďaka svojím baletným začiatkom, veľmi čulá a pohyblivá.

Vo filme sa objavila na konci 60. rokov 20. storočia. Do pamätí divákov sa vryli postavy stvárnené Helenou Růžičkovou vo filmoch Ecce Homo Homolka (1969), Dívka na koštěti (1971), Homolka a Tobolka (1972), Což takhle dát si špenát (1977).

Pamätáme si ju aj ako Škopkovú vo filmoch režiséra Zdeňka Trošku Slunce, seno jahody (1983), Slunce, seno a pár facek (1989) a Slunce, seno, erotika (1991), z filmov Trhala fialky dynamitom (1992) a Fontána pre Zuzanu II. (1993). Účinkovala aj v známych rozprávkach, ako Honza málem králem (1977), Tři oříšky pro Popelku (1973), alebo O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987).

Zdroj: YouTube

Narodila sa ako Helena Málková 13. júna 1936 v Prahe. Otec legionár ju odmalička viedol k umeniu. Keď mala štyri roky navštevovala súkromnú baletnú školu Heleny Štěpánkovej a tancovala v balete pražského Národného divadla (Ptáčník či Z pohádky do pohádky) a v pražskom Nemeckom divadle. Po roku 1948 nemohla kvôli otcovi študovať medicínu, ani herectvo.

Na Vyššej zdravotníckej škole vyštudovala odbor zubná laborantka a v tomto povolaní aj krátko pracovala. Herectvo ju však nakoniec predsa dostalo až na celý ďalší život.
Najprv bola choreografkou v Mladej Boleslavi a javiskovou techničkou v Příbrami.

Neskôr ako herečka v slobodnom povolaní hosťovala v roku 1967 v Činohernom klube v Gogoľovom Revízorovi a v rokoch 1971-1973 bola členkou pražského Divadla Na zábradlí. Hosťovala aj na estrádach a so synom na zájazdoch.

Zdroj: Profimedia.sk

Napísala aj niekoľko kníh - kuchárku, autobiografie a knihu o svojom boji so zákernou chorobou.

V roku 1991 sa Helena Růžičková stala spoluzakladateľkou nadácie Slon na pomoc deťom z detského domova v Šarišských Michaľanoch na východnom Slovensku. Herečka Helena Růžičková zomrela 4. januára 2004 v Plzni vo veku 67 rokov, keď sa predtým dva roky trápila s ťažkou chorobou.

Pripomeňte si skvelú Helenu v komédií Slunce, seno, jahody už dnes večer o 20.30 h na obrazovkách televízie Markíza.


ČESKÁ REPUBLIKA/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.