Zomrel svetoznámy autor fantasy kníh Terry Pratchett

Terry Pratchet
Terry Pratchet Zdroj: Facebook

Podľahol Alzheimerovej chorobe, ktorú mu zistili pred 7 rokmi.

Autor fantasy kníh Terry Pratchett zomrel vo veku 66 rokov. V posledných rokoch bojoval s Alzheimerovou chorobou, ktorej napokon podľahol. „Svet stratil jendého z najjasnejších a najchytrejších ľudí," povedal Larry Finlay z vydavateľstva Transworld Publisher.

Sir Terry Pratchett sa preslávil dielami o Plochozemi. Počas svojej dlhej kariéry napísal viac než 70 kníh. Alzheimerovú chorobu mu diagnostikovali už v roku 2007. Pratchett však napriek chorobe pokračoval v písaní a svoju poslednú knihu dokončil v lete minulého roku.

Spisovateľ zomrel doma v okruhu rodiny. „Terry ovplyvnil svet ako máloktorý autor pred ním. Všetci, čo jeho diela čítali vedia, že Plochozem bola jeho výmyslom, ktorý mu pomáhal brať tento svet s nadhľadom. Robil to fantasticky, mal úžasné skúsenosti a neuveriteľný humor," dodal Larry Finlay.

„So svojou chorobou bojoval statočne a verejne. Počas posledných rokov ho práve písanie držalo pri živote. Jeho dedičstvo s nami zotrvá niekoľko desaťročí," povedal o autorovi Finlay.

LONDÝN/BBC.com, pt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti