Šoubiz

Dikanda, skvost svetovej world music vystúpi po prvýkrát v Bratislave!

dikanda3mini.jpg

Zdá sa, že posledné dni sú v slovenskej metropole silné na dianie okolo žánru world music.

Tento fakt len zavŕši príchod legendárnej, hudobnými cenami ovenčenej skupiny s názvom Dikanda. Koncert sa uskutoční už túto nedeľu 3. mája v kultúrnom centre A4 - nultý priestor. Sú Poliaci, no v Bratislave ešte nehrali. Zato si však „strihli" stovky koncertov po celom svete, okrem iného v Indii, Rusku, Grécku, Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Taliansku, či USA.

Dikanda, ktorej názov pochádza z afrického dialektu a znamená „rodinu", je zmesou cigánskych, orientálnych, macedónskych aj balkánskych vplyvov. Tá najsilnejšia vášeň a emócie v najautentickejšej podobe. Málokto by pri počúvaní tejto hudby uveril, že pôvod skupiny smeruje práve do poľského mesta Szczecin.

Dikanda má totiž schopnosť pozbierať to najkrajšie z hudobných kútov sveta. Od cigánskej farby hlasu speváčky Anny Witczak, cez ohnivé, slovanské rytmy, až po arabské štvrtinové stupnice. Promoteri sľubujú, že tie fanúšikov zoberú nielen na cestu okolo sveta, ale aj do iných dimenzií. Pre skupinu je typický aj vlastný „dikandický" jazyk, ktorý skupina používa popri reálnych jazykoch.


A to ako vo vlastných, tak aj v tradičných skladbách. Speváčka Witczak vysvetľuje: „Mnoho ľudí sa ma pýta, prečo to robím a vymýšľam si nové slová. Ja by som to prirovnala k malému dieťaťu: aj to cíti a chce niečo silno vypovedať, ale nevie rozprávať, tak si vezme na pomoc slová, ktoré mu najviac pomôžu vyjadriť to, čo cíti."

Dikanda funguje od roku 1997. Dokopy vydala päť albumov, z toho posledný titul vyšiel pod názvom Rassi v roku 2013. Platňa „Usztijo" získala v r. 2005 ocenenie „Album roka" dánskeho časopisu Folker magazine. Tretie miesto za „folkovú nahrávku roka" zase udelilo skupine za skladbu Jakhana, Jakhana Poľské rádio (2002).


Mnoho prvenstiev a cien sympatií však skupina získala aj počas hrania na množstve európskych festivalov. Patria medzi ne napríklad prvenstvá na festivaloch Nowa tradycja, či Eurofolk (oba 1999), ale aj prvá cena a cena publika na Folkherbst (2004) v nemeckom meste Plauen.

Skupina zavíta do Bratislavy s novým, balkánskejším zvukom po tom, čo zostavu doplnil trúbkar Szymon Bobrowski. Súčasnú zostavu ďalej tvoria Ania Witczak (spev, akordeón), Kasia Bogusz (spev), Daniel Kaczmarczyk (bicie), Piotr Rejdak (gitara), Grzegorz Kolbrecki (kontrabas) a Andrzej Jarząbek (spev, husle). Ako predkapela sa predstaví domáci Guitar Project vynikajúceho slovenského gitaristu Petra Luhu, ku ktorému sa pridá nemenej známy saxofonista Marián Jaslovský.


BRATISLAVA/redakcia šoubizu

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti