Šoubiz

Zomrel scenárista oscarovému filmu Tanec s vlkmi

Michael Blake.
Zdroj: pbase.com

Michael Blake (†69) skonal po dlhej chorobe v Tuscone, kde žil s rodinou na ranči.

Americký spisovateľ a scenárista Michael Blake, ktorý dostal Oscara za scenár k filmu Tanec s vlkmi, zomrel. Časopisu Variety to potvrdil jeho manažér a produkčný partner Daniel Ostroff. Podľa jeho slov Blake zomrel po dlhej chorobe v Tucsone, v Arizone, kde žil so svojou rodinou na ranči. Mal 69 rokov.

Blake bol autorom románu Dances With Wolves, ktorý vyšiel v roku 1988. Až potom napísal scenár k filmu, ktorý bol režijnou prvotinou herca Kevina Costnera. Ten v ňom súčasne stvárnil hlavnú postavu.

Knihu preložili do 15 jazykov a predalo sa jej vyše 3,5 milióna výtlačkov

Film Tanec vlkmi (1990) má v angličtine rovnaký názov ako jeho knižná predloha a mal obrovský úspech. Získal sedem Oscarov, vrátane najlepšieho filmu.

Blake za jeho scenár získal nielen Oscara, ale aj Zlatý glóbus a cenu Asociácie amerických scenáristov (WGA).

Blake s Costnerom spolupracoval aj na ďalších filmových scenároch. Jeho posledným scenárom bol v roku 2011 Winnetou, ktorý napísal podľa knihy Karla Maya pre filmové štúdio Constantin Films.
Bol autorom viacerých románov ako "Airman Mortensen," "Indian Yell," "Marching to Valhalla," "Twelve The King" a "Like A Running Dog."

Zanechal po sebe manželku a tri deti. Jeho rodina vyzvala jeho priaznivcov, aby prípadné dary venovali Medzinárodnej spoločnosti na ochranu mustangov, informoval magazín Variety. 

https://www.youtube.com/watch?v=bZJdhq0_Moo


LOS ANGELES/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.