Zomrel herec, ktorý stvárnil Sarumana v Pánovi prsteňov

profimedia-0205773624.jpg
Zdroj: Profimedia.sk

Len 27. mája oslávil 93. narodeniny.

Britská herecká legenda Sir Christopher Lee zomrel v nedeľu ráno vo veku 93 rokov. Posledné chvíle prežil v nemocnici Chelsea and Westminster Hospital v Londýne, kam ho priviezli pre problémy so srdcom a s dýchaním. 

Christopher Frank Carandini Lee sa narodil do rodiny podplukovníka britského armádneho pluku a jeho matkou bola grófka Estelle Maria. Keď sa jeho rodičia rozviedli, s matkou a sestrou sa presťahoval do Švajčiarska. Začal navštevovať Miss Fisher´s Academy v Territe, kde si zahral prvú úlohu. 

S rodinou sa ale vrátili do Británie, kde začal chodiť do Wagnerovej súkromnej školy v Londýne. Jeho matka sa vydala za bankára Harcourta Gerogeho St.-Croix Rose, ktorý bol strýkom Iana Fleminga. Počas predprípravy na Oxford stále hral v školských predstaveniach.

Po vypuknutí druhej svetovej vojny sa dobrovoľne prihlásil ako posila pre fínske sily. Počas 14-tich dní ale všetkých britských dobrovoľníkov poslali domov. Neskôr sa teda pripojil k organizácii Home Guard. Po smrti otca v roku 1941 prešiel do RAF. Keďže skvele ovládal nemčinu, dostal sa do tajnej služby a zúčastnil sa bojov v Južnej Afrike. V roku 1946 odišiel z RAF ako poručík letectva a o hrôzach, ktoré prežil, nikdy neprehovoril. 

Zdroj: Profimedia.sk

Vrátil sa do Londýna a stal sa hercom, no mnohí ho odmietali pre jeho výšku. Christopher bol 196 centimetrov vysoký a vždy nad každým vynikal. Dlho mu trvalo, kým si našiel prácu, napokon ale prišiel film Corridor of Mirror.

Nasledovali filmy Hamlet, Quo Vadis, Moulin Rouge, ale až v roku 1957 nastal zlom v jeho kariére vďaka snímke The Curse of Frankenstein. O rok neskôr získal úlohu Drakulu a stvárnil ho ešte v ďalších šiestich pokračovaniach. Hral tiež v The Hound of the Baskervilles a The Mummy. 


Zapísal sa tak ako hororový herec, takže v polovici sedemdesiatych rokov sa začal takýmto úlohám vyhýbať. V roku 1973si zahral Comte de Rocheforta vo filme Traja mušketieri. Počas nakrúcania ho postrelili do kolena. Keď nakrúcali pokračovanie filmu, opäť bol zranený.

Christopher si zahral aj v bondovke, konkrétne Francisca Scaramangu v snímke Muž so zlatou zbraňou v roku 1974. O tri roky neskôr sa vydal do Ameriky, kde nakrútil filmy ako Letisko´77, 1941, Štvanci, Medvedí ostrov, Jaguár žije, Oko za oko, Shaka Zulu, Vlak smrti, Biblia Starý zákon: Mojžiš, Ospalá diera.

V roku 2001 získal úlohu Sarumana v trilógii Pán prsteňov. Ako jeden z mála sa stretol s autorom J.R.R. Tolkienom. Pôvodne chcel úlohu Gandalfa, ale tá už bola vzhľadom na jeho vek fyzicky náročná. Ako Saruman nemusel jazdiť na koni.

V roku 2002 si zahral grófa Dooku v Star Wars II: Klony útočia a Star Wars III: Pomsta Sithov z roku 2003.

V roku 2008 navštívil Karlove Vary. Vo Francúzsku mu udelili odznak dôstojníka Radu umenia a literatúry. Získal tiež medailu britského impéria a stal sa komandorom Radu britského impéria, neskôr rytierom. 

Informácie pochádzajú z csfd.cz.VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti