Zomrel autor najlepšieho českého komiksu všetkých čias

kaja.jpg
Zdroj: Profimedia.sk

Kreslil už od detstva, svojím nezameniteľným štýlom vytváral predovšetkým komiksy.

Podľa informácií portálu TN.cz zomrel známy komiksový autor Kája Saudek, dvojča fotografa Jana Saudka. Mal 80 rokov. Deväť rokov ležal v kóme. Do tej upadol potom, čo mu zabehlo sústo a začal sa dusiť. Jeho brat Jan ale tvrdil, že za to mohol alkohol, ktorý za ním nechcel ísť do nemocnice. 

Saudek sa narodil v roku 1935 v Prahe do polovičnej židovskej rodiny. Počas druhej svetovej vojny bol ako dieťa aj so svojím bratom-dvojčaťom, väznený v špeciálnom tábore v Sliezsku.

Kreslil už od detstva, svojím nezameniteľným štýlom vytváral predovšetkým komiksy. Je autorom kresieb ako Kdo chce zabít Jesse z roku 1966. Nakresli aj obrázky k príbehu Muriel a andělé, ktorý vychádzal v časopisoch. Nedávno bol vyhlásený za najlepší český komiks všetkých čias.

V 80.rokoch ilustroval populárno-vedeckú knihu Okna vesmíru dokořán. Ilustráciami doplnil aj rovnomenný televízny seriál. V 90. rokoch sa podieľal na tvorbe časopisu Kometa, v ktorom vychádzali komiksy. Saudek bol ženatý, mal dve deti. Informuje novinky.cz.ČESKÁ REPUBLIKA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti