TOP 10 balád českých speváčok. Hlasujte za najobľúbenejšiu

helena.jpg
Zdroj: YouTube

Vybrali sme pre vás 10 najkrajších starých piesní.

Tak tieto piesne mladej generácii zrejme nič nepovedia. Ale tí starší vedia, o kom je reč a neraz si piesne pospevovali. Vybrali sme pre vás 10 najkrajších. Za najobľúbenejšiu môžete hlasovať v našej ankete pod článkom.

Marta Kubišová - Modlitba pro Martu

Ide o pieseň zo 60. rokov 20. storočia, ktorá sa stala symbolom českého národa proti vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do komunistického Československa v roku 1968. Hudbu zložil Jindřich Brabec, text Petr Rada. Vydali ju v štyroch verziách a v období normalizácie bola zakázaná. Pôvodne však vznikla pre televízny populárny seriál Píseň pro Rudolfa III..


Judita Čeřovská - Muž a žena

Česká a nemecká speváčka a šansonierka naspievala pieseň v roku 1967. Neskôr ju prespievala aj Helena Vondráčková.

Hana Zagorová - Maluj zase obrázky

Pieseň speváčka vydala v roku 1976. Spolu s inou piesňou pod názvom Žízeň (S.O.S.) vyšla na SP platni.

https://www.youtube.com/watch?v=pROeY0JkydA

Věra Špinarová - Jednoho dne se vrátíš

Pieseň naspievala v roku 1976 na hudbu od skladateľa Ennia Morriconeho z filmového westernu Vtedy na Západe.

Jana Hlaváčová - Píseň samotářky

Pieseň, ktorú naspievala česká herečka a zaslúžilá umelkyňa, pochádza z pera Jiřího Zmožeka a Pavla Koptu.

Naďa Urbánková - Závidím

Pôsobivý text vytvoril Jiří Grossmann. V tom čase ho trápilo kruté nádorové ochorenie uzlín na krku nazývané Hodgkinova choroba a dobre vedel, že smrť je blízko. S týmto vedomím napísal text k pôvodnej piesni od Adriana Celentana, ktorá sa v origináli volala Ragazzo della Via Gluck. Naďa Urbánková ju naspievala na želanie Jiřího matky a neskôr ju zaspievala na jeho pohrebe.

Hana Hegerová - Lásko prokletá

Pieseň pochádza z eponymného albumu z roku 1969, ktorý obsahuje štyri piesne s textami Pavla Koptu. Doprovodný orchester dirigoval Dalibor Brádza. Pieseň sa najskôr volala Láska (Ne me quitte pas).

Marie Rottrová - Lásko voníš deštěm

Originálna pieseň She´s Gone pochádza z dielne Black Sabbath. Nikdy z nej nebol hit a dostala sa len a druhú stranu titulného singlu k albumu Never Say Die!. Šlo o posledný album, ktorý s kapelou naspieval Ozzy Osbourne.

Na album natrafila na letisku aj Marie Rottrová, ktorá sa vracala z Festivalu rozhlasových staníc. Keďže jej synovia mali radi túto kapelu, kúpila im spomínaný album, ktorý si doma aj sama pustila. Z pesničky bola unesená a ponúkla ju najskôr spevákovi Petrovi Němcovi. Tomu sa však nepáčila.

Český text si vzal na starosť Jaromír Nohavica, a tak sa z Lásko, voníš deštěm stal obrovský hit.

Lenka Filipová - Zamilovaná

Pieseň vznikla v časoch, kedy sa dnes už 61-ročná speváčka vzdelávala a zdokonaľovala v hre na gitaru. V roku 1976 absolvovala kurzy v Medzinárodnej hudobnej akadémii v Paríži. Občas tam vystupovala aj v študentských kluboch a bola hostkou rozhlasovej šou na stanici France-Inter. Pieseň pochádza z pera Francise Cabrela. Bola taká úspešná, že Lenka sa rozhodla po nej pomenovať aj celý album, ktorý vyšiel v roku 1981.

Helena Vondráčková - Lásko má, já stůňu

Ústredná melódia z hudobného filmu Noc na Karlštejne režiséra Zdeňka Podskalského z roku 1973.


BRATISLAVA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti