Šoubiz

Fanúšičky odkazujú: Nehaňte nám Biebera!

Fanúšičky stoja za svojím idolom v dobrom aj zlom.
Zdroj: Profimedia.sk

Psychologička radí, čo robiť, keď obdiv prerastá cez zdravý rozum.

"Samé kraviny hovoríte v reportážach! Napríklad o Justinovi Bieberovi! To jako čo si dovoľujete ??? By som Vám takú vylepila !!!!! Láskavo sa uvedomte!" napísala nám do redakcie jedna z jeho fanúšičiek.

"Pochopte, že je mladý a skúša nové veci, keby ste počuli názori na vás od BELIEBERS áno správne od Beliebers. Oni ho milujú a medzi nimi som aj ja : a som na to hrdá. Nechápem vás. Robíte si reklamu tým, ako vás BELIEBERS nenávidia, ničíte im povesť tým, že Justin bol raz vo väzení! No a ?? sa spamätajte, je mladý ešte len ide za svojim snom, ktorý mal od malička!! Už ako milý zarábal peniaze pre rodinu!! Pomáha na Filipínach!! a to si nevšimnete?? ste úbohí!! " ozvala sa ďalšia. 

Zdroj: Profimedia.sk

Toto a mnohé iné nám napísali do redakcie fanúšičky kanadského speváka. Reagovali tak na správy o jeho zatknutí za šoférovanie pod vplyvom omamných látok. Viaceré z nich tvrdili, že ide o výmysly. Niektoré pripustili, že sa to stalo, ale stoja si za tým, že Bieber neurobil nič zlé. Prečo ľudia bránia svoj idol aj v situáciách, keď sa to už zdá byť nepochopiteľné?

"Známi ľudia majú akúsi sexuálnu auru. Dokážu nás očariť tak, že ich slepo obdivujeme a častokrát voči nim nevieme byť kritickí," zhrnula pre TVNOVINY.sk psychologička Eva Gajdošová. Hoci v takýchto prípadoch už obdiv hraničí s fanatizmom, podľa Gajdošovej existujú možnosti, ako fanúšika priviesť k väčšiemu nadhľadu. Rozhodne však nie zákazmi.

Zdroj: Profimedia.sk

Idol je fajn, ale...

Mať vzor či idol je prirodzené, poznamenala psychologička. "Pozitívny vzor ovplyvňuje naše postoje, hodnoty, to, ako vnímame svet. Vyberáme si ho vedome alebo nevedome," spomenula. Speváci či herci sú však osobitnou skupinou. Popularitu si často dvíhajú aj negatívnou reklamou.

"Fanúšikovia ich sledujú, a tak práve oni môžu svojím správaním pozitívne či negatívne ovplyvniť mienku," zdôrazňuje Gajdošová. Zároveň je presvedčená, že o téme idoly by sa malo viac hovoriť, najmä s deťmi v školách.

Zdroj: Profimedia.sk

Príkladom je práve Justin Bieber. Svoje fanúšičky volá Beliebers, ktoré sa považujú za jeho rodinu. A tá musí držať pokope v dobrom aj zlom. Preto ho podporujú nielen v dobrých veciach, ale aj keď vedia, že má spevák problémy. Tých mal v poslednom období neúrekom.

Médiá tak začali hľadať vinníka zodpovedného za spevákovo zlé správanie. Ale úprimne, aj tie majú na tom všetkom svoj podiel viny. Z ich, ale aj zo strany manažéra či hudobného priemyslu, je na bývalú detskú hviezdu vyvíjaný obrovský tlak, ktorý v takom mladom veku málokto znesie. Svedčia o tom aj iné celebrity, ktoré vo svete šoubiznisu začínali ako deti a ich správanie bolo úplne rovnaké.

Zdroj: Profimedia.sk

Zakázať či nezakázať?

Po tom, ako médiá informovali o posledných spevákových excesoch, sa rodičia niektorých Belieberiek rozhodli konať. Hádajú sa s nimi práve pre ich idol a zakazujú im ho.

Nekritická zahľadenosť do idola síce nie je úplne v poriadku, ale zákazy rozhodne nie sú tou správnou reakciou, varuje Gajdošová. "Vo veku medzi 14 až 17 nevedú zákazy k ničomu. Tínedžer tak ešte viac priľne k svojmu idolu. Tento človek je pre ne bohom, podriaďujú sa mu. Pomohlo by, keby sa o tom viac rozprávali s vrstovníkmi, ktorí nie sú jeho fanúšikovia. Aby počuli aj iný názor od ľudí v ich veku," uzavrela.

BRATISLAVA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti