Šoubiz

Rok 2015 bol pre umelecký svet veľmi smutný. Títo nás opustili

Untitled-1.jpg

Navždy nás opustili osobnosti, ktoré ovplyvnili celé generácie. Herci, spisovatelia, akademici. Nikdy na nich nezabudneme.

Prvý februárový deň preletela Slovenskom smutná správa o úmrtí známeho režiséra, scenáristu, herca a choreografa Martina Ťapáka. Medzi jeho najznámejšie filmy patrili Pacho hybský zbojník, Plavčík a Vratko či Popolvár najväčší na svete.

V marci nás opustil aj známy spisovateľ Peter Pišťanek. Verejnosť šokoval jeho odchod z tohto sveta. Údajne spáchal samovraždu a otrávil sa liekmi. Bol prevezený do nemocnice, bohužiaľ napriek snahe lekárov, sa ho už nepodarilo zachrániť.


Do hereckého neba v marci tohto roku vkročil aj dramaturg a divadelný kritik Martin Porubjak. Zomrel po zdĺhavej a ťažkej chorobe. Medzi jeho najznámejšie diela patrí divadelné predstavenie Tančiareň, v ktorom sa herecky zaskvel pán Ladislav Chudík.

Ten zomrel presne o tri mesiace neskôr vo veku 91 rokov. Majstra Chudíka v ostatnom čase výrazne trápilo zdravie. So silným zápalom pľúc ležal viac než mesiac v nemocnici. Nevládal chodiť a oporou mu až do posledných chvíľ bola jeho milovaná manželka Alenka. Jeho tvorba, vyvíjajúca sa v úzkom spojení s umeleckým prednesom predstavuje vrchol moderného slovenského herectva.

O týždeň po odchode majstra Chudíka prišla herecká obec o ďalšiu osobnosť, herca Ivana Palúcha. Velikáni totiž nikdy neodchádzajú sami. Herec sa preslávil v seriáli Adam Šangala, vďaka ktorému sa zaradil medzi umeleckú elitu. Vystriedal niekoľko divadiel a svojím úprimným herectvom zaujal aj zahraničných filmárov. Zomrel náhle na zlyhanie srdca a to len dva týždne po oslave svojich 75 narodenín.

Koncom júla šokovala verejnosť správa o úmrtí nezabudnuteľnej herečky Magdy Pavelekovej. Energická Majda, ako ju všetci s láskou volali, odišla rok a pol po smrti svojho milovaného manžela. V posledných rokoch ju trápili zdravotné problémy a jej elán sa pomaly vytrácal. Opäť sa potvrdilo, čo sa hovorí medzi hercami, že smrť si ich vždy berie po troch.

Vo veku 93 rokov zomrel v októbri akademický sochár a národný umelec Tibor Bártfay. Bol jedným z najvýznamnejších slovenských umelcov, ktorého tvorba zaujala aj v zahraničí. Koniec októbra bol pre Slovensko opäť bolestný. Odišiel nitriansky emeritný kardinál Ján Chryzostom Korec. Za svoj boj proti komunistickému režimu bol odsúdený na 12 rokov väzenia. No ani to ho neodradilo naďalej pokračovať vo svojej práci.

V júni celý svet obletela ďalšia smutná správa o úmrtí legendárneho náčelníka Apačov - Winetoua. Jeho predstaviteľ Pierre Brice zomrel vo veku 86 rokov.

V júli navždy z tohto sveta odišiel vo veku 106 rokov Sir Nicholas Winton. Muž, ktorý zachránil viac ako 650 československých detí pred istou smrťou. Prakticky až do svojho konca žil veľmi aktívne.

No a ku konca roka prišla smutná správa aj z Česka. Do hereckého neba vo veku 92 rokov odišiel nezabudnuteľný herec Ľubomír Lipský. Zomrel v spánku na zlyhanie srdca. Tento rok sa Slovensko aj svet rozlúčilo s mnohými známymi legendami.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.