Šoubiz

Kritici vybrali najlepšie filmy roku 2015. Toto je víťaz

mad max.jpg
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Najlepším filmom roku 2015 je podľa kritikov Mad Max: Fury Road.

Filmoví kritici z mnohých amerických médií vybrali najlepšie filmy roku 2015. Podľa ich bodov vzniklo nasledujúci rebríček, ktorý sa však môže ešte v januári zmeniť, keďže niektoré filmy sa dostali do kín len v decembri. Body udeľovali kritici z médií ako Boston Globe, Boston Heral, Chicago Reader, Detroit News, Digital Spy, Toronto Star, Washington Post, BBC Talking Movies a mnohých iných.

TOP filmy roku 2015:

1. Mad Max: Fury Road


Šialeného Maxa prenasleduje jeho pohnutá minulosť. Je presvedčený o tom, že jediný spôsob ako prežiť, je vydať sa na osamelú púť. Narazí ale na skupinu unikajúcu pustatinou vo vyzbrojenom obrnenom vozidle. Na jej čele stojí elitný Imperator Furiosa. Citadelu, odkiaľ skupina uniká, tyranizuje Immortan Joe, ktorému ktosi odcudzil niečo nenahraditeľné. Rozzúrený vojenský voda zvolá všetky svoje gangy a vo vysokooktánovej cestnej vojne nemilosrdne prenasleduje unikajúcich rebelov.

2. Carol


Dej romantickej drámy je zasadený do 50. rokov 20. storočia v New Yorku. Tereza je mladá zamestnankyňa jedného z veľkých obchodných domov na Manhattane. Zoznámi sa s Carol, distingvovanou a príťažlivou zákazníčkou, ktorá prechádza manželskou krízou. Od prvého stretnutia sa medzi oboma ženami prebudili veľké sympatie, ktoré sa prehĺbia do hlbšieho citu. Obe ženy sa ocitnú v pasci medzi ich vzájomnou príťažlivosťou a spoločenskými konvenciami.

3. Spotlight


Tím reportérov z Boston Globe sa snaží ponoriť do obvinenia zo zneužívania detí v katolíckej cirkvi. Ich rok trvajúce vyšetrovanie odhalí desiatky rokov trvajúcu kamufláž na najvyššej úrovni v bostonských náboženských inštitúciách. Ide o strhujúci a pravdivý príbeh ocenený Pulitzerom.

4. Inside Out


Obdobie dospievania môže byť veľmi komplikované a Riley, ktorú vytrhnú zo starého života na americkom Stredozápade potom, čo jej otec dostane novú prácu v San Franciscu, nie je výnimkou. Rovnako ako my všetci, aj Riley je ovládaná svojimi emóciami - Radosťou, Strachom, Hnevom, Znechutením a Smútkom. Emócie žijú v riadiacom centre, centrále vo vnútri Rileyinej mysli, odkiaľ jej pomáhajú vysporiadať sa s nástrahami všedných dní.

5. Brooklyn


Romantická dráma je príbehom mladej írskej imigrantky, ktorá sa v 50-tych rokoch vydáva do New Yorku, aby si našla novú prácu a začala nový život. Vo veľkomeste si najskôr ťažko zvyká, ale potom, čo sa zoznámi s pekným talianskym robotníkom, jej domov chýba čoraz menej. Po smrti svojej sestry sa ale musí vrátiť za matkou do rodného Írska a pri starých priateľoch stretáva novú lásku.

6. Ex Machina


Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). V okamihu, kedy uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, mu dôjde, že na tento týždeň nikdy nezabudne. Ale ani najbujnejšia fantázia by ho nepripravila na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový kryt.

Počiatočný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa ale zoznámi s Avou (Alicia Vikander). U priateľského dievčaťa s krásnou tvárou len drôty vedúce jej priesvitným telom prezrádzajú, že je vo skutočnosti unikátnym technologickým experimentom. Jeho súčasťou sa stal aj Caleb.

Jeho úlohou je interakcia s Avou, o ktorú sa Nathan stará, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ľudská, že Caleb zabudne, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prbeudiť nejaké city?

7. Anomalisa

https://www.youtube.com/watch?v=DT6QJaS2a-U

Michael Stone je autor kníh na tému zákazníckeho servisu. Relatívne slušný pán, ktorá bojuje s neschopnosťou zblížiť sa s inými ľuďmi. V jednu noc Mike pri rutinnej služobnej ceste spozná niekoho, kto mu navždy zmení život. Anomalisa je americké stop-motion animovaná melancholická dráma. Vychádza z hry, ktorú napísal Charlie Kaufman.

8. The Assassin

Filmová báseň jedného z najväčších filmárov súčasnosti zasadená do Číny v 9. storočí je vizuálne omračujúcim rozprávaním s prvkami žánru wuxia (čínskeho ekvivalentu stredovekého rytierskeho eposu s prvkami fantasy). Jeho hrdinkou je profesionálna vrahyňa Nie Yinniang, ktorá potom, čo nesplní svoju úlohu, dostáva od svojej pani rozkaz vrátiť sa do rodného kraja a zabiť muža, ktorému ju kedysi prisľúbili - svojho bratranca, ktorý dnes velí najväčšej vojenskej oblasti v severnej Číne.

9. Son of Saul

https://www.youtube.com/watch?v=HepLznNX-RU


Film sa odohráva vo vyhladzovacom tábore v Osvienčime. Dej je o Saulovi Auslanderovi, maďarskom Židovi a príslušníkovi tzv. Sonderkommanda, ktorého členovia boli od ostatných osvienčinských väzňov izolovaní a mali na starosti tie najstrašnejšie práce. Saul chce uprostred mašinéria priemyslového vyvražďovania dôstojne pochovať svojho nevlastného syna. Film pritom pripomína až umelecký horor a poprvýkrát v dejinách kinematografie ukazuje Osvienčim ako chaoutickú a pritom bezchybnú továreň na smrť, ktorej chod musia udržovať samotní väzni.

10. 45 Years

Každé dlhoročné manželstvo je plné histórie. Manželstvo Geoffa a Kate má navyše svoju prehistóriu spojenú s Geoffovou prvou láskou, ktorá sa zjaví na scéne týždeň pred oslavou 45. výročia ich svadby. Jediný list dá spustí emočné domino a pochované pocity vynesú na povrch pochybnosti v základoch zdanlivo ideálneho vzťahu. Na konci týždňa možno ani nebude čo oslavovať...USA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.