Krištáľové krídlo 2015: Tieto osobnosti si odniesli ocenenia

Jozef Ráž
Jozef Ráž Zdroj: TASR

O nových laureátoch tohto ocenenia rozhodli odborné poroty a Veľká porota Krištáľového krídla, ktorej predsedom je Gabriel Csollár.

Jedenásť osobností slovenskej vedy, medicíny, hospodárstva, umenia a športu si dnes večer na javisku Slovenského národného divadla prevzalo ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2015. V devätnástom ročníku bolo nominovaných celkom 27 osobností. O nových laureátoch tohto ocenenia rozhodli odborné poroty a Veľká porota Krištáľového krídla, ktorej predsedom je Gabriel Csollár.

Publicistika a literatúra

V kategórii publicistika a literatúra získala ocenenie spisovateľka Veronika Šikulová. Jej publikácia Medzerový plod vyšla v nádhernom prebale, ozdobená obrazom Pri štyroch čerešniach od Tomáša Polonského. Medzerový plod vyniká drobnokresbou z neprikrášleného života.

Šport

V kategórii šport získal ocenenie chodec Matej Tóth. V auguste sa stal prvým slovenským atletickým majstrom sveta v chôdzi na 50 km na MS v Pekingu. Rok 2015 ukončil ako svetová chodecká jednotka a je nominovaný aj na svetového atléta roka 2015.

Zdroj: TASR

Hospodárstvo

Jozef Barcaj si odnáša ocenenie v kategórii hospodárstvo. Z termálneho kúpaliska v Podhájskej, ktoré bolo na pokraji likvidácie, vybudoval prosperujúce stredisko cestovného ruchu na Slovensku. Projekty realizoval z vlastných zdrojov bez európskych fondov a štátnych dotácií.

Divadlo a audiovizuálne umenie

V kategórii divadlo a audiovizuálne umenie si ocenenie prevzal režisér Ladislav Kaboš. Je autorom dokumentov vysokej umeleckej kvality s mimoriadnym celospoločenským prínosom. Film Zmenil tvár Šanghaja objavným spôsobom rozprával príbeh architekta Ladislava Hudeca. V súčasnosti uvádza v kinách unikátny film Farby piesku, dramatický príbeh slovenskej zdravotnej sestry uprostred moslimského sveta a vojny v Líbyi.

Filantropia

Ocenenie za filantropiu získala Miroslava Hunčíková, zakladateľka organizácie Svetielko pomoci. Pomáha onkologicky chorým deťom a ich rodinám. Založila detský mobilný hospic na východnom Slovensku, aby mohli zomierajúce deti stráviť posledné dni doma so svojou rodinou a blízkymi.

Medicína a veda

Za oblasť medicíny a vedy si ocenenie odnáša Igor Lacík, expert v polymérnej chémii, ktorý dlhodobo pracuje na výskume venovanom liečbe cukrovky. Zaslúžil sa, aby sa slovenský tím v roku 2015 stal členom prestížneho Enkapsulačného konzorcia Juvenile Diabetes Research Foundation, ktorého cieľom je poskytnúť liečbu pacientom s cukrovkou 1. typu.

Rock pop jazz

V kategórii rock pop jazz získala ocenenie herečka a speváčka Szidi Tobias za najnovší album Jolanka. Album uzatvára obdivuhodnú kolekciu platní s textami jej manžela Petra Lipovského. Jej tvorba má blízko k šansónu.

Hudba

Za oblasť hudby je ocenený Štefan Kocán, ktorý je pravidelným hosťom Metropolitnej opery v New Yorku, La Scaly v Miláne, Bavorskej štátnej opery v Mníchove aj ďalších popredných svetových operných domov.

Zdroj: TASR

Výtvarné umenie

V kategórii výtvarné umenie získal ocenenie Ivan Pavle, ktorý patrí medzi špičku slovenských výtvarníkov. V roku 2015 prezentoval svoju tvorbu na retrospektívnej výstave k životnému jubileu v priestoroch SNM v Bratislave a na výstave v Múzeu moderného umenia Danubiana.

Mimoriadne ocenenie

Mimoriadne ocenenie, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla, si prevzali zakladateľka Národného hemofilického centra Angelika Bátorová a Jozef Ráž, líder legendárnej skupiny Elán. Desiatky hitov tejto skupiny doslova zľudoveli a dnes patria do zlatého fondu slovenskej populárnej hudby.

Zdroj: TASR

"Elán je podľa mňa nenormálne inteligentné zoskupenie, v tom je jeho sila aj sláva. Tajomstvo nášho úspechu je bez debaty v našej inteligencii. Hudba je náš život," uviedol pre TASR Jozef Ráž.

"Moji pacienti nie sú pre mňa len predmetom môjho medicínskeho alebo vedeckého záujmu. Predovšetkým oni ma obohacujú, tú ľudskú dimenziu v každodennom živote, keď sa s dôverou vkladajú do našich rúk a keď nám dokazujú každý deň, ako sa dokážu statočne boriť so životom, hoci majú nevyliečiteľné celoživotné ochorenie, to je úctyhodné a to dáva zmysel mojej práci a zato sa oplatí obetovať niečo aj zo seba," dodala Angelika Bátorová.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti