Šoubiz

Film bez jeho hudby by nebol filmom. Hans Zimmer má rád Slovensko

hans.jpg

So svetoznámym skladateľom sa rozprával Boris Pršo.

Držiteľ filmového Oscara, dvoch Zlatých glóbusov a štyroch cien Grammy. To je najznámejší autor filmovej hudby našej doby Hans Zimmer, ktorý sa podpísal pod hudbu takých filmov ako Piráti Karibiku, Leví Kráľ, Gladiátor, Da Vinciho kód, Počiatok, Temný rytier či Interstellar. Ako nám exkluzívne prezradil, má k Slovensku špeciálny vzťah.

"Kedy som šťastný? Vysvetlím vám niečo. V nemčine nemáme slovo šťastný. Máme slovo ako radosť, ale nemáme pomenovanie na šťastie, čo hovorí veľa o Nemcoch. Ja som šťastný, keď pracujem. Lebo ja vlastne nepracujem, ja hrám hudbu, ja sa vlastne len hrám," hovorí Hans Zimmer.

Každý jeden filmový hit sa nezaobíde bez hudby Hansa Zimmera. Hans si môže medzi ponukami vyberať. "Hudba k filmu vzniká podobne ako náš rozhovor. Režisér filmu príde a povie mi príbeh. Nič nie je lepšie v živote, ako keď vám niekto povie príbeh. Vtedy začnem mať nápady na hudbu," ozrejmuje skladateľ.

Hans má citový vzťah k Slovensku. Navštívil ho pri tvorbe hudby k filmovému Sherlockovi. "Pri skladaní hudby k prvému filmovému Sherlockovi som skladal rómsku hudbu. Teda som ju napodobňoval. Rozmýšľal som o tom, že túto hudbu vôbec nepoznám, neviem o nej nič. Keď mi zavolal režisér Guy Ritchie o druhom diely, povedal som mu, že ideme na výlet na Slovensko," spomína si skladateľ.

"Som Nemec hovoriaci po anglicky, môj tím bol americký, mali sme na Slovensku prekladateľa, ale nič nefungovalo. Dve hodiny sme mlčali. Zrazu som začal hrať a Rómovia sa ku mne pridali. Asi štyri hodiny sme nepovedali ani slovo, ale mali sme najlepšiu komunikáciu na svete. Takto sme urobili hudbu k celému filmu. Nikto nerozumel ani slovo. Hovorili sme medzi sebou len hudbou," prezradil.

Hans Zimmer spolupracuje s najväčšími menami hudobného priemyslu. Medzi jeho spolupracovníkov a výborných priateľov patrí aj Pharrell Williams.


"Pharrell je ako môj malý brat. Teda on mňa volá veľkým bratom. Ale kto vie, niekedy je pre mňa on ten starší. Občas sú na vás kladené naozaj veľké nároky. Musíte byť kreatívny a priniesť niečo nové v hudbe. Nikto, kto nebol v takejto situácii nechápe, aký je to pocit. Nikto z nás netuší, odkiaľ prichádza hudba, čo je nebezpečné, lebo niekedy pochybujete, či ešte príde, či schopnosť vytvoriť hudbu nestratíte. A presne o týchto pocitoch sa rozprávam s mojím mladším bratom," prezrádza Hans.

Hans Zimmer ide svoju tvorbu po prvýkrát predstaviť svojim fanúšikom po svete. "Otázka znie, ak nie teraz, tak kedy? Nemyslím si, že ma chcú moji fanúšikovia vidieť počas tohto turné na vozíku," hovorí. 

Hans Zimmer patrí k najväčším osobnostiam hudby našej generácie. Napriek obrovskému úspechu a talentu, zostáva skromným človekom, ktorého najsilnejšou vášňou je stále hudba.

"Od kedy som bol na Slovensku, milujem vašu krajinu. Prežil som u vás naozaj úžasné momenty. A teraz pozývam ja vás na moju šou. Sľubujem, že to nebude normálna šou, bude to rozhodne niečo iné, občas dokonca nebezpečné, pretože hudobníci, ktorí ma obklopujú, radi riskujú. Rád vás na mojom turné uvidím. Určite príďte," pozýva Slovákov na koncert. Ten sa uskutoční v Bratislave 5. mája.


BRATISLAVA/ Reflex/ Boris Pršo

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.