Zomrela najslávnejšia detská hviezda!

shirley.jpg

Vo filmoch hrala už ako štvorročná.

Americká herečka a diplomatka Shirley Temple, v Spojených štátoch považovaná za najslávnejšiu detskú hviezdu v histórii, zomrela prirodzenou smrťou vo veku 85 rokov. Skonala v pondelok vo svojom dome vo Woodside v Kalifornii. "Nebola sama. Bola obklopená rodinou a ošetrovateľmi," píše sa v oficiálnom vyhlásení. 

Zdroj: SITA

Shirley sa narodila v Santa Monice v Kalifornii. Pochádzala zo skromných pomerov. Už od štyroch rokov hrala vo filme. Veľmi rýchlo sa z nej stala mimoriadne obľúbená detská hviezda. V roku 1934 získala prvého Oscara.

Zdroj: Profimedia.sk

Prvýkrát sa vydala v 16-tich rokoch za herca Johna Agara. Po troch rokoch sa im narodila dcéra Linda Susan Agar. Už o rok neskôr podala Shirley žiadosť o rozvod a vzdáva sa filmovej kariéry. Odišla na Havaj, kde spoznala muža svojho života, podnikateľa Charlesa Aldena Blacka. V roku 1950 sa zaňho vydala a o dva roky neskôr sa im narodil syn Charlie. Neskôr sa im narodili aj dcéry Lori a Susanah. 

Zdroj: Profimedia.sk

Koncom 50-tych rokov sa vrátila k herectvu, tentoraz na divadelných doskách. V roku 1967 kandidovala do Kongresu. Zastupovala USA v OSN v rokoch 1969-70, neskôr ako veľvyslankyňa v Ghane v rokoch 1974-76 a v Česku v rokoch 1989-93. Počas svojho života jej udelili niekoľko čestných doktorátov. 

Zdroj: Profimedia.sk

Bola členkou správnej rady Americkej akadémie diplomacie. Za svoj život získala niekoľko čestných ocenení.


USA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti