Zomrel herec Karol Machata (†88). Rozlúčiť sa s ním môžete v utorok

Karol Machata.
Zdroj: TASR

Jeho hlas bol nezameniteľný pri prednese a čítaní rozprávok, svoj talent predviedol v desiatkach divadelných a filmových rolí.

Posledná rozlúčka so zosnulým hercom Karolom Machatom bude v utorok 10. mája o 10.00 h v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Karol Machata zomrel po dlhej chorobe v utorok (3.5.) poobede vo veku 88 rokov. Výrazný predstaviteľ slovenského moderného herectva silou svojej hereckej individuality a nevšednou mierou talentu patril viac ako štyridsať rokov k popredným osobnostiam Činohry SND.

Reakcia Milky Vášaryovej a Martina Hubu

Zdroj: TASR

Kultivovaný prejav, ktorý si uchoval čaro spontánnosti najmä v komediálnych polohách, patrí k tomu najcennejšiemu, čím obohatil dejiny slovenského herectva. V rozhlasových hrách a pásmach vytvoril širokú škálu dramatických postáv s jemným zmyslom pre špecifikum rozhlasového herectva. V 60. a 70. rokoch 20. storočia ďalej úspešne stvárnil úlohy v Záborského Najdúchovi, v Millerovej Cene a Cyrana z Bergeracu v rovnomennej Rostandovej hre.

Filmy, v ktorých hral, patria do zlatého fondu slovenskej kinematografie. Zahral si napríklad v snímkach Zemianska česť (1957), Drevená dedina (1954), Dáždnik svätého Petra (1958), Prerušená pieseň (1959), Pieseň o sivom holubovi (1961), Polnočná omša (1962), Zločin slečny Bacilpýšky (1970), Hriech Kataríny Padychovej (1973), Skrytý prameň (1973), Červené víno (1976), Soľ nad zlato (1982) a mnohých ďalších.

Na videu sa započúvajte do nádherného hlasu Karola Machatu.


Za svoje herecké umenie dostal množstvo cien, medzi inými Poctu ministerstva kultúry SR udelenú k jeho sedemdesiatym narodeninám. V roku 1967 získal titul Zaslúžilý umelec a v roku 1979 Národný umelec.

Prezident SR Rudolf Schuster odovzdal 1. januára 2003 Karolovi Machatovi štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti divadelnej, filmovej a rozhlasovej tvorby. V roku 2005 si prevzal cenu Nadácie Tatrabanky za celoživotné dielo v oblasti umenia. V roku 2008 sa stal laureátom Ceny OTO 2007 a zároveň bol uvedený do Siene slávy.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Herec

Dôležité udalosti